Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Twój portfel > Polska liderem UE. Jednak powodów do zadowolenia nie ma
Kamila Jeziorska
Kamila Jeziorska 18.12.2020 01:00

Polska liderem UE. Jednak powodów do zadowolenia nie ma

Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa, 09.12.2020. Samorzady lokalne wyrazaja sprzeciw wobec zawetowania budzetu unijnego przez rzad. W dniach 9-11 grudnia w wielu miastach Polski wywieszono flagi Polski oraz Unii Europejskiej.
East News, Piotr Molecki

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak wypada Polska na tle innych krajów

  • Dlaczego ceny w Polsce wciąż rosną

  • Czy dane GUS pokrywają się z tymi podanymi przez Eurostat

Ceny w Polsce wciąż rosną

Unia Europejska liczy 27 krajów członkowskich, a to właśnie w Polsce ze wszystkich ceny rosną najszybciej - wynika z najnowszych danych Eurostatu. Polska pozostaje także liderem niechlubnego zjawiska rosnącej inflacji.

Polska przez bardzo długi czas mogła pochwalić się najniższymi cenami w całej Unii Europejskiej. Jednakże o tym, że ten trend stał się przeszłością, Business Insider informował już w czerwcu tego roku. Portal wówczas wskazywał, że ceny u nas wciąż rosną, a w 2020 r. trend stał się bardzo dynamiczny i przybrał na sile.

Tę teorię potwierdzają także najnowsze dane Eurostatu. Wynika z nich, że ceny w Polsce wzrosły o 3,7 proc. w listopadzie w porównaniu z analogicznym okresem rok temu. Co więcej, to właśnie w Polsce inflacja przekracza 3 proc. i jesteśmy pod tym względem jedynym krajem europejskim.

Na drugim miejscu rankingu znalazły się Węgry z inflacją na poziomie 2,8 proc. Podobna sytuacja miała miejsce miesiąc temu, jednakże wszystko wskazuje na to, że węgierska inflacja spada, a nasza rośnie. Dystans między Polską, a Węgrami wzrósł z 0,8 proc. do 0,9 proc. - wskazuje money.pl.

Ceny najwyższe w UE

Ceny w Polsce są najwyższe z całej Unii Europejskiej. Przypomnijmy, że według czerwcowych danych opublikowanych przez Eurostat, w ciągu pierwszych pięciu miesięcy tego roku średnio ceny w UE wzrosły o 0,2 proc., natomiast w Polsce 2,3 proc. Jak tendencja kształtuje się obecnie?

- Jeśli porównamy wynik Polski ze średnią unijną, okazuje się, że ceny w naszym kraju rosną kilkanaście razy szybciej. W UE inflacja jest na poziomie zaledwie 0,2 proc. (miesiąc temu była na poziomie 0,3 proc.) - pisze portal.

Gdy w Polsce ceny rosną, w Niemczech czy Hiszpanii spadają. Do takiego obrotu spraw doprowadził kryzys wywołany pandemią koronawirusa. Z kolei Chorwacja może pochwalić się inflacją na zerowym poziomie.

- W listopadzie 2020 r. towarów i usług konsumpcyjnych w porównaniu z listopadem 2019 r. wzrosły o 3,0% (wskaźnik cen 103,0), a w stosunku do października 2020 r. wzrosły o 0,1% (wskaźnik cen 100,1) - napisał na swoim Twitterze Główny Urząd Statystyczny.

Wynika z tego, że dane podane przez Eurostat delikatnie różnią się od tych, które zgromadził polski GUS.