Ceny prądu w 2020 roku jednak będą większe, niż obiecywano
Pixabay
Autor Stanisław Węgrowski - 10 Stycznia 2020

Nie wszyscy załapią się na rekompensaty za ceny prądu. Wielu obejdzie się smakiem

Ceny prądu będą wyższe w tym roku. W związku z tym rząd pracuje nad systemem rekompensat za podwyżki. Jednak okazuje się, że nie wszyscy będą mogli z nich skorzystać.

Ceny prądu zostaną zrekompensowane

Ministerstwo Aktywów Państwowych pracuje nad projektem rekompensat za podwyższone ceny prądu w 2020 roku. Rekompensaty obejmą odbiorców indywidualnych, którzy korzystają z ustalanych przez Urząd Regulacji Energetyki taryf oraz tych, którzy pozostają na wolnym rynku. O projekcie poinformował w piątek wiceminister Tadeusz Skobel.

Wiceszef Ministerstwa Aktywów Państwowych poinformował PAP, że projekt ustawy jest na etapie konsultacji wewnątrzresortowych. I podkreślił, że mechanizm ma być prosty dla odbiorców i zgodny z prawem Unii Europejskiej.

Nie wszyscy skorzystają

To oczywiście świetna wiadomość, ale nie dla wszystkich. Jak zaznaczył wiceminister aktywów państwowych, system nie będzie dotyczył najzamożniejszych odbiorców.

Skobel powiedział też, że sytuacja na rynku energii elektrycznej jest na tyle stabilna, że nie było konieczności stosowania rozwiązań obowiązujących w zeszłym roku. I dodaje, że na mocy obowiązujących w 2019 roku przepisów Fundusz Wypłaty Różnicy Ceny do 9 stycznia zaakceptował 928 wniosków o łącznej wartości ok. 4 mld zł.

W zeszłym roku duże i średnie przedsiębiorstwa mogły ubiegać się o zwrot środków w ramach systemu rekompensat. Wiceminister poinformował, że w ramach tego systemu zatwierdzonych zostało już 275 wniosków na ok. 7 mln zł. Podkreślił też, że to dane tylko za III kwartał. W ostatnim kwartale wysokość wniosków ma być jeszcze większa.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News