BiznesINFO.pl

Biznesinfo.pl

Dobrowolny ZUS, wyższa emerytura. PSL ujawniło swój program

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Przemysław Terlecki

Emerytura wyższa, bo nieopodatkowana, ZUS dobrowolny dla przedsiębiorców, utrzymanie 500 plus w mocy. O tym wszystkim mówił podczas konwencji Polskiego Stronnictwa Ludowego w Płocku Władysław Kosiniak-Kamysz, lider ugrupowania ludowców. Mówił jednak nie tylko za PSL, ale za całą Koalicję Polską stworzoną przez tę formację. W jej ramach startuje także Paweł Kukiz i ludzie związani z jego formacją Kukiz\'15.

Kosiniak-Kamysz stwierdził, że największym wrogiem przedsiębiorców w Polsce jest ZUS. Jak stwierdził, "wystarczy zapytać ich o największą bolączkę, a odpowiedzą zgodnie: ZUS, ZUS i jeszcze raz ZUS". Dlatego też Koalicja Polska w swojej propozycji dla nich zawiera dobrowolne opłacanie składek do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, którym rozporządza ZUS.

Emerytura dla seniorów wyższa nawet o 400 złotych

Kolejną obietnicą Polskiego Stronnictwa Ludowego jest zniesienie opodatkowania emerytur. Jak stwierdził Władysław Kosiniak-Kamysz, emerytura bez podatku to nawet po 400 złotych więcej w ramach świadczenia, średnio po około 20% więcej do emerytury. Jak wskazuje Money.pl, ci, którdzy dziś dostają po 854 złote, mieliby wyrównanie do 1000 złotych, a ci, którzy zgarniają 2065 złotych, dostawaliby o 435 złotych więcej.

Nie chcę widzieć więcej seniorów, którzy przez 40 lat pracowali i płacili podatki, a teraz z apteki odchodzą z niczym. Emerytura bez podatku to średnio blisko 400 zł podwyżki dla seniorów. Nie będzie tu żadnych piątek czy szóstek. Na zawody z populistami się nie piszemy. Musimy docenić ludzi ciężkiej pracy i zapewnić godne życie seniorom. To im się po prostu należy - stwierdził Kosiniak-Kamysz.

Portal Money.pl wyliczył jednak, że obietnice Koalicji Polskiej kosztowałyby budżet 34 mld złotych. W skali roku ulga dla przedsiębiorców to 5,8 mld złotych w budżecie mniej. Z kolei zniesienie opodatkowania emerytury odejmuje budżetowi składki na ubezpieczenie społeczne oraz podatek dochodowy - 28 mld złotych. W sumie niecałe 34 mld. Jak konkluduje portal - nie ma wówczas co liczyć na utrzymanie w działaniu programu Rodzina 500 plus w obecnym kształcie.

Tagi:

ZUSPSLemerytura

Podobne artykuły

Finanse

Premier zapewnia, że wkrótce otrzymamy wielkie pieniądze, a później będzie ich jeszcze więcej. „To ogromny sukces Polski”
Czytaj więcej >

Handel

Popularna sieć fast foodów wkracza do Polski. Wiadomo, kiedy pojawią się pierwsze lokale
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Największy niemiecki bank ma kłopoty. Rośnie niepokój na rynkach
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Ministerstwo edukacji planuje odciążyć uczniów. Rozważa zmniejszenie ilości zajęć
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Duńczycy zobaczyli podejrzany obiekt przy Nord Stream. Od razu wysłali wojsko
Czytaj więcej >

Polska i Świat

W ten weekend przestawiamy zegarki. Będziemy spać godzinę krócej
Czytaj więcej >
Przemysław Terlecki

Wydawca Biznesinfo. Dziennikarz z wykształcenia i z zamiłowania. Baczny obserwator polityki, nocnego nieba, a także rozwoju rynku piw kraftowych. Z mediami związany od lat, zwykle zaangażowany w komentowanie świata polityki.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]