BiznesINFO.pl
Podatki nieuchronnie wzrosną

Biznes Info

Ekspert: Stawki podatków mogą wzrosnąć. I to sporo

18 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Wiktoria Pękalak

Udostępnij:

Podatki mogą pójść w górę i to sporo - z 17 proc. do 26 i z 31 do 41 proc. Tak może wyglądać rewolucja rządu, której nawet jeszcze oficjalnie nie zapowiedziano.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Dlaczego powinniśmy być przygotowani na wzrost podatków

  • Ile mogą wzrosnąć podatki

  • Jakie podatki może wprowadzić rząd

Podatki mogą pójść w górę

Podatki mogą pójść w górę i to znacznie. Program PiS - Nowy Ład ma być bowiem nie tylko odpowiedzią na kryzys spowodowany epidemią, ale także wielką rewolucją w systemie podatkowym.

Przedstawiciele rządu nawet nie ukrywają, że reformy sprawią, że ci, którzy zarabiają mniej na tym skorzystają, a ci, którzy zarabiają więcej, będą musieli też więcej oddać państwu w podatkach.

Eksperci zapowiadają podwyżki

Ekonomiści zauważają, że narracja rządu nie musi wcale w pełni oddawać zmian, które wprowadzi Nowy Ład. Media huczą od informacji o zmianach w rozliczaniu składki zdrowotnej, niektórzy mogą poczuć tę zmianę bardzo dotkliwie.

Rzeczpospolita przypomina, że w tej chwili składka zdrowotna wynosi 9 proc., z czego 7,75 proc. zmniejsza nasz podatek, w związku z czym w rzeczywistości odprowadzamy z tego tytułu 1,25 proc.

Dr Sławomir Dudek, główny ekonomista Fundacji Forum Obywatelskiego Rozwoju wyjaśnił w rozmowie z Rz, że efektywne stawki w rozliczeniach PIT wzrosłyby z 17 proc. do ok. 26 proc. oraz z 32 proc. do ok. 41 proc.

Są to oczywiście spekulacje, ponieważ rząd do tej pory nie przedstawił żadnych szczegółów.

Drugi próg podatkowy w górę

Z nieoficjalnych informacji wynika też, że rząd może próbować podnieść drugi próg podatkowy. W tej chwili stawkę 31 proc. trzeba odprowadzać przy dochodach w wysokości ok. 85 tys. zł, gdyby wprowadzono zmiany, które są przedmiotem spekulacji, próg podatkowy wyniósłby 120 tys. zł.

Aleksander Łaszek z Towarzystwa Ekonomistów Polskich zwraca uwagę, że po raz ostatni drugi próg został zmieniony 12 lat temu. Podniesienie progu podatkowego oznaczałoby więc rewolucję i urealnienie zmian, jakie zaszły w gospodarce.

Eksperci zwracają także uwagę na to, że podatki będą musiały wzrosnąć w związku z obietnicami rządu, które przecież skądś będą musiały być finansowane, a jak wiadomo, państwo nie ma żadnych pieniędzy, a jedyne czym może gospodarować to pieniądze obywateli, które przekażemy w podatkach.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

(201019) -- TALLINN, Oct. 19, 2020 (Xinhua) -- Polish President Andrzej Duda attends a joint press conference during the virtual summit of the Three Seas Initiative in Tallinn, Estonia, on Oct. 19, 2020. The virtual summit of the Three Seas Initiative held on Monday focused on the future of Central and Eastern Europe, new investment opportunities and the smart connectivity concept to ensure that the region continues to drive Europe's economic growth. (Annika Haas/Three Seas/Handout via Xinhua)

Prezydent zachwycony stanem GPW. Na inauguracji opowiadał o wynikach

CZYTAJ DALEJ

Podobne artykuły

pixabay, piviso

Twój portfel

500 plus na zdrowie. Nowy program resortu zdrowia obejmie tylko osoby powyżej 40. roku życia

Czytaj więcej >
Trwają prace nad europejską płacą minimalną

Twój portfel

Europejska płaca minimalna. Poprawki w dyrektywie korzystne dla pracowników

Czytaj więcej >
Emerytura

Twój portfel

Pomoc też dla emerytów, mogą dostać 2080 zł. Warunek jest jeden

Czytaj więcej >
Zmiana cen gazu o kilka procent

Twój portfel

Musimy przygotować się na zmianę cen gazu. Czeka nas już od lipca

Czytaj więcej >
Abonament nadal trzeba płacić. KRRiT poinformowała wszystkich.

Twój portfel

KRRiT wydała specjalny komunikat dotyczący abonamentu. Polacy będą wściekli na jego treść

Czytaj więcej >
Banki nie mają innego wyjścia i muszą podnosić opłaty?

Twój portfel

Banki drastycznie podnoszą ceny swoich usług. Będziemy płacić znacznie więcej

Czytaj więcej >