BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Czy zarobki są tajne? To zależy od kilku czynników

18 Czerwca 2019

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Kwestia zarobków to zawsze emocjonująca kwestia. Nikt nie lubi dowiedzieć się, że z takim samym (a nawet większym) doświadczeniem w tej samej instytucji z jakiegoś powodów zarabia mniej niż kolega czy koleżanka. Problem polega na tym, że nie ma wciąż konk

Wynagrodzenie jakie otrzymuje pracownik, to jego dobro osobiste z tego powodu nie wolno ujawniać osobom trzecim jego pensji. Jeżeli pracodawca, ale także inny pracownik firmy ujawni zarobki danego pracownika, to ten ma prawo wystąpić na drogę sądową i oskarżyć szefa lub kolegę z pracy o naruszenie jego dobra osobistego. Z założenia zarobki są tajne, ale czy to nie może doporwadzać do dyskryminacji płacowej? 

Tajność wynagrodzeń a prawo 

Z prawnego punktu widzenia kwestia tajności zrobków wcale nie jest tak jasna. Sprawa może być utajniona w przypadku gdy pracodawca wykaże, iż ujawnienie wysokości zarobków może zasadniczco wpłynąć na złamanie ochrony tajeminic firmy. Art. 100 par. 2 pkt 4 i 5 Kodeksu pracy mówi nam, że: Pracownik obowiązany jest w szczególności: (….) 4. Dbać o dobro zakładu pracy, chronić jego mienie oraz zachować w tajemnicy informacje, których ujawnienie mogłyby narazić pracodawcę na szkodę. Nie ma tutaj jednak konkretnych informacji na temat zachowania w przypadku wysokości wynagrodzenia. To już prawo wewnętrzne zakładu pracy. Często zakłady pracy w umowach z pracownikami dokładają zapis dotyczący konkretnie tajności wypłacanych składek. 

Jeśli zaś taki zapis nie ma miejsca w umowie pomiędzy zakładem pracy a pracownikiem, to teoretycznie mógłby on ujawnić wysokość stawek. Ale tutaj mamy jeszcze inny przepis, a mianowicie dotyczący dbałości o dobry wizerunek miejsca pracy, pod który pracodawca mógłby ewentualnie podciągnąć ujawnienie wynagrodzeń pracowników. Niemniej nie ma w Kodeksie pracy żadnego przepisu, który nakładałby karę na pracownika za ujawnienie wysokości swoich zarobków - możemy przeczytać na infor.pl.  

Tajemnica wynagrodzenia a podejrzenie dyskryminacji 

Chcąc sprawdzić czy faktycznie nie jesteś z jakichś powodów dyskryminowani płacowo musimy pamiętć, że oskarżenie pracodawcy o taki proceder, to bardzo poważna sprawa. Jeżeli zaś faktycznie podejrzewamy, że dyskryminacja w obrębie naszej pracy zachodzi, to musimy mieć ją jednak bardzo dobrze udokumentowaną w przypadku sprawy sądowej, jeśli byśmy się na nią zdecydowali. W przypadku zarzutów o płacową dyskryminację i złamaniu zasady tajności zarobków pracodacy często wolą załatwić to polubownie, niż iść z pracownikami na drogę sądową. Ale to w przypadkach gdy faktycznie mają coś na sumieniu. W rzeczywistości bardzo trudno jest udowodnić, że pensje są niesprawieliwie rozdawane. 

W przypadku gdy jednak naprawdę chcemy ujawnienia swoich racji przed sądem, to musimy zgromadzić dokumenty dotyczace wypłat wszystkich pracowników w zakładzie pracy i sprawdzić czy faktycznie zachodzi jakaś koleracja, którą możemy uznać za dyskryminacyjną. Problem jest taki, że nie każdy pracownik musi zgodzić się na to by wysokość jego wynagrodzenia stanowiła jako dowód w sprawie. 

Samo otrzymywanie niższego wynagrodzenia za pracę na tym samym stanowisku nie oznacza jeszcze dyskryminacji płacowej. Co do zasady, zgodnie z Kodeksem pracy, pracodawca ma prawo różnicować wynagrodzenie pracowników zajmujących te same stanowiska lub wykonujących te same obowiązki ze względu na to, jaką obiektywnie przedstawiają dla niego wartość - mówi pracownik kancelarii Clifford Chance, którą cytuje Bankier.pl.

Podobne artykuły

Urlop wyznaczy pracodawca

Praca

Pracowniku, weszły ważne zmiany w urlopach. Nie będziesz miał teraz wiele do powiedzenia

Czytaj więcej >
Biedronka przygotowała promocje na nowy tydzień

Praca

Biedronka już od jutra z szalonym prezentem dla klientów. Wielki ukłon dla fanów słodkości

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 12.05.2020. n/z Napis koronawirus Covid-19 na tle pieniedzy.

Praca

Branża umiera przez pandemię, a państwo dalej ich nie dostrzega. W efekcie wszyscy tracą ogromne pieniądze

Czytaj więcej >
Szef ma prawo przerwać nasz urlop

Praca

Jesteś na urlopie? Mamy złe wieści, twój pracodawca ma prawo go przerwać

Czytaj więcej >
Za uchylanie się od płacenia abonamentu grożą dotkliwe kary

Praca

Kontrolerzy rozeszli się po kraju, do ciebie też mogą zapukać. Kara to aż 681 zł

Czytaj więcej >
Praca tylko 4 dni? Skrócony wymiar czasu pracy

Praca

4-dniowy tydzień pracy uratuje gospodarkę? Niezwykły plan rządzących.

Czytaj więcej >