Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Córka ujawniła prawdę o Janie Kulczyku. Tak ją traktował
Irmina Jach
Irmina Jach 02.03.2024 19:39

Córka ujawniła prawdę o Janie Kulczyku. Tak ją traktował

Jan Kulczyk
Andrzej Iwanczuk/REPORTER

Jan Kulczyk odszedł niespodziewanie 29 lipca 2015 roku w Wiedniu, gdzie podobno poddawał się badaniom onkologicznym. Majątek przedsiębiorcy trafił w ręce jego dzieci. Dominika Kulczyk, spadkobierczyni miliardera, po latach ujawniła prawdę o ojcu, który przez opinię publiczną był uważany za filantropa. Jak traktował rodzinę?

Jan Kulczyk zmarł na raka prostaty?

Jan Kulczyk niemal dekadę temu spoczął na jednym z poznańskich cmentarzy. Do dziś nie jest do końca jasne, co było bezpośrednią przyczyną zgonu miliardera. Kilka lat temu francuskie media spekulowały, że 65-latek nie odszedł z powodu powikłań po operacji kardiologicznej. Jego śmierć miała być spowodowana rakiem prostaty.

Jan Kulczyk zdobył popularność i miano najbogatszego Polaka dzięki biznesom z sektora energetyki, ropy naftowej i gazu, surowców mineralnych, infrastruktury i nieruchomości. Jak wspomina Gazeta Prawna, miliarder brał udział w największych transakcjach oraz przekształceniach własnościowych w Polsce. Prywatnie był ojcem dwojga dzieci.

Zmiana czasu. Polacy wskazali, co myślą o przestawianiu zegarków

Jan Kulczyk pozostawił majątek dzieciom

Jan Kulczyk pozostawił cały majątek dzieciom — Dominice i Sebastianowi Kulczykom. Oboje nie tylko prężnie pomnażają rodzinną fortunę, ale także działają charytatywnie. Dominika Kulczyk przez jakiś czas prowadziła program "Efekt Domina", który emitowano na antenie TVN. W marcu 2020 roku przekazała polskiej Fundacji Lekarze Lekarzom 20 milionów złotych na zakup sprzętu medycznego, który posłużył w walce z epidemią COVID-19.

Obecnie miliarderka aktywnie wspiera kampanię społeczną Gazeta.pl i inicjatywy TakDlaPodpasek.pl, realizowanej przez Okresową Koalicję i Kulczyk Foundation - "Okres w moim życiu". Celem kampanii jest normalizacja tematu menstruacji i wprowadzenie do polskich szkół edukacji menstrualnej, a także darmowych środków higieny osobistej.

ZOBACZ TAKŻE: Wyciekły zdjęcia pilnie strzeżonych wnętrz Jana Kulczyka. Nieprzyzwoity luksus

Jakim ojcem był Jan Kulczyk? Dominika Kulczyk ujawnia

Dominika Kulczyk, przy okazji promowania kampanii społecznej, ujawniła, jakim ojcem był Jan Kulczyk. Córka miliardera wspomina, że jej ojciec całym sercem wspierał kobiety i opiekował się nimi tak, jak potrafił, ale nie uniknął zachowań, które wynikały z powszechnego w połowie XX wieku patriarchalnego wychowania.

Mój tato, który był wielkim humanistą, miał dla kobiet ogromne serce. Był bardzo opiekuńczy, ale myślę, że nie uznawał nas za osoby tak samo sprawcze dla świata jak mężczyźni. Byłam uczona, żeby nie przerywać starszym i nie mówić rzeczy, które innym mogą się nie spodobać — relacjonowała.

Dominika Kulczyk dodała, że sama wychowuje dzieci nieco inaczej — przede wszystkim stara się z nimi rozmawiać na tematy, które w jej domu rodzinnym przez lata były tematem tabu. Nie ukrywa również, że sama jest zaangażowaną feministką i pragnie przekazać wartości, które wyznaje, pociechom — Jeremiemu i Weronice.