Ceny żywności rosną w 2020 roku
pixabay.com
Autor Przemysław Terlecki - 12 Grudnia 2019

Ceny żywności w 2020 to będzie kosmos. Wiemy już, co podrożeje najbardziej

Ceny żywności rosną od dłuższego czasu, ale to, co czeka nas w 2020 roku to prawdziwy kosmos. Jak wynika z prognoz, drożyzna uderzy z całą swoją mocą. Eksperci wskazują już, za co zapłacimy najwięcej.

Ceny żywności w tym roku niejednokrotnie potrafiły zaskoczyć. Ci, którzy śledzili je na bieżąco lub po prostu sami robili zakupy, z pewnością pamiętają moment, kiedy kilogram pietruszki był droższy od kilograma mięsa, a cebula zdrożała niemalże o 100%. Niestety - nie ma pocieszenia. Jak wskazuje portal INNPoland.pl, żywność zdrożeje, a wpływ na to będzie miała podwyżka płacy minimalnej, wyższa akcyza, rosnące ceny prądu, paliwa, ale także zmiany klimatyczne.

Wszystko to sprawia, że ceny żywności w 2020 roku mają wznosić się jeszcze wyżej. Przede wszystkim jednak podwyżki cen prądu dla biznesu, które mają wynieść nawet 40%, będą miały niebagatelny wpływ na wzrost cen żywności. To w końcu drugi największy czynnik mający wpływ na ceny. Pierwszym są wynagrodzenia dla pracowników produkcji. Jak wskazuje cytowany przez INNPoland.pl, Wojciech Kruszewski, cenniki, które już przychodzą do sieci handlowych, zawierają ceny o 3% do 10% wyższe niż obecnie.

- Wzrost kosztów energii musi mieć wpływ na ceny żywności, to nie jest teoria, mamy na to dowody w postaci cenników od producentów żywności na 2020 r., które już do nas spływają - mówi Kruszewski, prezes Polskiej Sieci Handlowej Lewiatan.

W niedzielę zakupów nie zrobisz już nigdzie. Nowy zakaz handlu wykończy nawet ŻabkęW niedzielę zakupów nie zrobisz już nigdzie. Nowy zakaz handlu wykończy nawet ŻabkęCzytaj dalej

Ceny żywności w 2020 roku wystrzelą

Wzrost cen wody czy gazu również dołoży swoje 3 grosze do ogólnej puli podwyżek. Wiadomo już, że mocno zdrożeją przez to wypieki. Piekarze wykorzystują powszechnie gaz do produkcji pieczywa. W jego cenie aż 30% stanowią koszty samego wyrobu produktu.

Droższe będą również surowce rolne, na co największy wpływ mają susze. Cięższe warunki klimatyczne będą miały również wpływ na ceny mięsa, choć tutaj również przyczyni się w sporej części afrykański pomór świń. INNPoland podaje również, że z końcem grudnia zdrożeje kukurydza - aż o 16%, pszenica o 7%, mleko o 3%, było o 2%, a mleko o 1,7%.

Ceny żywności rosną więc nieubłaganie, a powyższe artykuły nie są jedynymi. Minister rozwoju, Jadwiga Emilewicz, podkreśla jednak, że nie ma czym się martwić. Dlaczego? Zdaniem szefowej resortu wzrost cen rekompensują "rosnące wynagrodzenia i dochody dyspozycyjne gospodarstw domowych".

Akcyza obejmie kolejny produkt. Resort rozwścieczył tysiące PolakówAkcyza obejmie kolejny produkt. Resort rozwścieczył tysiące PolakówCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Skandaliczne nagranie SOP w sieci. "Z drogi polskie ch***y! Szlachta jedzie"
  2. Nie żyje uwielbiana polska dziennikarka. Przegrała walkę z nowotworem
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Jak nie zarejestrujesz się do końca roku, to czekają Cię poważne konsekwencje. Większość Polaków nadal tego nie zrobiła
  5. Najpierw 500 plus, a teraz rząd wprowadza 500 minus. Wielu Polaków straci swoje pieniądze
  6. To już oficjalne, los 13. emerytury został przypieczętowany. Podpisana ustawa wywoła dreszcze u seniorów

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News