Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Chińska rakieta niedługo spadnie na Ziemię. Nie wiemy jeszcze gdzie
Radosław Święcki
Radosław Święcki 05.05.2021 02:00

Chińska rakieta niedługo spadnie na Ziemię. Nie wiemy jeszcze gdzie

Chińska rakieta spadnie na ziemię?
EastNews/Science Photo Library

Fragment chińskiej rakiety z serii Długi Marsz może  spaść na ziemię i to na tereny zamieszkane przez ludzi - informuje Polska Agencja Prasowa, powołując się na zagraniczne media. Pojawiają się prognozy, że dojdzie do tego już w najbliższy weekend, nie wiadomo jednak gdzie. 

 Z tego artykułu dowiesz się:

  • Chińska rakieta może spaść na ziemię

  • Kiedy do tego może dojść

  • Czy mamy się czego obawiać

Chińska rakieta spadnie na ziemię?

 

Chińska rakieta spadnie na ziemię? Brzmi nieprawdopodobnie, ale to możliwe i to już lada dzień. 

Polska Agencja Prasowa przypomina, że rakieta Długi Marsz 5B wyniosła przed tygodniem na orbitę moduł planowanej chińskiej stacji kosmicznej Tiangong („niebiański pałac”).

Następnie sama weszła na tymczasową orbitę i obecnie okrąża Ziemię raz na 1,5 godziny. Leci jednak na tyle szybko, że agencje kosmiczne nie są w stanie przewidzieć, gdzie wejdzie w ziemską atmosferę, a także kiedy, choć prognozy amerykańskiego resortu obrony wskazują, że może to nastąpić już w najbliższą sobotę. 

Ustalenie miejsca wejścia w atmosferę jest trudne, gdyż jak podaje w przywołanym przez PAP komunikacie Pentagon, można to określić dopiero kilka godzin przed tym jak do tego dojdzie. 

Kluczową w tym wszystkim kwestią jest fakt, że według części ekspertów fragment chińskiej rakiety może spaść na tereny zamieszkane przez ludzi. 

PAP przywołuje wypowiedź Jonathana McDowell’a, astrofizyka z Uniwersytetu Harvarda dla "Guardiana", w której stwierdza, że “potencjalnie nie jest dobrze”. 

Mamy się czego obawiać?

W wywiadzie dla CNN naukowiec uspokaja  jednak, że niebezpieczeństwo dla ludzi jest jednak niewielkie. Astrofizyk ocenił, że prawdopodobnym miejscem upadku rakiety jest Ocean Spokojny, gdyż zajmuje on największą powierzchnię. 

"Guardian" zwraca uwagę, że od ponad 30 lat żaden obiekt ważący więcej niż 10 ton nie był celowo pozostawiony na orbicie, po to by ponownie wejść w atmosferę w sposób kontrolowany.

Kluczowy fragment rakiety  Długi Marsz 5B waży ponad 20 ton.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]

Tagi: Chiny