Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Ceny paliw na długi weekend zaskoczyły kierowców. Na stacjach dziś tłumy
Marcin Śliwa
Marcin Śliwa 30.05.2024 08:36

Ceny paliw na długi weekend zaskoczyły kierowców. Na stacjach dziś tłumy

autostrada
fot. Kris Duda, Flickr

Serwis e-petrol.pl opublikował analizy cen paliw przed długim weekendem. Wynika z niego, że kierowcy mają powody do zadowolenia, a rodzinny wypad w praktyce może okazać się odrobinę tańszy, niż można było pierwotnie zakładać. Spadły zarówno ceny benzyny, jak i oleju napędowego.

Niższe ceny paliw

Niższe kwoty, które można już zaobserwować na pylonach stacji paliwowych to efekt korekt cen przeprowadzonych w bieżącym tygodniu. W ich wyniku za litr benzyny 95 zapłacimy 5 groszy mniej, niż musielibyśmy zapłacić jeszcze w ubiegłym tygodniu. Obecnie średni koszt litra popularnej 95-tki kosztuje w naszym kraju 6,52 zł. 

Spadki cen nie ominęły też diesla, co w porównaniu do poprzedniego cennika, pozwoli zaoszczędzić 4 gr na każdym litrze. Średnia cena ropy wynosi w Polsce 6,55 zł za litr. 

Najniższe obniżki dotknęły i tak najtańsze z paliw, czyli gaz. W zestawieniu z poprzednim tygodniem, tankując LPG zaoszczędzimy 3 grosze na litrze. Obecnie za jeden litr LPG trzeba zapłacić 2,75 zł. 

Action idzie na całość, właśnie się zaczęło. Sieć wyprzedaje towar za grosze

Gdzie tankuje się najtaniej

Najtańszym województwem do zalania baku i to jakimkolwiek rodzajem paliwa, jest obecnie Warmińsko-Mazurskie. Benzyna 95 kosztuje tam 6,39 zł za litr, diesel 6,41 zł, a LPG 2,62 zł. 

Tymczasem najwięcej z portfela będą musieli wysupłać kierowcy w województwie mazowieckim. Tam litr benzyny 95 kosztuje 6,62 zł. Diesel najwięcej kosztuje w województwach dolnośląskim i podlaskim – średnio 6,60 zł za litr. Gaz najdroższy jest za to w województwie zachodniopomorskim, gdzie kosztuje 2,81 zł za litr.

Stały trend?

Ceny paliw w sprzedaży detalicznej spadają od końca kwietnia. Jak podaje e-petrol.pl, średnia cena benzyny oraz diesla spadła już o 14 gr, za to LPG potaniał o 12 gr. Trudno jednak oczekiwać, że taki trend utrzyma się na dłużej. Stan rzeczy na rynku paliw jest skomplikowaną pochodną trudnej i wyjątkowo zmiennej obecnie sytuacji geopolitycznej.

 

Źródło: money.pl