BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Co to rozmowa kwalifikacyjna? Wyjaśniamy

22 Czerwca 2019

Autor tekstu:

Przemysław Terlecki

Co to rozmowa kwalifikacyjna? Pytanie to z pewnością plątało się po głowie niejednej osoby, która dotąd nie zetknęła się z taką sytuacją. Wyjaśniamy w poniższym artykule coś, co wydawałoby się oczywiste dla osób, które o zatrudnienie walczyły co najmniej

Co to rozmowa kwalifikacyjna? Pytanie wydaje się błahe, ale wymaga dłuższej odpowiedzi. Rozmowa kwalifikacyjna to bowiem część kompleksowego procesu, który składa się przede wszystkim z samej rozmowy, ale także istotne są wydarzenia ją poprzedzające, a szczególnie jej następstwa, które mogą mieć wpływ na nasze życie nawet w perspektywie do końca życia.

Rozmowa kwalifikacyjna jest wymiennie nazywana także "rozmową rekrutacyjną", a także "wywiadem". Niektórzy stosują nawet z angielska nazwę "interview". To podstawowy element procesu selekcji kandydatów na miejsce pracy, choć trzeba powiedzieć, że nie jest to jedyny sposób na wybór przyszłych pracowników.

Co to rozmowa kwalifikacyjna?

Warto odpowiedzieć sobie jednak na pytanie, czym jest sama rozmowa kwalifikacyjna. Ta to nic innego jak nawiązanie bezpośredniego kontaktu z kandydatem na miejsce pracy w celu oceny jego umiejętności, kwalifikacji (stąd rozmowa jest "kwalifikacyjna), a także sprawdzenie prawdziwości CV przysłanego przez osobę starającą się o pracę. Osoba, która prowadzi rekrutację powinna za pomocą odpowiednio dobranych pytań zebrać interesujące ją z punktu widzenia firmy informacje na temat kandydata.

Podczas rozmowy weryfikowane jest doświadczenie zawodowe, umiejętności kandydata, przygotowanie merytoryczne, ale także cechy osobowości oraz motywację do podjęcia pracy. Z kolei dla osoby, która bierze udział w rozmowie z pozycji kandydata rozmowa kwalifikacyjna jest okazją do zaprezentowania się z jak najlepszej strony, ale także, by pozyskać informacje na temat firmy oraz stanowiska, na które aplikuje.

Należy pamiętać, że samo zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną nie jest równoznaczne z przyjęciem kandydata do pracy. Osoby zaproszone na taką rozmowę nie powinny mieć pewności, że zostaną przyjęte do pracy od razu. Co prawda, samo zaproszenie na wywiad oznacza, że wyszczególnione przez nas w CV umiejętności licują z wymaganiami i oczekiwaniami firmy. Rozmowa ma jednak potwierdzić wstępne przekonanie rekruterów, że dana osoba nadaje się do pracy. Rozmowa może jednak równie dobrze przekonać rekruterów, że pomylili się co do naszej wstępnej oceny.

Tagi:

pracownicypracodawcyPolskapraca

Przemysław TerleckiAutor

Wydawca Biznesinfo. Dziennikarz z wykształcenia i z zamiłowania. Baczny obserwator polityki, nocnego nieba, a także rozwoju rynku piw kraftowych. Z mediami związany od lat, zwykle zaangażowany w komentowanie świata polityki.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Scena

Praca

Życie muzyka. Nie jest łatwo utrzymać się z pasji

Czytaj więcej >

Praca

Zmiany w Kodeksie Pracy. Pojawią się nowe urlopy

Czytaj więcej >

Praca

KSeF będzie obowiązkowy dla wszystkich przedsiębiorców. Rząd podkreśla: to duża oszczędność

Czytaj więcej >

Praca

Mercedes umie wynagrodzić swoich pracowników. Gigant motoryzacyjny szykuje się do wypłat sowitych premii

Czytaj więcej >

Praca

Szykuje się ważna zmiana dla opiekunów osób niepełnosprawnych. Mogą wreszcie dostać prawo pracy

Czytaj więcej >
FLickr/Olgierd Rudak

Praca

W tym zawodzie zarobisz nawet 90 tys. złotych miesięcznie

Czytaj więcej >