BiznesINFO.pl

Pixinio/stevepb/CC0

Bon turystyczny tanio sprzedam. Ledwo się pojawił, a Polacy już zaczęli nim handlować

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Bon turystyczny - wystarczyły dwa dni by w sieci pojawiły się propozycje sprzedaży telekodu na wakacyjny wypoczynek. Wiele osób już aktywowało swoje cyfrowe przepustki na wakacje. Jak podaje ZUS tylko do niedzieli do godziny 16.00 aktywowano aż 142 tysiące bonów, których wartość przekroczyła 44,2 mln złotych. Ale aktywacja to nie wszystko, za słowami poszły czyny - płatności bonami według niedzielnego stanu przekroczyły kwotę 180 tysięcy złotych.

Bon turystyczny na sprzedaż

Mimo, że ustawa o Polskim Bonie Turystycznym wyraźnie mówi: "Bon nie podlega wymianie na gotówkę, inne prawne środki płatnicze oraz inne środki wymiany", to co bardziej "przedsiębiorczy" Polacy postanowili wykorzystać wirtualne portmonetki - stworzone z myślą o dzieciach (!) - i próbują odsprzedać kody. Sieć już pierwszego dnia życia bonu zaroiła się ofertami sprzedaży za gotówkę wakacyjnych talonów. Czy za nielegalnym procederem pójdą kontrole? Na portalach z drobnymi ogłoszeniami możemy znaleźć między innymi: "Sprzedam bon o wartości 500 zł za 400 zł. Do wykorzystania na wakacje. Daje kod za gotówke. Szczegóły priw." [pisownia oryginalna - przyp. red.].

Ogłoszeń jest już całkiem sporo, choć trzeba przyznać administratorom platform z ogłoszeniami, są one systematycznie kasowane. Czy bon może być wykorzystany przez inną osobę niż ta, na którą został wystawiony? Zgodnie z zapisami ustawy o bonie nie. 16-cyfrowy kod dostępny jest wyłącznie na Platformie Usług Elektronicznych ZUS-u i zakodowany jest na nazwisko logującego i aktywującego bon. Dokument elektroniczny wskazuje kto jest uprawniony do świadczenia, na jakie dzieci zostało ono przyznane, a także jaka jest łączna kwota świadczenia w ramach bonu.

Płatność za usługę przy pomocy bonu jest trzy etapowa - najpierw należy podać numer dokumentu elektronicznego, następnie kod aktywacyjny, a na końcu kod potwierdzający, który przychodzi SMS-em w momencie płatności. Złożoność płatności powinna wielu uzmysłowić jak nieopłacalne - i za razem niebezpieczne i nielegalne - jest handlowanie bonem. O ile możemy od sprzedawcy otrzymać zarówno numer bonu, jak i kod do jego aktywacji, o tyle potwierdzenie płatności i kod autoryzacyjny są wysyłane w momencie dokonywania zapłaty na numer podany w PUE ZUS.

Tagi:

Bon turystyczny500 pluswakacje

Podobne artykuły

Twój portfel

Rząd chce wprowadzenia maksymalnej opłaty za śmieci
Czytaj więcej >

Twój portfel

Płaca minimalna znowu będzie podniesiona. Rząd już zapowiedział
Czytaj więcej >

Twój portfel

12 000 plus jednak szybciej. Rząd zdradził, kiedy można spodziewać się wypłat
Czytaj więcej >

Twój portfel

Ile kosztuje nas codzienne ładowanie telefonu? Koszt może zaskoczyć
Czytaj więcej >

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów
Czytaj więcej >

Twój portfel

UOKiK ostrzega przed zagrożeniami w sieci. Oszuści urlopu nie biorą
Czytaj więcej >
Kasper Starużyk

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]