Ceny paliw pod koniec października
Pixabay/JirkaF
Autor Maria Glinka - 24 Października 2020

W rafineriach taniej, na stacjach drożej. Ale jedno paliwo będzie kosztowało mniej

Tym razem ceny paliw uchroniły się przed dużymi wahaniami. W tym tygodniu na stacjach benzynowych można zaobserwować niewielkie podwyżki. Z kolei w przyszłym na kierowców czeka obniżka tylko jednego paliwa.

Ceny paliw od 19 do 23 października

Ceny paliw to w tym roku prawdziwy kalejdoskop. Po spadkach sprzed dwóch tygodni nie ma już ani śladu. Obecnie mamy do czynienia z dość stabilnej sytuacji, która jest powiązana ze spadkiem cen w rafineriach. Stacje benzynowe standardowo reagują dość umiarkowanie na te obniżki, dlatego też w tym tygodniu wahania cen paliw były niewielkie.

Portal bankier.pl podaje, że średnia cena detaliczna benzyny Pb95 wyniosła 4,45 zł/l i była o 2 gr/l wyższa niż poprzednim tygodniu. Koszt oleju napędowego wzrósł zaledwie o 1 grosz do poziomu 4,31 zł/l. Drugi tydzień z rzędu obserwujemy wzrost ceny autogazu – tym razem o 6 groszy (2,11 zł/l).

W pespektywie rocznej można dostrzec bardziej korzystne tendencje w cenach paliw. Benzyna i olej napędowy są tańsze niż w 2019 r. Pod koniec ubiegłego października koszt benzyny był wyższy o ok. 48 gr/l. Jeszcze większa różnica, bo aż 64gr/l, dotyczy oleju napędowego. W tym roku droższy jest tylko autogaz (o 14 gr/l).

Zwrot akcji w sprawie nazw wegańskich burgerów. Branża mięsna będzie mieć pianę na ustachZwrot akcji w sprawie nazw wegańskich burgerów. Branża mięsna będzie mieć pianę na ustachCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:

1. Rząd szykuje specjalne mandaty dla rodziców. Wystarczy, że dziecko w szkole zrobi jedno
2. Pawłowicz mówiła o "menelach, którzy ją zaatakowali". Oni mają nagranie, jest w sieci
3. Wszystkich świętych z decyzją rządu. Już znamy plan, co do cmentarzy

Ceny paliw hurtowe a detaliczne. Szykuje się obniżka?

W tym tygodniu hurtowe ceny paliw były zdecydowanie niższe niż przed tygodniem. Dla przykładu benzyna Eurosuper95 kosztowała 3 373/metr sześcienny, co po odliczeniu VAT-u przekłada się na kwotę 4,15 zł/l. Oznacza to spadek ceny paliwa o 9 groszy. Mniejsze wahania zaobserwowano w przypadku oleju napędowego, który był tańszy zaledwie o 2 grosze.

Analitycy z BM Relfex zwiastują, że możemy mieć do czynienia z ponownym załamaniem popytu na paliwo. Ostatni raz miało to miejsce w kwietniu, gdy cały kraj był pogrążony w lockdownie i zmniejszyła się mobilność Polaków. - Spadek wolumenu sprzedaży będzie rekompensowany wyższą marżą, a to może oznaczać, że mimo spadku cen w hurcie na stacjach nie wystąpią obniżki cen paliw – przyznali specjaliści z branży.

Innego zdania są eksperci portalu e-petrol.pl. W ich ocenie ostatnie dni października upłyną pod znakiem niższych cen paliw, a zwłaszcza tańszej benzyny. Z piątkowego komunikatu specjalistów wynika, że ceny paliw w najbliższych dniach będą wahały się w przedziałach:

  • 4,30-4,41 zł/l – benzyna 95-oktanowa,
  • 4,21-4,32 zł/l – diesel,
  • 2,04-2,10 – autogaz.

Wyliczenia e-petrol wskazują, że benzyna będzie tańsza o 4 gr/l. Który ze scenariuszy się spełni? Przekonamy się już za kilka dni na stacjach benzynowych.

Coca-Cola szykuje się na potężne zmiany. Gigant zdecydowanie zaczyna ciąć kosztyCoca-Cola szykuje się na potężne zmiany. Gigant zdecydowanie zaczyna ciąć kosztyCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Protest po skandalicznym orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego. "To piekło milionów Polek"
  2. To już oficjalne. Od jutra cała Polska zostanie objęta czerwoną strefą
  3. Biedronka ma już sposób na obejście zakazu handlu. I wcale nie chodzi o dostawy do domów
  4. Ujawniamy gdzie zatankujesz i nie przepłacisz. Nie wierzyliśmy, że na stacji można kupić tak tanie paliwo
  5. Szpital na Stadionie Narodowym szuka chętnych do pracy. Znamy stawkę za godzinę
  6. Brat Otylii Jędrzejczak zginął na jej oczach. Jego ostatnie słowa złamały nam serce
  7. Najczęściej popełniane błędy w pieczeniu ciast. Ich skutki są koszmarem, a tak łatwo ich uniknąć
Kluczowa zmiana w sklepach Biedronki. Wszyscy powinni o niej wiedziećKluczowa zmiana w sklepach Biedronki. Wszyscy powinni o niej wiedziećCzytaj dalej

Koniecznie obejrzyj:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News