Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Czym jest ryczałt ewidencjonowany?
Magdalena Chajzler
Magdalena Chajzler 22.03.2022 08:38

Czym jest ryczałt ewidencjonowany?

Czym jest ryczałt ewidencjonowany?
pixabay.com

Czym jest ryczałt ewidencjonowany?

Ryczałt ewidencjonowany to uproszczona forma opodatkowania działalności gospodarczej. Korzystający z takiej formy rozliczenia przedsiębiorca płaci podatek od przychodu, nie ma więc możliwości pomniejszenia podatku o koszty jego uzyskania. Z ryczałtu ewidencjonowanego mogą korzystać prowadzący indywidualną działalność gospodarczą oraz spółki osobowe.

Czy ryczałt ewidencjonowany zgłasza się do urzędu skarbowego?

Ryczałt ewidencjonowany trzeba zgłosić do urzędu skarbowego. Należy zrobić to formie pisemnego oświadczenia o wyborze tej formy opodatkowania lub na wniosku rejestracyjnym CEIDG-1. Zgłoszenia należy dokonać do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia działalności lub nie później niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

Jeśli przedsiębiorca chce przejść na ryczał ewidencjonowany w trakcie prowadzenia działalności gospodarczej, musi zgłosić ten fakt do urzędu skarbowego w terminie do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym został osiągnięty pierwszy przychód z tego tytułu w roku kalendarzowym.

Kto nie może rozliczać się w formie ryczałtu ewidencjonowanego?

Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne wyklucza możliwość rozliczania się w formie ryczałtu ewidencjonowanego przez tych, którzy prowadzą działalność gospodarczą w zakresie:

  • prowadzenia aptek,

  • udzielania pożyczek pod zastaw (prowadzenie lombardów),

  • kupna i sprzedaży wartości dewizowych,

  • prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie wolnych zawodów, z wyjątkiem zawodu lekarza wszystkich specjalności, technika dentystycznego, felczera, położnej, pielęgniarki, tłumacza oraz nauczyciela w zakresie świadczenia usług edukacyjnych polegających na udzielaniu lekcji na godziny,

  • świadczenia m.in. usług reklamowych, finansowych, detektywistycznych i ochroniarskich, wykonywania fotografii reklamowych i podobnych,

  • handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych,

  • wytwarzania wyrobów opodatkowanych podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii.

Ryczałt nie dotyczy również podatników, którzy podejmują działalność w roku podatkowym po zmianie wykonywanej działalności:

  • samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,

  • w formie spółki z małżonkiem na działalność, która prowadzona będzie samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków,

  • samodzielnie przez małżonka na działalność, która będzie prowadzona samodzielnie przez drugiego małżonka, jeżeli małżonek bądź małżonkowie przed wskazaną zmianą opłacali podatek z tytułu tej działalności na zasadach ogólnych.

Limity w ryczałcie ewidencjonowanym

Przedsiębiorcy mogą opłacać podatek w formie ryczałtu ewidencjonowanego, o ile w poprzednim roku:

  • uzyskali przychody z działalności prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 250 tys. euro,

  • uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 250 tys. euro.

W 2020 r. limit dla podmiotów rozliczających się w formie ryczałtu wynosi 1 093 350 zł.

Tagi: