BiznesINFO.pl
Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa, 09.12.2020. Samorzady lokalne wyrazaja sprzeciw wobec zawetowania budzetu unijnego przez rzad. W dniach 9-11 grudnia w wielu miastach Polski wywieszono flagi Polski oraz Unii Europejskiej.

East News, Piotr Molecki

Polska liderem UE. Jednak powodów do zadowolenia nie ma

18 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Udostępnij:

Ceny w Polsce są najwyższe w całej Unii Europejskiej - wynika z najnowszych danych Eurostatu. Jednakże to jeszcze nie wszystko. Wiele bowiem wskazuje na to, że ceny w naszym kraju będą stale rosnąć. Winna jest inflacja.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak wypada Polska na tle innych krajów

  • Dlaczego ceny w Polsce wciąż rosną

  • Czy dane GUS pokrywają się z tymi podanymi przez Eurostat

Ceny w Polsce wciąż rosną

Unia Europejska liczy 27 krajów członkowskich, a to właśnie w Polsce ze wszystkich ceny rosną najszybciej - wynika z najnowszych danych Eurostatu. Polska pozostaje także liderem niechlubnego zjawiska rosnącej inflacji.

Polska przez bardzo długi czas mogła pochwalić się najniższymi cenami w całej Unii Europejskiej. Jednakże o tym, że ten trend stał się przeszłością, Business Insider informował już w czerwcu tego roku. Portal wówczas wskazywał, że ceny u nas wciąż rosną, a w 2020 r. trend stał się bardzo dynamiczny i przybrał na sile.

Tę teorię potwierdzają także najnowsze dane Eurostatu. Wynika z nich, że ceny w Polsce wzrosły o 3,7 proc. w listopadzie w porównaniu z analogicznym okresem rok temu. Co więcej, to właśnie w Polsce inflacja przekracza 3 proc. i jesteśmy pod tym względem jedynym krajem europejskim.

Na drugim miejscu rankingu znalazły się Węgry z inflacją na poziomie 2,8 proc. Podobna sytuacja miała miejsce miesiąc temu, jednakże wszystko wskazuje na to, że węgierska inflacja spada, a nasza rośnie. Dystans między Polską, a Węgrami wzrósł z 0,8 proc. do 0,9 proc. - wskazuje money.pl.

Ceny najwyższe w UE

Ceny w Polsce są najwyższe z całej Unii Europejskiej. Przypomnijmy, że według czerwcowych danych opublikowanych przez Eurostat, w ciągu pierwszych pięciu miesięcy tego roku średnio ceny w UE wzrosły o 0,2 proc., natomiast w Polsce 2,3 proc. Jak tendencja kształtuje się obecnie?

- Jeśli porównamy wynik Polski ze średnią unijną, okazuje się, że ceny w naszym kraju rosną kilkanaście razy szybciej. W UE inflacja jest na poziomie zaledwie 0,2 proc. (miesiąc temu była na poziomie 0,3 proc.) - pisze portal.

Gdy w Polsce ceny rosną, w Niemczech czy Hiszpanii spadają. Do takiego obrotu spraw doprowadził kryzys wywołany pandemią koronawirusa. Z kolei Chorwacja może pochwalić się inflacją na zerowym poziomie.

- W listopadzie 2020 r. towarów i usług konsumpcyjnych w porównaniu z listopadem 2019 r. wzrosły o 3,0% (wskaźnik cen 103,0), a w stosunku do października 2020 r. wzrosły o 0,1% (wskaźnik cen 100,1) - napisał na swoim Twitterze Główny Urząd Statystyczny.

Wynika z tego, że dane podane przez Eurostat delikatnie różnią się od tych, które zgromadził polski GUS.

Podobne artykuły

pixabay, piviso

Twój portfel

500 plus na zdrowie. Nowy program resortu zdrowia obejmie tylko osoby powyżej 40. roku życia

Czytaj więcej >
Trwają prace nad europejską płacą minimalną

Twój portfel

Europejska płaca minimalna. Poprawki w dyrektywie korzystne dla pracowników

Czytaj więcej >
Emerytura

Twój portfel

Pomoc też dla emerytów, mogą dostać 2080 zł. Warunek jest jeden

Czytaj więcej >
Zmiana cen gazu o kilka procent

Twój portfel

Musimy przygotować się na zmianę cen gazu. Czeka nas już od lipca

Czytaj więcej >
Abonament nadal trzeba płacić. KRRiT poinformowała wszystkich.

Twój portfel

KRRiT wydała specjalny komunikat dotyczący abonamentu. Polacy będą wściekli na jego treść

Czytaj więcej >
Banki nie mają innego wyjścia i muszą podnosić opłaty?

Twój portfel

Banki drastycznie podnoszą ceny swoich usług. Będziemy płacić znacznie więcej

Czytaj więcej >