BiznesINFO.pl
Dopłaty do czynszu na czas pandemii

Flickr/Olgierd Rudak, https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Tysiące Polaków załapią się na dodatkowe 1500 zł miesięcznie od rządu. Pieniędzy nie zabraknie

23 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Dopłaty do czynszu mogą wesprzeć Polaków w tych trudnych, pandemicznych czasach. Nowe rządowe wsparcie zakłada wypłatę nawet 1500 zł miesięcznie przez pół roku. Jednak nie każdy będzie mógł je uzyskać.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Kto może ubiegać się o dopłaty do czynszu

  • Ile pieniędzy można otrzymać

  • Jak zawnioskować o wsparcie

Dopłaty dla niektórych obywateli

Dopłaty do czynszu to kolejne rozwiązanie pomocowe, które na okres pandemii proponuje polski rząd. Po sześciu odsłonach tarczy antykryzysowej przyszedł czas na uzupełnienie pakietu mieszkaniowego o zapisy, które z punktu widzenia poszkodowanych obywateli wydają się być niezbędne.

O wsparcie będą mogli ubiegać się najemcy i podnajemcy lokali mieszkaniowych, którzy mierzą się ze skutkami ekonomicznymi pandemii. Portal money.pl podaje, że dofinansowanie jest skierowane do obywateli, którzy spełnią szereg warunków.

W celu uzyskania dopłaty należy udokumentować spadek dochodów w co najmniej 25 proc. w przeliczeniu na jednego członka rodziny. Pod uwagę należy wziąć dochody z ostatnich trzech miesięcy przed złożeniem wniosku. Punktem odniesienia do wyliczeń są pieniądze zgromadzone w analogicznych miesiącach w 2019 r.

Warunkiem uzyskania wsparcia jest także wynajmowanie lokalu przed 14 marca 2020 r. Co więcej, dofinansowanie nie przysługuje osobom, które już wcześniej otrzymały dodatek mieszkaniowy powiększony o dopłatę do czynszu.

- By mieszkańcy mogli otrzymać dodatkową dopłatę do czynszu, która łącznie z dodatkiem mieszkaniowym może wynieść nawet 1,5 tys. zł, należy złożyć do wojewody łódzkiego wniosek o rządowe środki. Taki wniosek samorządy składają do 26 stycznia - tłumaczyła Bogumiła Kapusta, dyrektor Wydziału Rolnictwa i Transportu w Łódzkim Urzędzie Wojewódzkim.

1500 zł dopłaty przez pół roku pomoże najemcom pustych lokali?

Na czym polega system dofinansowań do czynszu? Dopłaty do czynszu to kwota, o którą można powiększyć dodatek mieszkaniowy. Pieniądze są przyznawane przez pół roku. Beneficjenci będą otrzymać je dziesiątego dnia każdego miesiąca.

Najemcy mogą otrzymać nawet 1500 zł miesięcznej dopłaty do czynszu. Jednak zapisy zastrzegają, że kwota wsparcia nie może przekraczać 75 proc. wartości czynszu.

Dlaczego rząd postanowił wesprzeć akurat najemców? Portal innpoland.pl podaje, że wraz z nadejściem koronawirusa popyt na wynajmowane mieszkania praktycznie się załamał. Tendencja, zgodnie z którą właściciel mógł swobodnie wybierać lokatorów, odwróciła się. Teraz prym wiodą najemcy, choć koronawirus zdecydowanie utrudnił im poszukiwanie potencjalnych zainteresowanych.

Niekorzystne położenie najemców mieszkań wynika przede wszystkim z rządowych obostrzeń, na mocy których pracownicy i studenci wykonują swoje obowiązki zdalnie. Chcąc zaoszczędzić pieniądze w tych trudnych czasach, część z nich zdecydowała się na powrót w rodzinne strony.

Jak zawnioskować o dopłaty do czynszu?

Wszyscy zainteresowani rządowym dofinansowaniem powinni złożyć wniosek o dodatek finansowy powiększony o dopłatę do czynszu w Miejskim Ośrodki Pomocy Społecznej. Czas na złożenie dokumentów upływa 31 marca 2021 r.

Przyznawanie dotacji należy do obowiązków gminy. Dopłaty do czynszu są finansowane z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

Tagi:

Maria GlinkaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

pixabay, IADE-Michoko

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów

Czytaj więcej >
pixabay, geralt

Twój portfel

Podwyżki cen prądu nieuniknione. W ciągu kilku lat dołożymy po 700 zł

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Czekasz na paczkę? To się nie doczekasz, prędzej znikną Ci pieniądze z konta

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Abonament RTV. Są stawki na przyszły rok

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 10.04.2019. n/z Klawiatura z dlonia w rekawicy.

Twój portfel

Oszustwo na "Netflix" i na "PayPal". KNF ostrzega przed fałszywymi mailami

Czytaj więcej >
Oszczędzić na wywozie śmieci nie zawsze się da

Twój portfel

Mieszkańcy bloków bez liczników zapłacą krocie. Niezależnie od segregacji i oszczędzania wody

Czytaj więcej >