Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Dodatkowa emerytura w wys. 5540,25 zł dla najstarszych Polaków. Dostaną również ci, którzy nigdy nie pracowali
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 11.04.2023 08:41

Dodatkowa emerytura w wys. 5540,25 zł dla najstarszych Polaków. Dostaną również ci, którzy nigdy nie pracowali

zus-list-pieniądze
Biznesinfo

Od 1 marca emeryci, którzy pobierają emeryturę z ZUS lub KRUS i ukończyli 100. rok życia, otrzymają z automatu tzw. świadczenie honorowe, które w wyniku tegorocznej waloryzacji wynosi 5540,25 zł. Emerytura stulatka ma charakter dożywotni i jest wypłacana każdego miesiąca właśnie w takiej wysokości, w jakiej została przyznana. Dodatkowe pieniądze należą się każdemu, kto osiągnął sędziwy wiek, również wtedy, gdy senior nie przepracował w całym swoim życiu nawet jednego dnia.

Świadczenie honorowe – jak to działa?

Seniorzy, którzy otrzymują z ZUS lub KRUS normalną emeryturę, po ukończeniu 100. roku życia dostają również świadczenie dodatkowe. Jest ono wypłacane bez względu na wysokość otrzymywanej emerytury czy innych dodatków finansowych. 

Prawie 2600 Polaków ma więcej niż sto lat. W naszym regionie (Dolny Śląsk – dop. red.) aż 223 osoby muszą na swoim urodzinowym torcie zmieścić więcej niż 100 świeczek. To o 32 osoby więcej niż w roku ubiegłym – mówiła w połowie lutego Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. Ważne: te statystyki nie obejmują seniorów uzyskujących emerytury mundurowe lub świadczenia z KRUS.

Emerytura stulatka jest poddawana corocznej waloryzacji, jednak tyczy się to wyłącznie nowych świadczeniobiorców. W praktyce zatem seniorzy, którzy od 1 marca br. do końca lutego 2024 roku będą obchodzić 100 urodziny, dostaną dożywotnie świadczenie właśnie w wys. 5540,25 zł brutto. Natomiast jubilaci ze wcześniejszych lat otrzymują specjalną emeryturę w wysokości obowiązującej w roku przyznania świadczenia. Przykładowo, od 1 marca 2020 roku emerytura honorowa wynosiła 4294,67 zł, od 1 marca 2021 roku – 4512,41 zł, rok później – 4944,79 zł i teraz – 5540,25 zł. Dr Antoni Kolek, prezes Zarządu Instytutu Emerytalnego podkreśla, że brak waloryzacji świadczenia dla tych, którzy już je otrzymują, oznacza realny spadek jego wartości.

Liczy się tylko kryterium wieku

Emerytura stulatka jest wypłacana z automatu tym osobom, do których danych ma dostęp ZUS lub KRUS. W przypadku, gdy senior nie otrzymuje standardowej emerytury lub renty, musi złożyć stosowny wniosek o wypłatę świadczenia honorowego. Jest ono bowiem niezależne od stażu pracy – senior mógł nie przepracować w całym swoim życiu nawet jednego dnia, a i tak dostanie świadczenie.

Prezent za długowieczność

Dr Antoni Kolek wskazuje, że świadczenie honorowe stanowi pewnego rodzaju prezent od państwa za długowieczność. Wydatki na ten cel nie są wysokie, a jego potencjalna likwidacja mogłaby zostać negatywnie oceniona przez społeczeństwo.

O ile w przypadku ZUS można jeszcze uznać, że jest to świadczenie szczególne przyznawane przez Prezes ZUS, o tyle w przypadku KRUS nie ma żadnej podstawy prawnej do wypłacania tego świadczenia. Zatem pierwszym krokiem powinna być decyzja, czy państwo chce uporządkować ten obszar, czy też dalej realizować fikcję. Niestety przez ostatnie 8 lat władze nie zdecydowały się na przygotowanie odpowiednich przepisów oraz wskazanie kompleksowych zasad pobierania tego świadczenia – wyjaśnia ekspert w komentarzu udzielonym redakcji Biznesinfo.