Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Handel > Czy 7 kwietnia to niedziela handlowa? Gdzie zrobimy zakupy?
Laura  Młodochowska
Laura Młodochowska 06.04.2024 10:59

Czy 7 kwietnia to niedziela handlowa? Gdzie zrobimy zakupy?

sklep
Fot. Unsplash.com/Atoms

Czy 7 kwietnia to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? Niestety nie. Warto jednak pamiętać, że istnieją wyjątki od zakazu handlu. Gdzie będziemy mogli zrobić zakupy?

Czy 7 kwietnia to niedziela handlowa?

Czy w najbliższą niedzielę wypada niedziela handlowa? Ograniczenia dotyczące handlu w niedzielę wynikają z Ustawy z dnia 10 stycznia 2018 roku. Zgodnie z jej przepisami, 7 kwietnia zakazane będą: handel, wykonywanie czynności związanych z handlem, oraz powierzenie osobie zatrudnionej zadania wykonywania pracy w handlu lub czynności związanych z handlem.

Złamanie zakazu może poskutkować wysokimi grzywnami. Ustawodawca przewiduje nawet do 100 tys. zł kary dla przedsiębiorcy, który będzie prowadził handel w niedzielę. Nie jest to jednak jedyny wymiar kary. 

Art. 218a Kodeksu karnego przewiduje surowsze kary w postaci kary grzywny bądź kary ograniczenia wolności dla sprawców, którzy naruszają przedmiotowy zakaz, czyniąc to w sposób złośliwy lub uporczywy – przypomniała mec. Oliwia Wiza-Carvalho w rozmowie z Gazetą Prawną.

W Action już się zaczęło. Wyjątkowa oferta nie tylko na weekend

Gdzie można zrobić zakupy w niedzielę niehandlową?

Ustawodawca przewidział jednak kilka wyjątków od tych przepisów. Niektóre placówki handlowe mogą być czynne, jeśli spełniają którykolwiek z wymienionych rodzajów działalności. 

Chodzi o m.in. stację paliw, apteki, punkty apteczne, placówki pocztowe, punkty gastronomiczne czy kwiaciarnie. Dodatkowo zakaz nie obejmuje placówek handlowych, w których przedsiębiorca, jako osoba fizyczna, samodzielnie i na własny rachunek prowadzi handel. Dzięki temu lokalne sklepy oraz sieci mogą być czynne, jednak ich godziny otwarcia mogą się od siebie różnić.

ZOBACZ TAKŻE: Znana sieciówka odkupi od ciebie używaną odzież. Jak wziąć udział w akcji?

Czy w kwietniu jest niedziela handlowa?

Zgodnie z przepisami handel w 2024 roku będzie dozwolony przez siedem niedziel. Są to dwie niedzielę poprzedzające pierwszy dzień Bożego Narodzenia, oraz ta bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy. 

Ponadto sklepy będą otwarte ostatnie niedzielę przypadające w styczniu, kwietniu, czerwcu i sierpniu. W związku z tym w kwietniu możemy spodziewać się jednej niedzieli handlowej, dokładnie 28 kwietnia.