Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Twój portfel > Co z emeryturami po pandemii? Obciążenie systemu poważnie nam zagraża
Maria Glinka
Maria Glinka 03.05.2020 02:00

Co z emeryturami po pandemii? Obciążenie systemu poważnie nam zagraża

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

Emerytura w dobie koronawirusa

Kolejne wersje tarczy antykryzysowej coraz bardziej zagrażają finansom, z których opłacana jest emerytura. W tym roku zabrały z systemu ubezpieczeń społecznych ok. 39 mld zł. Zwolnienia z płacenia składek, niższe płace czy dofinansowania dla przedsiębiorców w kryzysie mają swoją wysoką cenę.

Ulga od płacenia składek zapisana w tarczy 1.0. kosztowała Fundusz Ubezpieczeń Społecznych ok. 9,5 mld zł. Z kolei Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych za przestoje ekonomiczne pracowników zapłacił 2,7 mld zł za dwa miesiące. Dofinansowanie wynagrodzeń przez trzy miesiące kosztowało Fundusz Pracy 7,9 mld zł – podaje Business Insider Polska.

Coraz więcej emerytów, a pieniędzy ubywa

Pandemia to czas masowych zwolnień, co również przekłada się na coraz większy odsetek Polaków ubiegających się o emeryturę. Część osób, która wykonywała zawód mimo osiągnięcia wieku emerytalnego, może być zmuszona przez pracodawców do zakończenia kariery zawodowej lub samodzielnie podjąć taką decyzję.

Tylko w marcu 2020 r. na emeryturę lub rentę przeszło dwukrotnie więcej osób niż w lutym – aż 80 tys. Łącznie świadczenia pobierało 8 mln 258 tys. obywateli (nie wliczając w to rolników). Szacunki wskazują, że państwo wyda w tym roku na emerytury i reny nawet 260 mld zł, czyli o 14 mld więcej niż w roku ubiegłym.

Pandemia nadszarpnęła finanse państwa

Najnowsze prawo w ramach tarczy antykryzysowej 3.0. będzie kosztowało Fundusz Ubezpieczeń Społecznych 822 mln zł. To i tak mniej niż jej poprzednia wersja – tarcza 2.0. kosztowała FUS 10,4 mld zł, a Fundusz Pracy 7,8 mld zł.

Nowe przepisy zwalniają z płacenia składek tych przedsiębiorców, których przychód przekracza 300 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia brutto (czyli 15 681 zł) lub dochód nie był wyższy niż 7 tys. zł. Drugie kryterium zostało dodane w tarczy 3.0. i dzięki niemu zwiększy się liczba osób uprawnionych do korzystania z ulgi, która dotyczy dwóch miesięcy – kwietnia i maja.

Emerytura w obliczu zmian

W wyniku najnowszego zapisu o ulgach od płacenia składek FUS odnotuje wpływy niższe o 500 mln zł. Inne modyfikacje przewidziane przez tarczę antykryzysową 3.0. zwiększą wydatki FUS o ok. 322 zł – podają rządowi analitycy.

O jakie zmiany chodzi? Między innymi o modyfikację zasad, zgodnie z którymi wyliczana jest czerwcowa emerytura. Jak dotąd w czerwcu naliczano tylko roczną waloryzację składek, a w innych miesiącach uwzględniano waloryzację kwartalną. Nie sprzyjało to przechodzeniu na emeryturę w czerwcu, ale problem osób starszych ma rozwiązać tarcza 3.0. - w tym roku przepisy będą bowiem korzystniejsze względem emeryta, który uniknie straty pieniędzy.