Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Turystyka > Bon turystyczny znów na fali. Polacy w tydzień wydali z niego 5 mln zł
Kamila Jeziorska
Kamila Jeziorska 26.02.2021 01:00

Bon turystyczny znów na fali. Polacy w tydzień wydali z niego 5 mln zł

Bon turystyczny zbiera żniwo. Polacy chętnie korzystają.
pixabay, ivabalk

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Ile w ostatnich dniach Polacy wydali na bon turystyczny

  • Czy bon turystyczny zostanie z nami na dłużej

  • Jak odmrożenie gospodarki wpłynęło na płatność bonem turystycznym

Bon turystyczny z pomocą polskiej turystyce

Rządzący 12 lutego poluzowali obostrzenia związane z pandemią koronawirusa. Z turystycznego punktu widzenia istotny jest fakt otwarcia stoków narciarskich oraz hoteli, które obecnie funkcjonują w reżimie sanitarnym, a ich właściciele nie muszą omijać przepisów, aby wciąż prowadzić swój biznes.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) poinformował redakcję Business Insider, że do 17 lutego wydał 1,2 mln bonów turystycznych na kwotę ponad 1 mld zł. Od samego początku trwania akcji związanej z bonem turystycznym Polacy w jego ramach wydali kilkaset milionów złotych. Martyna Rozesłaniec z Polskiej Organizacji Turystycznej podkreśla, że w przypadku bonu turystycznego istotnym jest fakt, że płatność nim można zrealizować w późniejszym czasie, a co się z tym wiąże, rozsądnie zaplanować urlop.

- Dlatego zainteresowanie tą formą wsparcia rozkłada się na wiele miesięcy i w różnym stopniu utrzymuje się od początku jego funkcjonowania, tj. od sierpnia ubiegłego roku. Po zniesieniu części obostrzeń dla branży turystycznej w ostatnim tygodniu zarejestrowaliśmy ok. 10 tys. płatności bonami oraz kolejnych 50 tys. aktywacji - tłumaczy w rozmowie z BI.

POT na ten moment nie dysponuje danymi statystycznymi pokazującymi, w którym regionie bon turystyczny cieszył się największą popularnością. Jednakże warto podkreślić, że jest on najczęściej realizowany w kurortach nadmorskich lub górskich miejscowościach.

- Spodziewamy się, że po okresach zastoju, ożywienie ruchu turystycznego będzie następowało stopniowo, bez nagłych wzrostów. Tradycyjnie największej aktywności turystów, a tym samym liczby transakcji z wykorzystaniem bonu, wyczekiwać powinniśmy w sezonie wiosenno-letnim i w okresie wakacji szkolnych. Niemniej zachęcamy rodziny, by korzystały z bonu przez cały rok, chociażby podczas weekendowego odkrywania Polski. Obecnie ułatwieniem w planowaniu takiego wypoczynku jest możliwość wykorzystywania bonów do płatności za jednodniowe wycieczki oferowane przez organizatorów turystyki - mówi Rozesłaniec.

Bon turystyczny zostanie na dłużej?

Pojawiają się także głosy o tym, czy bon turystyczny pozostanie z Polakami na dłużej. - Bon jest ważny do końca marca 2022 roku, ale w resorcie prowadzimy wstępne analizy, [...] żeby bon mógł obowiązywać dłużej - mówił Jarosław Gowin, minister pracy, rozwoju i technologii cytowany przez portal gazeta.pl.

Minister podkreślił, że warto sprawdzać które podmioty honorują bon turystyczny. Obecnie takich podmiotów w bazie jest ponad 19 tys.

Aktualnie bon turystyczny można wykorzystywać w lekko zmodyfikowanej formie. Obejmuje on nie tylko hotele czy kolonie, ale także wizyty w muzeach i galeriach sztuki. Z bonu turystycznego można opłacić również wynagrodzenie przewodnika.

Bon turystyczny został wprowadzony po to, aby pomóc polskiej gospodarce po pierwszej fali pandemii koronawirusa. Miał także zachęcić Polaków do spędzania wakacji w rodzimych kurortach. Co ważne, bon turystyczny jest przyznawany w formie elektronicznej i nie ma możliwości wymiany go na gotówkę. Na dziecko niepełnosprawne przysługuje 1000 zł w ramach bonu turystycznego.