BiznesINFO.pl
Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa, 09.12.2020. Samorzady lokalne wyrazaja sprzeciw wobec zawetowania budzetu unijnego przez rzad. W dniach 9-11 grudnia w wielu miastach Polski wywieszono flagi Polski oraz Unii Europejskiej.

East News, Piotr Molecki

Polska liderem UE. Jednak powodów do zadowolenia nie ma

18 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Udostępnij:

Ceny w Polsce są najwyższe w całej Unii Europejskiej - wynika z najnowszych danych Eurostatu. Jednakże to jeszcze nie wszystko. Wiele bowiem wskazuje na to, że ceny w naszym kraju będą stale rosnąć. Winna jest inflacja.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak wypada Polska na tle innych krajów

  • Dlaczego ceny w Polsce wciąż rosną

  • Czy dane GUS pokrywają się z tymi podanymi przez Eurostat

Ceny w Polsce wciąż rosną

Unia Europejska liczy 27 krajów członkowskich, a to właśnie w Polsce ze wszystkich ceny rosną najszybciej - wynika z najnowszych danych Eurostatu. Polska pozostaje także liderem niechlubnego zjawiska rosnącej inflacji.

Polska przez bardzo długi czas mogła pochwalić się najniższymi cenami w całej Unii Europejskiej. Jednakże o tym, że ten trend stał się przeszłością, Business Insider informował już w czerwcu tego roku. Portal wówczas wskazywał, że ceny u nas wciąż rosną, a w 2020 r. trend stał się bardzo dynamiczny i przybrał na sile.

Tę teorię potwierdzają także najnowsze dane Eurostatu. Wynika z nich, że ceny w Polsce wzrosły o 3,7 proc. w listopadzie w porównaniu z analogicznym okresem rok temu. Co więcej, to właśnie w Polsce inflacja przekracza 3 proc. i jesteśmy pod tym względem jedynym krajem europejskim.

Na drugim miejscu rankingu znalazły się Węgry z inflacją na poziomie 2,8 proc. Podobna sytuacja miała miejsce miesiąc temu, jednakże wszystko wskazuje na to, że węgierska inflacja spada, a nasza rośnie. Dystans między Polską, a Węgrami wzrósł z 0,8 proc. do 0,9 proc. - wskazuje money.pl.

Ceny najwyższe w UE

Ceny w Polsce są najwyższe z całej Unii Europejskiej. Przypomnijmy, że według czerwcowych danych opublikowanych przez Eurostat, w ciągu pierwszych pięciu miesięcy tego roku średnio ceny w UE wzrosły o 0,2 proc., natomiast w Polsce 2,3 proc. Jak tendencja kształtuje się obecnie?

- Jeśli porównamy wynik Polski ze średnią unijną, okazuje się, że ceny w naszym kraju rosną kilkanaście razy szybciej. W UE inflacja jest na poziomie zaledwie 0,2 proc. (miesiąc temu była na poziomie 0,3 proc.) - pisze portal.

Gdy w Polsce ceny rosną, w Niemczech czy Hiszpanii spadają. Do takiego obrotu spraw doprowadził kryzys wywołany pandemią koronawirusa. Z kolei Chorwacja może pochwalić się inflacją na zerowym poziomie.

- W listopadzie 2020 r. towarów i usług konsumpcyjnych w porównaniu z listopadem 2019 r. wzrosły o 3,0% (wskaźnik cen 103,0), a w stosunku do października 2020 r. wzrosły o 0,1% (wskaźnik cen 100,1) - napisał na swoim Twitterze Główny Urząd Statystyczny.

Wynika z tego, że dane podane przez Eurostat delikatnie różnią się od tych, które zgromadził polski GUS.

Kamila JeziorskaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

pixabay, IADE-Michoko

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów

Czytaj więcej >
pixabay, geralt

Twój portfel

Podwyżki cen prądu nieuniknione. W ciągu kilku lat dołożymy po 700 zł

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Czekasz na paczkę? To się nie doczekasz, prędzej znikną Ci pieniądze z konta

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Abonament RTV. Są stawki na przyszły rok

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 10.04.2019. n/z Klawiatura z dlonia w rekawicy.

Twój portfel

Oszustwo na "Netflix" i na "PayPal". KNF ostrzega przed fałszywymi mailami

Czytaj więcej >
Oszczędzić na wywozie śmieci nie zawsze się da

Twój portfel

Mieszkańcy bloków bez liczników zapłacą krocie. Niezależnie od segregacji i oszczędzania wody

Czytaj więcej >