Emerytura pomostowa z nowymi limitami od września
Autor Przemysław Terlecki - 26 Sierpnia 2019

Emerytura pomostowa z nowymi limitami. Zmiany już we wrześniu

Emerytura pomostowa, czyli świadczenie, które pobierają osoby pracujące w szczególnych warunkach, z nowymi limitami. Te zaczną obowiązywać już we wrześniu. Warto wiedzieć, jak wiele może dorobić sobie emeryt, by nie stracić świadczenia w pełnym wymiarze.

Emerytura pomostowa interesuje przede wszystkim te osoby, które w trakcie swojego życia podejmowały się pracy w szczególnych warunkach. Mowa tutaj o osobach, których praca odbywała się pod ziemią, na wodzie lub pod jej powierzchnią, wykonywne były bardzo ciężkie prace fizyczne, w warunkach podwyższonego ciśnienia atmosferzycznego i tym podobne. To właśnie tacy pracownicy mają prawo ubiegać się o emeryturę pomostową.

Jednak zamiast godnego wynagrodzenia, osoby na pomostówkach często narzekają na swój poziom życia. Świadczenie jest bowiem za niskie, dlatego podejmują się nierzadko dodatkowej pracy zarobkowej, którą wykonują do momentu uzyskania wieku emerytalnego. Muszą jednak uważać - jeśli będą zarabiać więcej, niż wskazują dopuszczalne limity, ich emerytura może zostać pomniejszona, a w niektórych przypadkach nawet w ogóle odebrana.

Twardy brexit koszmarem Berlina. Niemcy czeka przykry scenariuszTwardy brexit koszmarem Berlina. Niemcy czeka przykry scenariuszCzytaj dalej

Emerytura pomostowa z nowymi limitami od września

Jak przypomina portal Money.pl, osoby na pomostówkach nie mogą powrócić do ciężkiej pracy, za którą należy im się wcześniejsza emerytura. Jeśli się na to zdecydują, emerytura zostanie im odebrana do momentu, aż z pracy nie zrezygnują. Dlatego też osoby takie decydują się na pracę w innych branżach. Tutaj jednakże też muszą uważać, ponieważ wysokość otrzymywanych zarobków może uszczuplić ich świadczenie.

Nowe limity, które zaczną obowiązywać z początkiem września, zostaną przedstawione przez Główny Urząd Statytyczny na początku miesiąca. Warto jednak pamiętać, że by otrzymywać pełne świadczenie emerytalne, beneficjent nie może zarobić więcej niż 70% średniej krajowej. Przekroczenie tego limitu grozi uszczupleniem świadczenia, a osiągnięcie wyniku ponad 130% średniej skutkuje wstrzymaniem emerytury.

Money.pl przypomina, że dotąd 70% średniej krajowej, który to limit ustalono na początku czerwca (zmienia się go co 3 miesiące) wynosił 3465,70 zł. Jego przekroczenie grozi umniejszeniem świadczenia. Z kolei przekroczenie 130% średniej - od 1 czerwca 2019 r. to 6436,30 zł na umowie o pracę skutkuje zawieszeniem pomostówki. Jeśli więc chcemy podreperować domowy budżet, należy pamiętać o tym, by emerytura nie została nam zabrana.

Nie 500 plus, a 600 plus i 400 plus. Jest nowy pomysł na programNie 500 plus, a 600 plus i 400 plus. Jest nowy pomysł na programCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Emerycie, jeśli pracujesz, to ZUS może odebrać Ci emeryturę. Sprawdź obowiązujące zasady
  2. 10 000 zł za to, że nie przejdziesz na emeryturę
  3. 4000 zł dodatku do emerytury za szczególne osiągnięcie
  4. Panna młoda przecierała oczy ze zdziwienia, kiedy zobaczyła, co na zaproszeniu napisał jeden z gości. Mocno przesadził

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na: Google News