Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Twój portfel > Rząd właśnie wprowadził 4 bardzo ważne zmiany dot. emerytur. Tarcze antykryzysowe rządu kryją nowe przepisy
Maria Glinka
Maria Glinka 15.05.2020 02:00

Rząd właśnie wprowadził 4 bardzo ważne zmiany dot. emerytur. Tarcze antykryzysowe rządu kryją nowe przepisy

Emerytura w tarczach antykryzysowych
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Emerytura czerwcowa liczona jak majowa

Tarcza antykryzysowa 3.0. zadba o seniorów, którzy złożą wniosek o emeryturę w czerwcu 2020 r. – jej wysokość będzie wyliczana tak, jakby zgłosili się po świadczenie w maju. Dzięki temu, składki emerytalne będą waloryzowane zarówno rocznie, jak i kwartalnie. Podwójna waloryzacja obowiązuje seniorów, którzy zawnioskują o świadczenie między styczniem a majem lub lipcem a grudniem Emerytura osób, które zdecydują się na rezygnację z obowiązków zawodowych w czerwcu, podlega niższej waloryzacji – tylko w skali roku.

Nowe zapisy tarczy zrównują czerwcowych emerytów z seniorami, którzy aplikują o świadczenie w innych miesiącach. Dzięki temu żaden senior nie otrzyma z góry mniejszej kwoty, a czerwcowe emerytury były zazwyczaj o ok. 10 proc. niższe niż te przyznawane w innych miesiącach. Jednak uprzywilejowana czerwcowa emerytura obowiązuje tylko w tym roku. Wobec tego senior, który zawnioskuje o świadczenie w czerwcu 2021 r. straci nawet 300 zł – podaje wyborcza.biz.

Postojowe a staż pracy

Istotną kwestią dla przyszłych emerytów jest także sposób przeliczania łącznej długości okresów zatrudnienia. Do obowiązku osoby ubiegającej się o emeryturę, świadczenie kompensacyjne czy pomostowe należy udowodnienie odpowiedniego stażu pracy.

Zapisy tarczy antykryzysowej wskazują, że pracownicy, którzy obecnie pobierają postojowe z uwagi na przestój w firmie, nie będą mieć mniejszego stażu pracy. Zatem nowy zapis ma działać na korzyść bardziej poszkodowanych pracowników.

Nierówne traktowanie i wprowadzanie w błąd

Zwolnienie z płatności składek nie wpłynie na wysokość emerytury

Państwo oferuje wsparcie finansowe także tym przyszłym emerytom, którzy zawnioskowali o zwolnienie z uiszczania składek, do czego uprawnia ich tarcza antykryzysowa 1.0. i 2.0. Na mocy przepisów samozatrudnieni i mikrofirmy (do 9 pracowników) mają możliwość uchylenia płatności składek na okres trzech miesięcy (marzec, kwiecień, maj 2020 r.). Z opłacania 50 proc. składek zwolnieni są też pracownicy firm zatrudniających między 10 a 49 osób.

Te korzystne przepisy zrodziły wiele obaw wśród przyszłych emerytów, ponieważ mniejsze składki przekładają się na niższą wysokość świadczenia emerytalnego. Aby wspomóc poszkodowanych na skutek epidemii ustawodawca zapisał, że składki za te trzy miesiące uzupełni państwo. Dzięki temu emerytury nie będą niższe.