BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Nie wszyscy załapią się na rekompensaty za ceny prądu. Wielu obejdzie się smakiem

10 Stycznia 2020

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Ceny prądu będą wyższe w tym roku. W związku z tym rząd pracuje nad systemem rekompensat za podwyżki. Jednak okazuje się, że nie wszyscy będą mogli z nich skorzystać.

Ceny prądu zostaną zrekompensowane

Ministerstwo Aktywów Państwowych pracuje nad projektem rekompensat za podwyższone ceny prądu w 2020 roku. Rekompensaty obejmą odbiorców indywidualnych, którzy korzystają z ustalanych przez Urząd Regulacji Energetyki taryf oraz tych, którzy pozostają na wolnym rynku. O projekcie poinformował w piątek wiceminister Tadeusz Skobel.

Wiceszef Ministerstwa Aktywów Państwowych poinformował PAP, że projekt ustawy jest na etapie konsultacji wewnątrzresortowych. I podkreślił, że mechanizm ma być prosty dla odbiorców i zgodny z prawem Unii Europejskiej.

Nie wszyscy skorzystają

To oczywiście świetna wiadomość, ale nie dla wszystkich. Jak zaznaczył wiceminister aktywów państwowych, system nie będzie dotyczył najzamożniejszych odbiorców. 

Skobel powiedział też, że sytuacja na rynku energii elektrycznej jest na tyle stabilna, że nie było konieczności stosowania rozwiązań obowiązujących w zeszłym roku. I dodaje, że na mocy obowiązujących w 2019 roku przepisów Fundusz Wypłaty Różnicy Ceny do 9 stycznia zaakceptował 928 wniosków o łącznej wartości ok. 4 mld zł.

W zeszłym roku duże i średnie przedsiębiorstwa mogły ubiegać się o zwrot środków w ramach systemu rekompensat. Wiceminister poinformował, że w ramach tego systemu zatwierdzonych zostało już 275 wniosków na ok. 7 mln zł. Podkreślił też, że to dane tylko za III kwartał. W ostatnim kwartale wysokość wniosków ma być jeszcze większa.

Tagi:

rządprądceny prąduceny energii

Stanisław WęgrowskiAutor

Wydawca Biznesinfo. Absolwent psychologii na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS. W dziennikarstwie inspirują go sprawy społeczne, polityka, kultura oraz sport. DJ, jeden z założycieli kolektywu SONDA, działającego na warszawskiej scenie klubowej. Miłośnik zwierząt.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Kim Dzong Un, testy rakietowe

Polska i Świat

Waszyngton podpadł Kim Dzong Unowi. Przywódca Korei Płn wyraził swoją opinię o działaniach na Ukrainie

Czytaj więcej >
pixabay, IADE-Michoko

Polska i Świat

Pogarsza się sytuacja na rynku paliw. Ceny znowu pójdą w górę

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Pewnie masz gdzieś na dnie szuflady monety z PRL-u. Za niektóre zgarniesz olbrzymie sumy

Czytaj więcej >
 ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Polska i Świat

Emerytura Anny Grodzkiej. Była posłanka przyznaje, że kwota jest niska

Czytaj więcej >

Polska i Świat

W niemieckich szkołach brakuje nauczycieli

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Opłaty za wodę i ścieki. Wyższe taryfy w podwarszawskich gminach

Czytaj więcej >