BiznesINFO.pl
Bon turystyczny sprzedam

Pixinio/stevepb/CC0

Bon turystyczny tanio sprzedam. Ledwo się pojawił, a Polacy już zaczęli nim handlować

3 Sierpnia 2020

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Bon turystyczny działa od weekendu. Nie trzeba było długo czekać, a w sieci już pojawiły się pierwsze ogłoszenia sprzedaży kodów do "wakacyjnego 500 plus".

Bon turystyczny - wystarczyły dwa dni by w sieci pojawiły się propozycje sprzedaży telekodu na wakacyjny wypoczynek. Wiele osób już aktywowało swoje cyfrowe przepustki na wakacje. Jak podaje ZUS tylko do niedzieli do godziny 16.00 aktywowano aż 142 tysiące bonów, których wartość przekroczyła 44,2 mln złotych. Ale aktywacja to nie wszystko, za słowami poszły czyny - płatności bonami według niedzielnego stanu przekroczyły kwotę 180 tysięcy złotych.

Bon turystyczny na sprzedaż

Mimo, że ustawa o Polskim Bonie Turystycznym wyraźnie mówi: "Bon nie podlega wymianie na gotówkę, inne prawne środki płatnicze oraz inne środki wymiany", to co bardziej "przedsiębiorczy" Polacy postanowili wykorzystać wirtualne portmonetki - stworzone z myślą o dzieciach (!) - i próbują odsprzedać kody. Sieć już pierwszego dnia życia bonu zaroiła się ofertami sprzedaży za gotówkę wakacyjnych talonów. Czy za nielegalnym procederem pójdą kontrole? Na portalach z drobnymi ogłoszeniami możemy znaleźć między innymi: "Sprzedam bon o wartości 500 zł za 400 zł. Do wykorzystania na wakacje. Daje kod za gotówke. Szczegóły priw." [pisownia oryginalna - przyp. red.].

Ogłoszeń jest już całkiem sporo, choć trzeba przyznać administratorom platform z ogłoszeniami, są one systematycznie kasowane. Czy bon może być wykorzystany przez inną osobę niż ta, na którą został wystawiony? Zgodnie z zapisami ustawy o bonie nie. 16-cyfrowy kod dostępny jest wyłącznie na Platformie Usług Elektronicznych ZUS-u i zakodowany jest na nazwisko logującego i aktywującego bon. Dokument elektroniczny wskazuje kto jest uprawniony do świadczenia, na jakie dzieci zostało ono przyznane, a także jaka jest łączna kwota świadczenia w ramach bonu.

Płatność za usługę przy pomocy bonu jest trzy etapowa - najpierw należy podać numer dokumentu elektronicznego, następnie kod aktywacyjny, a na końcu kod potwierdzający, który przychodzi SMS-em w momencie płatności. Złożoność płatności powinna wielu uzmysłowić jak nieopłacalne - i za razem niebezpieczne i nielegalne - jest handlowanie bonem. O ile możemy od sprzedawcy otrzymać zarówno numer bonu, jak i kod do jego aktywacji, o tyle potwierdzenie płatności i kod autoryzacyjny są wysyłane w momencie dokonywania zapłaty na numer podany w PUE ZUS.

Podobne artykuły

pixabay, Chronomarchie

Twój portfel

Potężny cios w samozatrudnionych. Ich składki wzrosną o ponad 1000 zł

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 16.07.2019. n/z Niemowlak trzyma banknot 500 zl.

Twój portfel

12 000 plus jednak szybciej. Rząd zdradził, kiedy można spodziewać się wypłat

Czytaj więcej >
Polacy wycofują oszczędności z banków

Twój portfel

Oszczędności w banku? Nie, teraz stawiamy na alternatywy

Czytaj więcej >
pixabay, IADE-Michoko

Twój portfel

Ceny paliw na stacjach robią wrażenie. Cieszyć się mogą tylko tankujący gaz

Czytaj więcej >
pieniadze-pixabay-jarmoluk

Twój portfel

Opłata opakowaniowa już budzi kontrowersje. Branża nie przebiera w słowach

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Abonamentu RTV wciąż unika masa Polaków. A kontrolerzy i tak wystawiają mandaty na 735 zł

Czytaj więcej >