BiznesINFO.pl
Emerytura poniżej minimum

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

333 tys. emerytów pobiera głodowe świadczenia. Najniższa emerytura w Polsce wręcz porusza

22 Września 2020

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

W tym roku już 333 tys. osób pobiera głodowe emerytury - poniżej emerytury minimalnej. To co dwudziesta osoba uprawniona do pobierania świadczenia emerytalnego. Sprawdzamy jaka jest najniższa pobierana w Polsce emerytura. Kwota sprawia, że włosy jeżą się

Dane są alarmujące. Aż 333,4 tys. seniorów pobiera emeryturę niższą niż minimalna. A będzie tylko gorzej. Jeżeli nie zreformujemy naszego systemu emerytalnego za 10 lat liczba osób pobierających emeryturę niższą niż minimalna wyniesie aż 641 tys. szacuje Federacja Pracowników Polskich. Jaka jest najniższa emerytura wypłacana w Polsce? Informacja powoduje, że łzy same napływają do oczu.

Emerytura minimalna to nie emerytura gwarantowana

Ustawowa emerytura minimalna nie oznacza, że jest to gwarantowana kwota, którą otrzyma każda osoba przechodząca na świadczenie emerytalne. Okazuje się, że aby załapać się na minimalną kwotę wypłacaną co miesiąc z ZUS-u, należy mieć odpowiedni staż pracy, ale także i stosunkowo wysoki kapitał zgromadzonych składek. W czasach, gdy umowa o pracę jest dla wielu niedoścignionym marzeniem, a pracownicy są masowo wypychani na "śmieciówki", czyli nieoskładkowane (i nieliczące się do stażu pracy) umowy-zlecenia i o dzieło, liczba emerytur poniżej najniższej rośnie. I rosnąć będzie.

Emerytura minimalna w 2020 r. to 1200 zł brutto. Wydaje się, że to dużo? Minimum socjalne dla jednego emeryta zostało określone na 1195 zł, a minimum egzystencji dla takiej osoby to 585 zł. Okazuje się, że są osoby, którym ZUS wypłaca co miesiąc świadczenia drastycznie niższe niż to co zostało określone jako "poziom zaspoko­je­nia potrzeb kon­sump­cyjnych, poniżej którego wys­tępuje bio­log­iczne zagroże­nie życia i roz­woju psy­chofizy­cznego człowieka".

Liczba emerytur poniżej świadczenia minimalnego rośnie w zastraszającym tempie. W 2011 r. emeryturę poniżej minimalnej pobierało niecałe 24 tysiące osób. Dziś to już 333,4 tys. osób. Jeżeli nic się nie zmieni, to za 10 lat, w 2030 roku poniżej granicy emerytury minimalnej znaleźć może się 641,8 tys. osób. Jakie są najniższe emerytury w Polsce? Okazuje się, że sytuacja jest tragiczna. Najsłabiej sytuowaną osobą jest mieszkanka województwa lubelskiego. Zanim jednak zdradzimy kwotę jej emerytury, warto podać, że najwyższe świadczenie w tym województwie wynosi 23 567 zł miesięcznie. Ile zatem wynosi najniższa emerytura w lubelskim i w ogólnie w całej Polsce? 0,02 zł (słownie: dwa grosze).

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Marek BAZAK/East News

Polska i Świat

ZUS pokazał dane z obowiązkowego rejestru. Nadal nie wszyscy wykonali zadanie

Czytaj więcej >
NBP monety kolekcjonerskie

Polska i Świat

NBP wydał nowe monety kolekcjonerskie. Widnieje na nich król Michał Korybut Wiśniowiecki

Czytaj więcej >
YOSHIKAZU TSUNO

Polska i Świat

Topnieje lodowa zapora oddzielająca skażoną wodę od wód gruntowych

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Dni wolne od pracy w 2022 r. Jak zaplanować urlop, aby jak najdłużej wypoczywać

Czytaj więcej >
pilne

Polska i Świat

UE chce zmienić prawo azylowe dla Polski. Sytuacja na granicy z Białorusią ma się polepszyć

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Obowiązki podatkowe i urzędowe w grudniu 2021 r. Lepiej zapisać sobie daty

Czytaj więcej >