BiznesINFO.pl
Ostatni dzwonek dla produkujących wyroby z akcyzą

media.defense

Do końca czerwca możesz zgłosić się do rejestru. Później nie wyprodukujesz produktów obłożonych akcyzą

17 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Udostępnij:

Zostały niecałe dwa tygodnie. Ministerstwo Finansów przypomina, że 30 czerwca upływa termin zgłoszenia do Centralnego Rejestru Podmiotów Akcyzowych (CRPA). Podmioty, które tego nie zrobią (producenci wódki, papierosów i innych produktów akcyzowych) nie będą mogły prowadzić działalności.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • 30 czerwca upływa termin zgłoszenia do CRPA

  • Kto ma taki obowiązek

  • W jaki sposób należy dokonać zgłoszenia

Ostatni dzwonek dla produkujących wyroby z akcyzą

Ostatni dzwonek m.in. dla producentów wódki, papierosów. Ministerstwo Finansów przypomina w komunikacie, że 30 czerwca, a więc już za niecałe dwa tygodnie mija termin zgłoszenia do Centralnego Rejestru Podmiotów Akcyzowych (CRPA).

Podmioty, którego tego nie zrobią, nie będą mogły od 1 lipca prowadzić działalności gospodarczej w zakresie wyrobów akcyzowych.

Resort zwraca również uwagę, że podmioty zużywające wyroby akcyzowe nieprowadzące działalności gospodarczej i niebędące osobami fizycznymi, czyli np. jednostki samorządu terytorialnego, wojsko, policja, czy straż graniczna nie będą mogły nabywać zwolnionych od akcyzy paliw lotniczych, paliw żeglugowych czy gazu LPG.

Ministerstwo Finansów podaje w komunikacie, że obowiązek zgłoszenia do rejestru dotyczy: pośredniczących podmiotów węglowych i pośredniczących podmiotów gazowych prowadzących działalność gospodarczą na podstawie powiadomienia złożonego właściwemu w sprawach akcyzy naczelnikowi urzędu skarbowego oraz podmiotów, które w ramach prowadzonej działalności gospodarczej prowadzą miejsce niszczenia wyrobów akcyzowych.

Obowiązek ten dotyczyć będzie także podmiotów zużywających nieprowadzących działalności gospodarczej, niebędących osobą fizyczną zużywających wyroby akcyzowe zwolnione od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie (wskazuje je art. 32 ust. 1 pkt 1-3 ustawy o podatku akcyzowym).

Resort przypomina w komunikacie, że 30 czerwca to także ostatni moment  na uzupełnienie złożonego zgłoszenia rejestracyjnego AKC-R (zgłoszenie rejestracyjne w zakresie podatku akcyzowego) o dane, które dotychczas nie były wymagane.

Zgłoszenia do Centralnego Rejestru Podmiotów Akcyzowych jak i uzupełnienia AKC-R należy dokonać przez Platformę Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych (PUESC).

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

startup

Finanse

POLSKIE START-UPY. JAK OSIĄGNĄĆ SUKCES Z UNIJNYM WSPARCIEM?

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 25.06.2020. n/z Walizka pieniedzy.

Finanse

mBank musi zwrócić pieniądze klientom. UOKiK nie ma wątpliwości

Czytaj więcej >
Pekao ostatecznie przejmuje Idea Bank

Finanse

Idea Bank znika z polskiego rynku. Pekao zaczyna migracje klientów

Czytaj więcej >
Prezydent Duda, emerytury stażowe

Finanse

Doradca prezydenta ostrożnie o emeryturach stażowych. Pomysł wypali?

Czytaj więcej >
Ważne zmiany w bankach od lipca

Finanse

Banki wprowadziły zmiany w kredytach. Koniec tanich ofert, wracają limity

Czytaj więcej >
Marek BAZAK/East News

Finanse

Wciąż można składać wnioski o dotację na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej

Czytaj więcej >