Elektrownia atomowa to kosztowny wydatek dla polskich rządzących
Wikipedia/Raimond Spekking
Autor Maria Glinka - 4 Marca 2020

Kosztowna zabawa z atomem. 60 mld zł w 20 lat na uruchomienie energetyki nuklearnej

Elektrownia atomowa, której uruchomienie jest planowane w Polsce, może okazać się niezwykle kosztowna. W pierwszych dziesięciu latach inwestycje w infrastrukturę przesyłową gazu, ropy i energii będą kosztować 20 mld. Suma ta wzrośnie do 60 mld w drugiej dekadzie realizowania programu wdrażania energetyki nuklearnej.

Elektrownia atomowa coraz bliżej

Elektrownia atomowa była jednym z tematów poruszanych na środowej konferencji poświęconej bezpieczeństwu i niezależności energetycznej Polski w kontekście Europejskiego Zielonego Ładu. W trakcie wystąpienia w Rudzie Śląskiej Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, przyznał, że w ciągu najbliższych 10-12 miesięcy zostanie wybrany partner, który wybuduje elektrownię – podaje forsal.pl.

WHO pilnie ostrzega przed banknotami. Lepiej nie dotykajcie gotówki, konsekwencje mogą być tragiczneWHO pilnie ostrzega przed banknotami. Lepiej nie dotykajcie gotówki, konsekwencje mogą być tragiczneCzytaj dalej

Przedstawiciel rządu zwrócił uwagę, jak ważne jest rozsądne dobranie odpowiedniego współtwórcy elektrowni. „Partner będzie z nami w fazie eksploatacji aż do końca istnienia elektrowni - jest to partnerstwo, które będzie trwało 60-80 lat” – przyznał Naimski.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Wielu Polaków w ogóle nie ma pojęcia. Ty też możesz dostać zwrot z kredytu
2. Hipokryzja Marty Kaczyńskiej wyszła na jaw. Poucza Polaków, a niewielu zna prawdę o jej córkach

Kosztowne inwestycje energetyczne

Polityk przypomniał, że Polska zamierza wybudować 6-9 gigawatów mocy w energetyce nuklearnej w ciągu najbliższych 20 lat. Będzie to oznaczało zainstalowanie sześciu reaktorów w różnych punktach na mapie kraju. Zgodnie z zapowiedziami pierwszy z nich miałby zostać otwarty w 2033 r. – podaje tvn24bis.pl.

Dzień Kobiet w biznesieDzień Kobiet. Jak wybrać najlepszy prezentCzytaj dalej

Ten „wielki program”, jak określają go rządzący, pozwoli na uzyskanie 20 proc. energii nuklearnej w polskim miksie energetycznym. Koszt całego przedsięwzięcia jest szacowany na 100-120 mld zł. W pierwszej dekadzie realizacji ma pochłonąć między 50 a 60 mld zł.

Dywersyfikacja energetyczna nie będzie bazowała jedynie na budowie elektrowni. Zgodnie z zapowiedziami bloki gazowe mają powstać w elektrowniach Dolna Odra i Kozienice.

W planach są również inwestycje przesyłowe, na które spółka Gaz-System ma wydać 14 mld zł w ciągu 10 lat. Dodając do tego nakłady Polskich Sieci Elektroenergetycznych oraz PERN suma, która zostanie przeznaczona na infrastrukturę przesyłową wzrośnie do 20 mld zł.

Przytoczone kwoty są wysokie, ale Naimski przyznał, że państwo polskie może sobie na to pozwolić. „Stać nas, żeby zbudować elektrownie atomowe” – skomentował polityk.

Nowe inwestycje energetyczne

W trakcie konferencji przedstawiciel rządu odniósł się do inwestycji, których budowa już się rozpoczęła. Zgodnie z zapewnieniami Naimskiego projekt Baltic Pipe jest wdrażany bez opóźnień i jego zakończenie ma nastąpić 1 października 2022 r. Program zakłada utworzenie gazociągu łączącego Polskę i szelf norweski, którym ma przepływać ok. 10 mld m sześc. gazu.

W innych częściach kraju jest realizowanych ok. 30 programów, które mają dostarczać gaz z Wybrzeża do południowej granicy oraz na Ukrainę. Ich ukończenie jest planowane na lata 2021-2022.

Energia odnawialna będzie rozwijana, ale z węgla nie zrezygnujemy

Pełnomocnik rządu przyznał, że postanowienia Europejskiego Zielonego Ładu nakładają na Polskę „olbrzymie zobowiązania”, dlatego podejmowane działania muszą być wyważone. Polityk oświadczył, że zachowanie elektrowni węglowych leży w interesie państwa, ponieważ jest to surowiec wydobywany w Polsce i nierozsądne byłoby opieranie gospodarki jedynie o substancje importowane. „W ciągu najbliższych 20-30 lat węgiel pozostanie ważnym składnikiem polskiego miksu energetycznego” – twierdzi Naimski.

Mimo tego oznajmił, że kontynuowany będzie rozwój OZE czy energii nuklearnej ze względu na potrzebę zróżnicowania „źródeł energii, surowców oraz technologii stosowanych do wytwarzania energii elektrycznej i ciepła”.

Zdaniem Naimskiego niezbędne jest obniżanie emisyjności używanych technologii. W tym kontekście podkreślił konieczność rozwoju bezemisyjnych i odnawialnych źródeł energii np. opartych na wietrze (budowa energetyki wiatrowej na morzu) oraz o słońce (fotowoltaika). Polityk jest jednak przekonany, że warunkiem stabilności energetyki jest zbalansowanie OZE oraz źródeł węglowych, gazowych i nuklearnych.

Europejski Zielony Ład problemem dla rządzących

Gospodarka oparta na węglu stała się jedną z pierwszych kwestii, którą wzięła pod lupę nowa przewodniczącą Komisji Europejskiej. Sztandarowa propozycja Ursuli von der Leyen pod nazwą „Europejski Zielony Ład” wprowadza pojęcie neutralności klimatycznej, którą należy rozumieć jako emisję takiej ilości gazów cieplarnianych, jaką dana gospodarką jest w stanie na bieżąco pochłaniać. Cel ten ma zostać osiągnięty do 2050 r.

Neutralność klimatyczna nie zyskała aprobaty władz Polski, Czech i Węgier. Jacek Sasin, minister aktywów państwowych, przyznał, że „Polska nie przyjmuje do wiadomości, że czas węgla minął” – przypomina money.pl.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Pociąg potrącił pieszego. Policja przyjechała, ofiary nie było
  2. Przyjmowanie niektórych środków farmakologicznych może powodować powstawanie wrzodów. Lepiej na nie uważać
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. ZUS zdradził sekret jak dostawać emeryturę o 15 proc. większą. Ma to być wyjątkowo proste
  5. Możesz zapłacić 270 zł albo nałożą na ciebie karę. Kontrole trwają w całym kraju
  6. Wybuch największego wulkanu na naszym kontynencie. Wprowadzono pomarańczowy alarm
Produkty za które już za miesiąc będziesz płacił dużo więcej. Wszystko przez podatkiProdukty za które już za miesiąc będziesz płacił dużo więcej. Wszystko przez podatkiCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News