BiznesINFO.pl

EastNews/Mateusz Słodkowski/AFP

Donald Tusk to nie tylko były premier. W 2003 roku został wicemistrzem w zażywaniu tabaki

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Najdłużej urzędujący premier III RP, szef Rady Europejskiej, od wczoraj nowy/stary lider Platformy Obywatelskiej. Polityczne CV Donalda Tuska znają niemal wszyscy, mało kto jednak wie, że swego czasu został on wicemistrzem w... zażywaniu tabaki.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Donald Tusk został przed laty wicemistrzem w zażywaniu tabaki

  • Na czym dokładnie polegała konkurencja

Donald Tusk wicemistrzem w zażywaniu tabaki

Ten weekend należy bez wątpienia należy do Donalda Tuska. Szef Europejskiej Partii Ludowej po 7 latach przerwy zdecydował się wrócić do polskiej polityki i zastąpił wczoraj Borysa Budkę na stanowisku przewodniczącego Platformy Obywatelskiej. Tym samym objął na nowo przywództwo w partii, którą kierował przez 11 lat (oficjalnie Tusk został pełniącym obowiązki szefa partii).

Powrót Tuska budzi różnego rodzaju emocje, jak zresztą on sam. Niezależnie jednak od tego, czy się tego polityka lubi czy też nie, nie ulega wątpliwości, że to jednak z najbardziej błyskotliwych karier politycznych nad Wisłą. Pełnił najdłużej stanowisko premiera w III RP i jako jedyny szef rządu nie opuszczał Alei Ujazdowskich w atmosferze porażki (tak na ogół kończyło się urzędowanie polskich premierów) a awansu, w związku z wyborem na szefa Rady Europejskiej.

O ile polityczne CV nowego/starego szefa Platformy Obywatelskiej znają niemal wszyscy, to nieliczni wiedzą, że jest on również... wicemistrzem w zażywaniu tabaki.

W sierpniu 2003 roku w Chmielnie (Kaszuby) odbyły się pierwsze Mistrzostwa Polski w zażywaniu tabaki. Wziął w nich udział m.in. Donald Tusk, wówczas wicemarszałek Sejmu i świeżo upieczony przewodniczący Platformy Obywatelskiej.

Konkurs - jak przypomina serwis Wprost.pl - polegał na opowiadaniu publiczności anegdot i dowcipów, przerywanych w odpowiednim miejscu zażyciem tabaki. Po zejściu ze sceny zawodnicy nazywani w gwarze kaszubskiej "tabacznikami" częstowali widzów tabaką z własnych tabakierek.

Donald Tusk wypadł na tyle dobrze, że zajął drugie miejsce, za co został uhonorowany srebrną tabakierą. Zwycięzcą został Andrzej Olszewski z gminy Sierakowice, któremu przypadła złota tabakiera, z kolei na ostatnim miejscu podium znalazł się Tadeusz Kuper z Szymbarka do którego trafiła brązowa tabakiera.

Portal przypomina, że jeszcze kilka lat wcześniej zażywanie i obrót tabaką był w Polsce zabroniony. Interweniował w tej sprawie, doprowadzając do zmiany ustawy m.in. Tusk. Gdy więc lata później Mistrzostwa Polski w zażywaniu tabaki w Chmielnie były zagrożone, organizatorzy wydarzenia wiedzieli do kogo uderzyć.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]

Tagi:

Donald Tusk

Podobne artykuły

Polska i Świat

Zawód bezrobotny. W Niemczech zmarł człowiek, który 46 lat żył na koszt państwa i był z tego dumny
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Brawurowa jazda 27-latka z Elbląga. Motocyklista dostał 20 mandatów
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Plastikowy dokument tożsamości odejdzie do lamusa. Czas na mDowód
Czytaj więcej >

Finanse

Aleksander Kwaśniewski o swojej emeryturze. „Zarabiam i jakoś muszę sobie dawać radę”
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Tysiące laptopów za darmo. Ministerstwo edukacji rozszerza listę osób uprawnionych
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Sprzedajesz w internecie? Uważaj, bo możesz stracić wszystko
Czytaj więcej >
Radosław Święcki

Redaktor Biznesinfo. Absolwent dziennikarstwa na UW. Wielbiciel politycznych biografii i zagranicznych stacji radiowych (zwłaszcza w językach, których nie rozumiem). Przed BiznesInfo związany z B2-biznes.pl, Forum Samorządowe i Magazynem THINKTANK.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]