Wyszukaj w serwisie
BiznesINFO.pl > Finanse > Dodatkowe 300 zł do emerytury. Wystarczy jeden wniosek
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 26.11.2023 18:03

Dodatkowe 300 zł do emerytury. Wystarczy jeden wniosek

Pieniądze z ZUS
BiznesINFO

Dodatkowe środki pieniężne mogą być potężnym wsparciem dla emerytów - nawet, jeżeli są to niewielkie kwoty. Jednym z takich wyjść jest kwota 300 złotych, którą można otrzymać z ZUS. Potrzeba do tego celu tylko jednego wniosku.

Wsparcie dla emerytów

Obecna sytuacja z rosnącymi cenami w sklepach i niepewnością co do wysokości przyszłorocznych rachunków pod względem tarcz osłonowych są powodami obaw wśród emerytów. W takiej sytuacji nie dziwi, że poszukują możliwych wyjść z tej problematycznej pod względem finansowym sytuacji.

Jak się jednak okazuje, nawet niewielkie dodatki mogą okazać się sporym wzmocnieniem finansów seniorów. Jak wskazuje serwis superbiz.se.pl, jedno z takich świadczeń wynosi 300 zł i można je otrzymać w bardzo prosty sposób.

Nawet 7600 zł specjalnej emerytury. Chcą wprowadzić nowe świadczenie

Z dodatku skorzysta wielu

Wsparciem, o którym mowa, jest oczywiście dodatek pielęgnacyjny. Według zapisów prawnych, może go otrzymać osoba powyżej 75 lat lub niezdolna do pracy i samodzielnej egzystencji.

W tym miejscu jednak można się nieźle zdziwić, bowiem “niezdolność do samodzielnej egzystencji” nie oznacza, że potrzebne jest orzeczenie lekarskie stwierdzające ten fakt. Orzeczenie jednego z sądów - konkretnie dotyczące sprawy o sygn. akt VIII U 2055/20 - wskazuje, że dodatek może zostać przyznany nawet jeżeli utrudnione były podstawowe czynności życiowe, do których osoba była zdolna. Do tego grona zalicza się chociażby robienie zakupów.

Potrzebny jeden wniosek

W takiej sytuacji prawno-sądowniczej, można bez problemu starać się o uzyskanie dodatku pielęgnacyjnego. Za jego dystrybucję odpowiada Zakład Ubezpieczeń Społecznych, do którego należy złożyć wniosek.

Może się jednak zdarzyć, że wniosek zostanie przez ZUS odrzucony. W takim wypadku wnioskodawca ma miesiąc na złożenie odwołania w jednostce, która nie zgodziła się na przyznanie świadczenia.

źródło: superbiz.se.pl