Dodatki do emerytury
biznesinfo.pl
Autor Kasper Starużyk - 24 Września 2020

Emerycie, możesz liczyć na szereg dodatków do swojej emerytury. Podpowiadamy jak je zdobyć. Kompletna lista dodatków

Dodatki do emerytur są faktem. Wielu z seniorów może liczyć na dodatkowe pieniądze, które znacząco podwyższą wartość pobieranego co miesiąc świadczenia. Jakie dodatki są przyznawane przez ZUS i kto powinien wnioskować o ekstra pieniądze? Publikujemy pełną listę dodatków do emerytur.

Dodatki do emerytur mogą sprawić, że świadczenie dla seniorów będzie naprawdę bardzo wysokie. Na jakie bonusy mogą liczyć polscy emeryci? Sprawdzamy i publikujemy kompletną listę dodatków emerytalnych, jakie zostały uchwalone. Okazuje się, że dodatkowe pieniądze czekają na naprawdę wielu, jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że mogą im się należeć naprawdę duże pieniądze.

Prezes PKO BP właśnie potwierdził, polskie banki czeka zapaść. Co dalej z klientami?Prezes PKO BP właśnie potwierdził, polskie banki czeka zapaść. Co dalej z klientami?Czytaj dalej

Dodatki do emerytur - kompletna lista

ZUS co roku waloryzuje renty i emerytury. Doroczna marcowa podwyżka nie musi być jednak jedynym źródłem ekstra gotówki dla emerytów. Okazuje się, że polski system emerytalny przewidziała naprawdę pokaźną liczbę dodatków, ekwiwalentów i bonusów do podstawowych świadczeń. Sprawdzamy kto i na jakie pieniądze może liczyć.

Powstaje ogrodzenie na polskiej granicy. Budowa już ruszyłaPowstaje ogrodzenie na polskiej granicy. Budowa już ruszyłaCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Tomasz Komenda nie będzie pracował w myjni. Dostał intratną propozycję
2. Dr. Grzesiowski przekazał Polakom ważne rady. Warto się do nich zastosować
3. W końcu jakaś obniżka, na zakupach odetchniesz z ulgą. Wiemy, co potanieje

Dodatek pielęgnacyjny - świadczenie, które przysługuje największej liczbie osób. Jest ono przyznawane z urzędu wszystkim seniorom, którzy kończą 75. rok życia. Wysokość dodatku pielęgnacyjnego to 229,91 zł miesięcznie. Ubiegać się mogą o niego również osoby młodsze, pod warunkiem, że są niezdolne do pracy lub samodzielnej egzystencji albo potrzebują stałej opieki. Zasiłek pielęgnacyjny wypłacany jest na podstawie opinii lekarza-orzecznika wskazanego przez ZUS.

Dodatek kombatancki - zasiłek w wysokości 229,91 zł. Przysługuje on wszystkim, którzy zgodnie z ustawą z 24 stycznia 1991 roku o Kombatantach i niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych, posiadają wydane przez Urząd ds. Kombatantów zaświadczenie stwierdzające okresy bycia represjonowanym. Dodatek można łączyć z innymi przewidzianymi przez ZUS benefitami emerytalnymi - dla osób, które mimo posiadania statusu kombatanta nie pobierają renty lub emerytury ustawodawca przewidział świadczenie w wysokości dodatku kombatanckiego. Warunkiem jego pobierania jest nieprowadzenie działalności rolnej lub gospodarczej, a także bycie nieaktywnym zawodowo. Do świadczenia kombatanckiego przysługują jeszcze inne dodatki.

Dodatek kompensacyjny do świadczenia kombatanckiego. Przysługuje on osobom pobierającym świadczenie dla kombatantów. Jego wysokość to 34,49 zł.

Ryczałt energetyczny to kolejny bonus pieniężny dla osób pobierających świadczenie kombatanckie. Wysokość "dodatku energetycznego" dla kombatantów, ofiar represji wojennych i okresu powojennego, a także osób pobierających świadczenie dla żołnierzy górników oraz wdów po nich to 171,41 zł brutto.

Nauczyciele, którzy w czasie okupacji wspierali polską myśl oświatową i organizowali tajne komplety nauczycielskie mogą liczyć na dodatkowe pieniądze. Dodatek za tajne nauczanie to kwota 229,91 zł brutto miesięcznie. Zapis o dodatku potwierdzony został w Karcie Nauczyciela. Wypłata dodatku należy się wszystkim osobom, które przed 1 września 1939 nauczały w polskojęzycznych szkołach na terenie III Rzeszy lub Wolnego Miasta Gdańska.

Dodatek dla sieroty zupełnej to specjalne świadczenie dla osób pobierających rentę rodzinną po zmarłych rodzicach. 432,12 zł brutto wypłacane jest osobom, które straciły obu rodziców. Co ważne, kwota dodatku przysługuje każdej takiej osobie, zatem w przeciwieństwie do podstawowej kwoty renty rodzinnej, nie jest uzależniona od liczby pobierających świadczenie osób.

Na 229,91 zł dodatkowo miesięcznie liczyć mogą wszyscy, którzy jako żołnierze zastępczej służby wojskowej zostali wysłani na przymusowe prace do kopalń węgla, zakładów rud uranu, kamieniołomów i batalionów budowlanych. Świadczenie jest wypłacane przez ZUS na podstawie zaświadczenia z WKU. Aby się o nie ubiegać należy wypełnić wniosek o dodatkowe świadczenie dla byłych żołnierz górników.

Dodatkowe pieniądze przygotowano również dla osób wywiezionych na przymusowe prace w obozach pracy i gułagach III Rzeszy i ZSRR. Świadczenie dla osób deportowanych wypłacane na podstawie decyzji dyrektora Urzędu ds. Kombatantów. Dodatek należy się za każdy przepracowany pełen miesiąc w obozie, nie dłużej jednak niż za 20 miesięcy łącznej pracy przymusowej. Wysokość dodatku jest obliczana indywidualnie. Maksymalna wartość comiesięcznego dodatku to 229,91 zł. Dodatek nie łączy się z dodatkiem kombatanckim i dodatkiem za tajne nauczanie.

Dodatek pieniężny do renty inwalidy wojennego. Świadczenie przysługuje osobom pobierającym renty inwalidzkie, które zostały poszkodowane w wyniku starć wojennych. Kwota dodatku to 880,26 zł brutto miesięcznie.

Zaczęło się, niektórym grozi nawet więzienie. ZUS rozpoczął zmasowane kontroleZaczęło się, niektórym grozi nawet więzienie. ZUS rozpoczął zmasowane kontroleCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Masz konto w PKO BP? Bank pilnie ostrzega, w sekundę można stracić całe oszczędności
  2. Niewiarygodne, co stało się w parku w Warszawie. Zapomnieli, że są w miejscu publicznym
  3. Janów Podlaski otrzyma miliony. Rządzący chcą ratować stadninę ogromnymi sumami
  4. Nie przeczytasz i się w końcu natniesz. Oszuści tylko czyhają na Twój błąd
  5. Urządzenie połknęło kartę i nie wydało pieniędzy. Co zrobić, gdy bankomat zatrzymuje kartę?
  6. Wideo - Nietrzeźwy kierowca cysterny doprowadził do gigantycznej eksplozji kilkudziesięciu tysięcy litrów paliwa
Pracodawca zwolnił, sąd przywrócił do pracy. Nowe prawo osłania pracowników jak tarczaPracodawca zwolnił, sąd przywrócił do pracy. Nowe prawo osłania pracowników jak tarczaCzytaj dalej

Koniecznie obejrzyj:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News