ZUS wysokość emerytur
Wikimedia Commons krysi@
Autor Konrad Karpiuk - 20 Lipca 2020

ZUS wygadał się jak powiększyć swoją emeryturę. Rozwiązanie jest proste, a wiele osób nie korzysta

Ekspert ZUS odpowiedział na pytania często zadawane przez podatników, którzy mają problemy z odnalezieniem się w skomplikowanym systemie prawnym. Okazuje się, że jest proste rozwiązanie na podniesienie sobie emerytury.

ZUS organizuje dyżury telefoniczne, podczas których konsultant pomaga świadczeniobiorcom zorientować się w systemie emerytalnym. W ten sposób osoby ubiegające się o emeryturę, mogą szybciej dowiedzieć się, co jeszcze muszą zrobić, aby podnieść świadczenie. Fakt zarejestrował rozmowę petentów z konsultantem i opublikował z tego relację.

Seniorze, od września obowiązują Cię nowe przepisy. Mają wpływ na wysokość emeryturySeniorze, od września obowiązują Cię nowe przepisy. Mają wpływ na wysokość emeryturyCzytaj dalej

Pracownik ZUS na temat możliwości korzystniejszego przeliczenia emerytury

Warto przede wszystkim przeanalizować swoją historię zawodową. Być może znajdą się w niej zapisy, dzięki którym uzyskamy wyższe świadczenie. Jednym z nich jest emerytura pomostowa, która przysługuje mężczyznom urodzonym po 31 grudnia 1948 roku, którzy: mają okres pracy w szczególnych warunkach lub szczególnym charakterze (minimum 15 lat), osiągnęli wiek przynajmniej 60 lat, mają okres składowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 25 lat, oraz wykonywali pracę w szczególnych warunkach przed 1 stycznia 1999 roku (w rozumieniu art. 32 i 33 ustawy emerytalnej lub wymienionych w załącznikach 1 i 2 o emeryturach pomostowych) lub po 31 grudnia 2008 w rozumieniu art. 3 ustawy 1 i 3 o emeryturach pomostowych i jeśli rozwiązano z nim stosunek pracy.

Trik znany wszystkim, a i tak dajemy się nabierać. W efekcie wydajemy jeszcze więcejTrik znany wszystkim, a i tak dajemy się nabierać. W efekcie wydajemy jeszcze więcejCzytaj dalej

Inny problem miał petent urodzony w 1952 roku, który był na emeryturze od trzech lat. Mimo to, przez dwa ostatnie lata pracował, będąc związany z pracodawcą umową o pracę. Osoby znajdujące się w takiej sytuacji, mogą złożyć wniosek o przeliczenie emerytury po upływie każdego roku kalendarzowego, lub po ustaniu ubezpieczenia. Składki zostaną doliczone do emerytury. Ekspert ZUS radzi złożyć wniosek po urodzinach, aby uzyskać korzystniejsze wyliczenie i większą podwyżkę.

Dodatki do emerytury dla poszczególnych świadczeniobiorców

Kobieta urodzona w 1953 roku zapytała, czy należy jej się dodatek za opiekę nad dzieckiem. Ekspert ZUS odpowiada, że jeśli petentka ma ustaloną wysokość emerytury według nowych zasad (w całości lub części) i jeśli do kapitału początkowego został zaliczony okres opieki nad dzieckiem, można ubiegać się o przeliczenie emerytury. ZUS obliczy 1,3 procent podstawy kapitału początkowego za każdy rok opieki, co wpłynie na wysokość świadczeń.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Śmierć w rodzinie Wałęsów przyszła nagle, bez ostrzeżenia. Śledczy ustalili czy popełnił samobójstwo
2. 17-latka odczuwała silny ból brzucha. Lekarze wyciągnęli z jej żołądka coś niewyobrażalnego

Osoby, które ukończyły 75 rok życia, otrzymają z urzędu dodatek pielęgnacyjny od ZUS. Dlatego, jeśli senior zbliża się do tej granicy wieku, może liczyć na wyższe świadczenie. Ponadto świadczenie przysługuje osobom, które zostały uznane za całkowicie niezdolne do pracy lub samodzielnej egzystencji, co muszą potwierdzić zaświadczeniem lekarza.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Przejęta Sara Boruc czeka na wyniki poważnego badania. "Staram się być dobrej myśli, chociaż nie jest łatwo"
  2. Nieoczekiwane zmiany tuż przed premierą The Voice of Poland. Fani będą zdezorientowani
  3. Dziś wieczorem Polsat będzie bezkonkurencyjny. Pokaże megahit, miliony zasiądą przed telewizorami
  4. Ich zdjęcie ślubne sprzed kilkudziesięciu lat wyciekło do sieci. Poznajecie?
  5. Można spaść z siedzenia. Ujawniono, ile wynosi największe "co łaska" za ślub, przykry żart
  6. Niezawodny przepis babci na cudowne ogórki kiszone. Tajemnicą sukcesu jest 1 zasada
Nie musisz pędzić 100 km/h, żeby fotoradar zrobił ci zdjęcie. Teraz wystarczy o wiele mniej, żeby dostać mandatNie musisz pędzić 100 km/h, żeby fotoradar zrobił ci zdjęcie. Teraz wystarczy o wiele mniej, żeby dostać mandatCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News