BiznesINFO.pl > Praca > Były premier Polski będzie pracował w Dubaju. Został doradcą szejka
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 28.09.2023 10:23

Były premier Polski będzie pracował w Dubaju. Został doradcą szejka

dubaj-marcinkiewicz-szejk
Pexels/Kazimierz Marcinkiewicz – https://www.linkedin.com/feed/update/urn:li:activity:7112798912578564096/

Zakończenie kariery politycznej nie musi oznaczać przejścia na emeryturę. Polski fizyk, nauczyciel i polityk, w latach 2005-2006 nasz premier – Kazimierz Marcinkiewicz – właśnie ogłosił w swoich mediach społecznościowych, że został doradcą szejka. Zamieścił też kilka zdjęć z biznesowych spotkań. Czym dokładnie będzie się teraz zajmował? O tym poniżej.

Kazimierz Marcinkiewicz – najważniejsze informacje

Kazimierz Marcinkiewicz był nauczycielem fizyki i matematyki, a później został kuratorem oświaty w ówczesnym województwie gorzowskim. Następnie sprawował stanowiska dyrektorskie i wicedyrektorskie w różnych instytucjach oświatowych. Swoją działalność polityczną rozpoczął w latach 80. jako członek NSZZ "Solidarność". Był w gronie osób odpowiedzialnych za powołanie partii Zjednoczenie Chrześcijańsko-Narodowe. W 2001 roku został członkiem PiS-u, a następnie przewodniczył jego klubowi parlamentarnemu w Sejmie III kadencji. Z kolei w Sejmie IV kadencji przewodniczył Komisji Skarbu Państwa. W 2005 roku wybrano go na prezesa Rady Ministrów, ale już w 2006 roku podał się do dymisji. Jego miejsce zajął Jarosław Kaczyński, a on sam został nominowany na prezydenta Warszawy (sprawował tę funkcję tylko przez kilka miesięcy). W 2007 roku odszedł z PiS-u. Po wycofaniu się z czynnej polityki pracował m.in. jako dyrektor w Europejskim Banku Odbudowy i Rozwoju w Londynie oraz doradca w banku inwestycyjnym Goldman Sachs.

Lata temu Izabela Marcinkiewicz, była żona polityka, oskarżyła go o niepłacenie alimentów i ukrywanie swoich dochodów. Kontrowersje krążące wokół życia prywatnego mężczyzny miały sprawić, że nie wystartował on z list Koalicji Europejskiej w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2019 roku.

Niedawno Marcinkiewicz zdradził na antenie RMF FM, że otoczenie zachęca go do powrotu do polityki, ale on sam woli być “niezależnym komentatorem”. Nie mam kontaktu ani z Donaldem Tuskiem, ani Jarosławem Kaczyńskim – zapewnił. A kilkanaście godzin temu pochwalił się na swoim profilu na platformie LinkedIn nowym stanowiskiem pracy.

Zmiany w bankomatach właśnie weszły w życie. Ważna informacja dla wszystkich użytkowników Amerykańska firma rekrutuje Polaków. Zarobki zaczynają się od kilkunastu tysięcy złotych

Były premier będzie doradzał szejkowi

Relacje są kluczowe dla powodzenia biznesu. Kilkuletnia współpraca biznesowa zaowocowała mianowaniem Starszego Doradcy Jego Wysokości Szejka Ahmeda Bin Faisala Al-Qassimi – przekazał Kazimierz Marcinkiewicz. Wyjaśnił, że do jego obowiązków będzie należeć uczestniczenie w projektach technologicznych, informatycznych i finansowych na Bliskim Wschodzie i w Afryce. Dla mnie to zaszczyt, wyróżnienie, ale też bardzo ciekawe wyzwanie i kolejna szansa na poznanie świata – podsumował były premier.

Zrzut ekranu 2023-09-28 o 09.49.31.png

Szejk Ahmed Bin Faisal pochodzi z królewskiego rodu Al Qasimi. Jest prezesem wielu prywatnych spółek, w tym m.in. Faisal Holding LLC, Grand Stores czy United Arab Bank.

Zrzut ekranu 2023-09-28 o 09.50.16.pngFot. https://www.linkedin.com/feed/update/urn:li:activity:7112798912578564096/

Marcinkiewicz pochwalił się też nowym osiągnięciem

W tym samym wpisie były premier pochwalił się uzyskaniem tytułu Doctor of Bussiness Administration (honoris causa) w dziedzinie dyplomacji i stosunków międzynarodowych od szwajcarskiej uczelni Rushford Business School.

Zrzut ekranu 2023-09-28 o 10.21.42.pngFot. https://www.linkedin.com/feed/update/urn:li:activity:7112798912578564096/

Tagi: polityka Praca