Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Twój portfel > Przynajmniej 2400 zł emerytury i szereg ulg dla seniorów. Sejm właśnie przyjął ustawę niemal jednogłośnie
Maria Glinka
Maria Glinka 15.08.2020 02:00

Przynajmniej 2400 zł emerytury i szereg ulg dla seniorów. Sejm właśnie przyjął ustawę niemal jednogłośnie

Emerytury działaczy opozycji PRL
pixabay.com

Emerytury do zwiększenia, ale nie dla wszystkich

Za przyjęciem projektu ustawy o wyższej stawce emerytury dla działaczy opozycyjnych w czasach PRL zagłosowało 434 posłów. Nikt się nie sprzeciwił, a jedna osoba wstrzymała się od głosu, jak podaje portal gazeta.pl. Teraz nad proponowanymi zmianami będzie obradował Senat.

Kto może liczyć na wyrównanie emerytury do kwoty 2400 zł? Obywatele, którzy posiadają status działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych, potwierdzony przez szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Szacunki wskazują, że takich osób jest ok. 12,7 tys., spośród których 9 tys. pobiera emerytury.

Wzrost emerytury i inne benefity dla opozycyjonistów z PRL

Poza wyrównaniem emerytury działacze opozycyjni będą mogli liczyć na ulgę taryfową rzędu 50 proc. na przejazdy środkami komunikacji oraz 51 proc. na przejazdy środkami publicznego transportu zbiorowego. Z kolei względem opozycjonistów organizacje pozarządowe będą mogły świadczyć usługi opiekuńcze.

Każdy działacz opozycyjni antykomunistycznej, który nie podlega polskiemu ubezpieczeniu społecznemu lub nie pobiera emerytury czy renty otrzyma prawo do ubezpieczenia i opłacania składek.

Zwiększenie emerytury i cały pakiet benefitów mają wesprzeć finansowo obywateli, którzy nie mogli podjąć pracy i odkładać pieniędzy na poczet emerytury z powodu podejmowania aktywności opozycyjnych.

"Konieczne jest choć częściowe zadośćuczynienie krzywdom doznanym ze strony reżimu komunistycznego przez osoby, które swoim poświeceniem przyczyniły się obalenia ustroju totalitarnego oraz odrodzenia demokratycznego i niepodległego państwa polskiego", czytamy w uzasadnieniu zawartym w oficjalnym tekście projektu ustawy.

<