Dodatek solidarnościowy nie dla wszystkich
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Autor Maria Glinka - 29 Maja 2020

Dodatek solidarnościowy nie dla wszystkich. Wypłata nie będzie jednorazowa

Dodatek solidarnościowy ma wspomóc finansowo osoby, które utraciły pracę wskutek pandemii. Kto będzie mógł ubiegać się o zasiłek? Kiedy zostanie wprowadzony?

Dodatek solidarnościowy – ile, dla kogo i na jakich warunkach?

Rząd poważnie zastanawia się nad wprowadzeniem dodatku solidarnościowego, o którym mówił Andrzej Duda w trakcie jednego ze swoich wyborczych wystąpień. Zasiłek w wysokości 1200 zł miałby przysługiwać każdej osobie, która straciła pracę przez koronawirusa. Ostateczna decyzja w sprawie kryteriów, jakie miałby spełniać bezrobotny, jeszcze nie zapadła, ale pojawiły się dwie koncepcje.

Marki aut, które Polacy pokochali. Auto z miejsca 5. na pewno sam prowadziłeśMarki aut, które Polacy pokochali. Auto z miejsca 5. na pewno sam prowadziłeśCzytaj dalej

Pierwsze rozwiązanie zakłada, że dodatek solidarnościowy miałby przysługiwać wszystkim, którzy stracili pracę po 13 marca 2020 r., kiedy to wprowadzono stan zagrożenia epidemicznego. Rodzaj umowy, którą dany pracownik był związany, byłby bez znaczenia. Wcześniejsze zarobki również nie wpływałyby na decyzję w sprawie przyznania dodatku solidarnościowego.

Drugi wariant zakłada, że zasiłek będzie się należał tylko osobom zatrudnionym na tzw. umowach śmieciowych, ponieważ co do zasady ten kto pracował na podstawie umowy cywilnoprawnej nie może pobierać zasiłku dla bezrobotnych – podaje next.gazeta.pl.

Jak długo będzie można korzystać z dodatku solidarnościowego

W zapowiedzi Andrzeja Dudy padło stwierdzenie, że dodatek solidarnościowy miałby przysługiwać na trzy miesiące. Dzięki temu zasiłek stanie się wymiernym zabezpieczeniem w czasie poszukiwania nowej pracy.

Gdzie i kiedy będziemy musieli nadal nosić maseczki? Rząd podał szczegółowe wytyczneGdzie i kiedy będziemy musieli nadal nosić maseczki? Rząd podał szczegółowe wytyczneCzytaj dalej

Projekt ustawy wprowadzającej dodatek solidarnościowy trafił już do Sejmu, który zadecyduje o jego dalszym kształcie. Obecna sesja plenarna Sejmu kończy się 2 czerwca, dlatego też prawdopodobnie na dniach dowiemy się, czy projekt dodatku solidarnościowego zyska poparcie posłów i zostanie przekazany do Senatu.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd właśnie wprowadził 4 bardzo ważne zmiany dot. emerytur. Tarcze antykryzysowe rządu kryją nowe przepisy
2. Majątek nowej prezes Sądu Najwyższego zwala z nóg. Ujawniamy

Inne zmiany w zasiłkach

Dodatek solidarnościowy pozostaje na ten moment niewiadomą, ale pewna jest już podwyżka zasiłku dla bezrobotnych. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg poinformowała, że są „przygotowane rozwiązania, które lada moment zostaną pokazane. Pan premier i pan prezydent zapowiedzieli, że będzie podniesiony zasiłek dla bezrobotnych i będzie. Myślę, że możemy już dziś powiedzieć, że będzie to 1200 zł”.

Lipiec sądnym miesiącem dla tysięcy polskich kierowców. Szykują się zmiany przepisów, możesz stracić prawo jazdyLipiec sądnym miesiącem dla tysięcy polskich kierowców. Szykują się zmiany przepisów, możesz stracić prawo jazdyCzytaj dalej

Wysokość zapomogi wzrośnie, ale jej ostateczna wartość będzie uzależniona od stażu pracy. Osoby, które przepracowały mniej niż 5 lat, otrzymają 960 zł brutto. Obywatele, który pracowali od 5 do 20 lat będą mogli liczyć na 1200 zł brutto. Najwięcej, bo aż 1440 zł brutto ma przysługiwać osobom, które są na rynku pracy od ponad 20 lat. Nowe stawki wejdą w życie dopiero 1 lipca 2020 r., aby nie zachęcać pracodawców do masowych zwolnień w czasie trwania pandemii.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Czarna wizja jasnowidza Jackowskiego. Zacznie się nagle, wszystkich nas zaskoczy
  2. Pielgrzymka na Jasną Górę zatrzymana. Interweniowała policja, wiele osób oburzonych
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. 5 turystów tragicznie zginęło, tylko odpoczywali na plaży. Sąd wydał wyrok, milionowe odszkodowania
Każdy będzie musiał wymienić bezterminowe prawo jazdy. Rachunek na 100,5 zł zapłacisz jednak tyKażdy będzie musiał wymienić bezterminowe prawo jazdy. Rachunek na 100,5 zł zapłacisz jednak tyCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News