Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Doniósł państwu o machlojkach finansowych. Otrzyma ponad miliard złotych nagrody
Olgierd Maletka
Olgierd Maletka 10.05.2023 11:03

Doniósł państwu o machlojkach finansowych. Otrzyma ponad miliard złotych nagrody

Pieniądze
Domena publiczna

Portal spidersweb.pl podaje, że Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd poinformowała o osobie, która doniosła o nieprawidłowościach finansowych, za co dostała nagrodę wynoszącą rekordowe 279 mln dol., co stanowi równowartość 1,16 mld zł. 

Specjalny program

Program, którzy umożliwia donoszenie o nieprawidłowościach finansowych, został uruchomiony w 2011 r

Portal podaje, że był reakcją na nieprawidłowości w sektorze finansowym, które doprowadziły do kryzysu z 2008 r. „Nagradzanie sygnalistów umożliwiła ustawa o reformie i ochronie konsumentów z 2010 roku znana jako Dodd-Frank” - czytamy. 

Nagrody finansowe są przyznawane za poinformowanie komisji o nieprawidłowościach w obrocie papierami wartościowymi lub innego rodzaju machlojkach finansowych.

Naruszenie przepisów

Powołując się na komunikat Amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd, portal informuje, że sygnalista doniósł nadzorowi o nieprawidłowościach finansowych, co doprowadziło do nałożenia kary finansowej na łamiących przepisy. Niestety nie wiadomo, kto otrzymał nagrodę, i jakiej sprawy dotyczy donos. 

Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd przekazała, że informacje udzielone przez sygnalistę pozwoliły na wyegzekwowanie przepisów o nadzorze finansowym, a jego wkład był kluczowy w rozszerzeniu prowadzonego już postępowania.

Najwyższa w historii nagroda dla sygnalisty

Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd przekazała, że nagroda wynosząca aż 279 mln dol. jest najwyższa w historii

„Wysokość dzisiejszej nagrody nie tylko zachęca sygnalistów do przekazywania szczegółowych informacji o potencjalnych naruszeniach przepisów dotyczących papierów wartościowych, ale także dowodzi ogromnego sukcesu naszego programu sygnalistów” - powiedział Gurbir S. Grewal, szef działu egzekucji SEC.

Wymogi

Do tej pory najwyższa nagroda została wypłacona trzy lata temu i wynosiła 114 mln dol.

Wymagane jest, aby sprawa zakończyła się nałożeniem kary opiewającej na co najmniej milion dolarów. Wysokość nagrody zależy od tego, jaki był udział sygnalisty w ukaraniu sprawców

Pieniądze na nagrody pochodzą ze specjalnego funduszu, na który trafiają kary nałożone na osoby i firmy naruszające przepisy dotyczące papierów wartościowych.

Tagi: Kara