PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS Warszawa N/Z Funkcjonariusze policji, policjanci
East News, Zofia i Marek Bazak
Autor Kamila Jeziorska - 23 Października 2020

Rząd szykuje specjalne mandaty dla rodziców. Wystarczy, że dziecko w szkole zrobi jedno

Mandat w szkole za brak maseczki u dziecka zapłaci rodzic lub nauczyciel. Taką nowelizację w kodeksie wykroczeń szykuje rząd w związku z wyegzekwowaniem od młodzieży obowiązku noszenia maseczek. Ile w takim razie będzie wynosił taki mandat?

Mandat można otrzymać nawet w szkole

Już za kilka dni Sejm zajmie się nowelizacją kodeksu wykroczeń, która do przepisów dodaje jeden mający na celu wyegzekwowanie od młodzieży nakazu zakrywania ust i nosa. Jak podaje serwis prawo.pl, mandat może zapłacić nauczyciel lub rodzic.

Wprowadzony przepis zakłada nałożenie mandatu na osoby nieprzestrzegające zakazów, nakazów, ograniczeń lub obowiązków nałożonych w związku z zapobieganiem rozprzestrzeniania się epidemii. Przepisy mają objąć także niepełnoletnie osoby. Kto zapłaci mandat za młodzież?

Mandatem za nieodpowiedzialność dziecka może zostać ukarany rodzic lub opiekun prawny, a także osoba aktualnie sprawująca nad dzieckiem opiekę. W drugim przypadku może być to nawet nauczyciel.

Do tej pory dorosłych próbowano karać z art. 94 kodeksu wykroczeń, a młodzież stawiać przed sądem za demoralizację. W efekcie za czyn dziecka odpowie także osoba dorosła. Rozwiązanie budzi skrajne emocje wśród prawników.

- Odnoszę wrażenie, że ustawodawca, w takim pośpiechu wprowadza kolejne regulacje dotyczące zapobiegania epidemii, że przybierają one coraz bardziej absurdalną postać i często są niemożliwe do zrealizowania, mówi w rozmowie z portalem Aleksandra Ejsmont, radca prawny. Jednakże to nie wszystko, co uważa w tej sprawie.

Jest nowa stawka płacy minimalnej. W 2021 roku zarobicie więcej, wiemy już dokładnie o ileJest nowa stawka płacy minimalnej. W 2021 roku zarobicie więcej, wiemy już dokładnie o ileCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:

1. PKO BP apeluje do klientów. Fałszywi pracownicy banku mogą pozbawić cię wszystkich oszczędności
2. Czołowa dziennikarka TVP będzie miała kłopoty u Jacka Kurskiego? Wyłamała się
3. Emerycie, nie musisz opłacać jednego z rachunków. Grono seniorów zwolnionych jest z opłaty

Emerytury stażowe - temat bumerang. Kto mógłby skorzystać? Kiedy najlepiej byłoby przestać pracować?Emerytury stażowe - temat bumerang. Kto mógłby skorzystać? Kiedy najlepiej byłoby przestać pracować?Czytaj dalej

Mandat szkolny zapłacą rodzice lub nauczyciel

Zdaniem radcy prawnego przepis nakłada na rodzica absurdalny obowiązek egzekwowania od swojego nastoletniego dziecka zakrywania ust i nosa. - I teraz zastanówmy się, jaką realną możliwość nakłonienia do przestrzegania zakazów związanych z epidemią ma rodzic nastolatka np. w wieku 17 lat, w okresie totalnego buntu, młodego człowieka z którym ma bardzo trudne relacje?, pyta retorycznie.

Ejsmont dodaje także, że nastolatek pozostający w konflikcie ze swoim opiekunem może celowo łamać nakazy, aby to rodzic został ukarany. Co więcej, interpretacja tego przepisu może prowadzić do tego, że mandatem będzie karana osoba każdorazowo sprawująca opiekę nad dzieckiem.

Podobne zdanie w tej sprawie ma adwokat Joanna Parafinowicz. - Rodzic zawsze sprawuje pieczę nad dzieckiem, przez dwadzieścia cztery godziny na dobę, nawet gdy oddaje je pod opiekę szkoły. Nie wiem jak twórca tego przepisu wyobrażał sobie karanie rodzica za to, co jego dziecko robiło podczas godzin lekcyjnych, kiedy oddał je pod opiekę szkoły, mówi serwisowi prawo.pl.

Co więcej, zdaniem mecenas ustawodawca posługuje się pojęciami, których znaczenia nie zna. W efekcie za tę niekompetencję odpowiedzialność ponoszą obywatele i zwraca uwagę, że nie można operować siatką pojęć w oderwaniu od całego systemu.

2 mln Polaków może dostać wyrównanie od ZUS. Wystarczy złożyć wniosek, żeby otrzymać pieniądze2 mln Polaków może dostać wyrównanie od ZUS. Wystarczy złożyć wniosek, żeby otrzymać pieniądzeCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Protest po skandalicznym orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego. "To piekło milionów Polek"
  2. Zabawa zakończyła się prawdziwą tragedią. Nie żyje 9-letnia dziewczynka
  3. Szykują się wielkie zmiany w godzinach dla seniorów. Apelowano o nie od początku
  4. Biedronka szykuje potężną niespodziankę. Będzie rozdawać vouchery na 20 złotych, musisz jednak być jednego dnia w sklepie
  5. Zwiększają dostawy maseczek i płynów do dezynfekcji. W jednej z największych sieci sklepów najprędzej je znajdziesz
  6. Wzruszające wyznanie Roberta Lewandowskiego o zmarłym ojcu. Jego słowa wyciskają łzy
  7. Przez 7 dni piła sok z kiszonych ogórków. Niewiarygodne, jakiego problemu się pozbyła
W Biedronce zrobisz zakupy w każdą niedzielę? Nowy krok w rozwoju sieci może to umożliwićW Biedronce zrobisz zakupy w każdą niedzielę? Nowy krok w rozwoju sieci może to umożliwićCzytaj dalej

Koniecznie obejrzyj:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News