Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Emerytura dla 40-latków. Kwota potrafi zdziwić. Co trzeba zrobić?
Michał Górecki
Michał Górecki 10.05.2024 22:40

Emerytura dla 40-latków. Kwota potrafi zdziwić. Co trzeba zrobić?

pieniadze
Fot. flickr

Emerytura po 40. roku życia? To możliwe, ale dla wąskiej grupy osób. 4203,04 zł otrzymają olimpijczycy; zarówno ci, którzy z zawodów przywieźli złoto, jak srebro. Podczas zmagań na w Paryżu sportowcy nie będą grać tylko o o tytuł.

Emerytura olimpijczyka: od 1 stycznia to ponad 4 tys. zł

Od stycznia 2024 r. emerytura olimpijczyka wynosi już 4.203.04 zł. Co istotne, to kwota przyznawana niezależnie od sportowej hierarchii - olimpijską emeryturę w tej samej stawce otrzymać mogą srebrni i złoci medaliści.

Sama kwota, szczególnie dla aktywnych zawodowo, nie powala - zwłaszcza, że mówimy o stawce brutto. Ale jest też haczyk, który można wykorzystać i świadczenie pomnożyć.

Zobacz też: Nowe składki ZUS. W 2025 r. będą historycznie wielkie. Przedsiębiorcy zapłaczą

Uwaga na przelewy na “rachunek techniczny”. Kwitnie nowe oszustwo

Emerytura olimpijska. Jak dostać?

Emerytura olimpijska to świadczenie, które ewoluowało wraz z olimpiadą. Początkowo była przyznawana wyłącznie za medal, później - beneficjantami stali się także choćby paraolimpijczycy. Obecnie w Polsce wystarczy być po prostu medalistą (od 2000r.). Od 2006 r. - także medalistą paraolimpiad. Wypłacanie świadczenia reguluje ustawa z 2010 r. Wśród pozostałych warunków znajdują się jeszcze polskie obywatelstwo, ukończone 40 lat i zakończona kariera sportowa. "Haczyk" wspomniany wyżej polega na tym, że świadczenie olimpijskie można łączyć z regularnym świadczeniem emerytalnym, bo to olimpijskie wypłaca Ministerstwo Sportu, a nie ZUS.

Jak się ubiegać?

Aby ubiegać się o emeryturę olimpijską należy zwrócić się do Ministerstwo Sportu i Turystyki. Medalista nie może być karany. Pierwsze świawdczenie z 2010 r. wynosiło 2483,77 zł. I była to stawka brutto.