Emerytura w tarczach antykryzysowych
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Autor Maria Glinka - 15 Maja 2020

Rząd właśnie wprowadził 4 bardzo ważne zmiany dot. emerytur. Tarcze antykryzysowe rządu kryją nowe przepisy

Emerytura według nowych zasad to skutek rozwiązań przewidzianych w tarczach antykryzysowych. Na jakie profity mogą liczyć w tym roku seniorzy? Przedstawiamy cztery najważniejsze zmiany.

Emerytura czerwcowa liczona jak majowa

Tarcza antykryzysowa 3.0. zadba o seniorów, którzy złożą wniosek o emeryturę w czerwcu 2020 r. – jej wysokość będzie wyliczana tak, jakby zgłosili się po świadczenie w maju. Dzięki temu, składki emerytalne będą waloryzowane zarówno rocznie, jak i kwartalnie. Podwójna waloryzacja obowiązuje seniorów, którzy zawnioskują o świadczenie między styczniem a majem lub lipcem a grudniem Emerytura osób, które zdecydują się na rezygnację z obowiązków zawodowych w czerwcu, podlega niższej waloryzacji – tylko w skali roku.

Nowe zapisy tarczy zrównują czerwcowych emerytów z seniorami, którzy aplikują o świadczenie w innych miesiącach. Dzięki temu żaden senior nie otrzyma z góry mniejszej kwoty, a czerwcowe emerytury były zazwyczaj o ok. 10 proc. niższe niż te przyznawane w innych miesiącach. Jednak uprzywilejowana czerwcowa emerytura obowiązuje tylko w tym roku. Wobec tego senior, który zawnioskuje o świadczenie w czerwcu 2021 r. straci nawet 300 zł – podaje wyborcza.biz.

Gdzie i kiedy będziemy musieli nadal nosić maseczki? Rząd podał szczegółowe wytyczneGdzie i kiedy będziemy musieli nadal nosić maseczki? Rząd podał szczegółowe wytyczneCzytaj dalej

Postojowe a staż pracy

Istotną kwestią dla przyszłych emerytów jest także sposób przeliczania łącznej długości okresów zatrudnienia. Do obowiązku osoby ubiegającej się o emeryturę, świadczenie kompensacyjne czy pomostowe należy udowodnienie odpowiedniego stażu pracy.

Zapisy tarczy antykryzysowej wskazują, że pracownicy, którzy obecnie pobierają postojowe z uwagi na przestój w firmie, nie będą mieć mniejszego stażu pracy. Zatem nowy zapis ma działać na korzyść bardziej poszkodowanych pracowników.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd szykuje nowy podatek. Dotknąć on może bardzo wielu Polaków
2. Majątek nowej prezes Sądu Najwyższego zwala z nóg. Ujawniamy

Nierówne traktowanie i wprowadzanie w błąd

Zwolnienie z płatności składek nie wpłynie na wysokość emerytury

Państwo oferuje wsparcie finansowe także tym przyszłym emerytom, którzy zawnioskowali o zwolnienie z uiszczania składek, do czego uprawnia ich tarcza antykryzysowa 1.0. i 2.0. Na mocy przepisów samozatrudnieni i mikrofirmy (do 9 pracowników) mają możliwość uchylenia płatności składek na okres trzech miesięcy (marzec, kwiecień, maj 2020 r.). Z opłacania 50 proc. składek zwolnieni są też pracownicy firm zatrudniających między 10 a 49 osób.

Te korzystne przepisy zrodziły wiele obaw wśród przyszłych emerytów, ponieważ mniejsze składki przekładają się na niższą wysokość świadczenia emerytalnego. Aby wspomóc poszkodowanych na skutek epidemii ustawodawca zapisał, że składki za te trzy miesiące uzupełni państwo. Dzięki temu emerytury nie będą niższe.

Produkt Lidla uznany za jeden z najlepszych na świecie. Już teraz sam możesz go spróbowaćProdukt Lidla uznany za jeden z najlepszych na świecie. Już teraz sam możesz go spróbowaćCzytaj dalej

Dodatkowe emerytury będą w dalszym ciągu wypłacane

Mimo nadejścia koronawirusa trzynasta i czternasta emerytura zostały podtrzymane. W kwietniu 2021 r. trzynastka również będzie wypłacona. Dzięki temu seniorzy będą mogli cieszyć się z dodatkowych pieniędzy w wysokości 1270 zł brutto. Trzynasta emerytura jest zwolniona z potrąceń i egzekucji, co może być kluczowe dla zadłużonych seniorów.

Rząd zapowiedział, że w listopadzie 2021 r. zostanie wypłacona czternastka, która w przeciwieństwie do trzynastki nie będzie przysługiwała wszystkim emerytom. Drugie dodatkowe świadczenie otrzymają tylko te osoby, których emerytura nie przekracza 120 proc. wysokości uśrednionego świadczenia. Według szacunków czternastkę otrzymają ci, którzy obecnie nie pobierają w ramach emerytury więcej niż 2900 zł brutto. Pozostali, którzy przekroczą ten próg, będą uprawnieni do świadczenia na zasadzie „1 zł za 1 zł”. Wartość pełnej czternastki ma wynosić dokładnie tyle, ile najniższa emerytura.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Andrzej Duda zapowiedział swoje 500+. Kto dokładnie będzie mógł skorzystać z bonu turystycznego?
  2. Sok z kiszonego buraka to prawdziwa bomba witaminowa. Warto znać jego zastosowania
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. 5 turystów tragicznie zginęło, tylko odpoczywali na plaży. Sąd wydał wyrok, milionowe odszkodowania
Najlepsze i najgorsze polskie miasta dla kierowców. Wyniki potwierdzają twoje doświadczenia?Najlepsze i najgorsze polskie miasta dla kierowców. Wyniki potwierdzają twoje doświadczenia?Czytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News