BiznesINFO.pl
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS Warszawa N/Z Funkcjonariusze policji, policjanci

East News, Zofia i Marek Bazak

Rząd szykuje specjalne mandaty dla rodziców. Wystarczy, że dziecko w szkole zrobi jedno

23 Października 2020

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Mandat w szkole za brak maseczki u dziecka zapłaci rodzic lub nauczyciel. Taką nowelizację w kodeksie wykroczeń szykuje rząd w związku z wyegzekwowaniem od młodzieży obowiązku noszenia maseczek. Ile w takim razie będzie wynosił taki mandat?

Mandat można otrzymać nawet w szkole

Już za kilka dni Sejm zajmie się nowelizacją kodeksu wykroczeń, która do przepisów dodaje jeden mający na celu wyegzekwowanie od młodzieży nakazu zakrywania ust i nosa. Jak podaje serwis prawo.pl, mandat może zapłacić nauczyciel lub rodzic.

Wprowadzony przepis zakłada nałożenie mandatu na osoby nieprzestrzegające zakazów, nakazów, ograniczeń lub obowiązków nałożonych w związku z zapobieganiem rozprzestrzeniania się epidemii. Przepisy mają objąć także niepełnoletnie osoby. Kto zapłaci mandat za młodzież?

Mandatem za nieodpowiedzialność dziecka może zostać ukarany rodzic lub opiekun prawny, a także osoba aktualnie sprawująca nad dzieckiem opiekę. W drugim przypadku może być to nawet nauczyciel.

Do tej pory dorosłych próbowano karać z art. 94 kodeksu wykroczeń, a młodzież stawiać przed sądem za demoralizację. W efekcie za czyn dziecka odpowie także osoba dorosła. Rozwiązanie budzi skrajne emocje wśród prawników.

- Odnoszę wrażenie, że ustawodawca, w takim pośpiechu wprowadza kolejne regulacje dotyczące zapobiegania epidemii, że przybierają one coraz bardziej absurdalną postać i często są niemożliwe do zrealizowania, mówi w rozmowie z portalem Aleksandra Ejsmont, radca prawny. Jednakże to nie wszystko, co uważa w tej sprawie.

1. PKO BP apeluje do klientów. Fałszywi pracownicy banku mogą pozbawić cię wszystkich oszczędności2. Czołowa dziennikarka TVP będzie miała kłopoty u Jacka Kurskiego? Wyłamała się3. Emerycie, nie musisz opłacać jednego z rachunków. Grono seniorów zwolnionych jest z opłaty 

Mandat szkolny zapłacą rodzice lub nauczyciel

Zdaniem radcy prawnego przepis nakłada na rodzica absurdalny obowiązek egzekwowania od swojego nastoletniego dziecka zakrywania ust i nosa. - I teraz zastanówmy się, jaką realną możliwość nakłonienia do przestrzegania zakazów związanych z epidemią ma rodzic nastolatka np. w wieku 17 lat, w okresie totalnego buntu, młodego człowieka z którym ma bardzo trudne relacje?, pyta retorycznie.

Ejsmont dodaje także, że nastolatek pozostający w konflikcie ze swoim opiekunem może celowo łamać nakazy, aby to rodzic został ukarany. Co więcej, interpretacja tego przepisu może prowadzić do tego, że mandatem będzie karana osoba każdorazowo sprawująca opiekę nad dzieckiem.

Podobne zdanie w tej sprawie ma adwokat Joanna Parafinowicz. - Rodzic zawsze sprawuje pieczę nad dzieckiem, przez dwadzieścia cztery godziny na dobę, nawet gdy oddaje je pod opiekę szkoły. Nie wiem jak twórca tego przepisu wyobrażał sobie karanie rodzica za to, co jego dziecko robiło podczas godzin lekcyjnych, kiedy oddał je pod opiekę szkoły, mówi serwisowi prawo.pl.

Co więcej, zdaniem mecenas ustawodawca posługuje się pojęciami, których znaczenia nie zna. W efekcie za tę niekompetencję odpowiedzialność ponoszą obywatele i zwraca uwagę, że nie można operować siatką pojęć w oderwaniu od całego systemu.

Tagi:

Kamila JeziorskaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

A1 na finiszu. Czesi dojadą nad Bałtyk autostradą

Czytaj więcej >

Polska i Świat

28 tys. euro za przeprowadzkę. Włoskie miasteczko szuka nowych mieszkańców

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Niemiecka prasa o sprawie “Patriotów”: antyniemieckość ważniejsza od bezpieczeństwa

Czytaj więcej >
Ceny gazu wpływają na wzrost cen żywności

Polska i Świat

Australijski gigant nieruchomości wprowadza zmiany. Rezygnuje z gazu ziemnego w budynkach

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Mundial w Katarze. Pod jednym względem Polska wygrywa z Arabią Saudyjską

Czytaj więcej >
KMP Częstochowa

Polska i Świat

Bezpieczne Andrzejki 2022. Więcej patroli policji na drogach

Czytaj więcej >