Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Handel > Druga młodość kryształów z PRL. Niektóre egzemplarze osiągają zawrotne ceny
Olgierd Maletka
Olgierd Maletka 24.02.2023 14:28

Druga młodość kryształów z PRL. Niektóre egzemplarze osiągają zawrotne ceny

None
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

W czasach PRL-u powstawały znakomite przedmioty codziennego użytku, a jakość ich wykonania robi wrażenie do dziś. Co więcej, szkło oraz ceramika, które powstawały w latach 50., 60., 70. XX wieku zyskują na popularności. Na niektórych z nich można zarobić krocie. 

Kryształy wracają do łask

Piękne kryształy z okresu PRL-u cieszą się dużą popularnością wśród kolekcjonerów, którzy są w stanie zapłacić za nie nawet kilkanaście tysięcy złotych. Warto zauważyć, że ceny tych przedmiotów nigdy nie były tak wysokie jak teraz.

Obecnie rozmaite naczynia z PRL-u przeżywają swoją drugą młodość. Ceramika, porcelana i szkło użytkowe coraz częściej ponownie trafiają do pomieszczeń w naszych domach. 

Kiedyś zapomniane, teraz pożądane

W latach PRL-u kryształy były modne i zdobiły gabloty meblościanek. Eksponowano je, bo nie były tanie i nie wszyscy mogli sobie na nie pozwolić. Po okresie PRL stały się mniej atrakcyjne, żeby w następnych latach dogorywać w zakurzonych schowkach lub na zapomnianych strychach.

Warto zerknąć na półki w swoim domu, ponieważ takie przedmioty to prawdziwe skarby. Za niektóre z nich możemy uzyskać gigantyczne sumy pieniędzy. Na portalach ogłoszeniowych pojawia się coraz więcej kryształów, których ceny zaczynają się od kilkudziesięciu złotych, a kończą na kilkunastu tysiącach.

Młodzi doceniają przedmioty z historią

Tak jak to często bywa, moda na pewne przedmioty wraca do łask. Obecnie młodzi ludzie coraz częściej doceniają przedmioty unikatowe, wykonane z dobrej jakości materiałów. Zależy im na niepowtarzalności i odejściu od masowo produkowanych towarów. 

Popularne portale internetowe, np. OLX czy Allegro, odnotowały wzrost liczby aukcji takich przedmiotów. Szansę na dobrą inwestycję widzą również kolekcjonerzy. Zestawy kilku kryształów zachowanych w dobrym stanie, osiągają ceny 1,5 tys. zł. Natomiast za przedmioty unikatowe, np. rozalinowe wazony, zwane „ananasami”, trzeba zapłacić nawet 7 tys. zł