BiznesINFO.pl
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 24.07.2019. n/z Klawiatura z kartami platniczymi.

East News, Arkadiusz Ziolek

BLIK coraz popularniejszy. Polacy chętnie korzystają z nowego sposobu płatności

10 Marca 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Udostępnij:

BLIK staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem, na które stawiają Polacy. Według danych Blue Media, co druga transakcja płatnicza odbywa się za pomocą BLIK-a. W czym tkwi sekret polskiego tworu technologicznego?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czemu BLIK jest coraz chętniej wykorzystywany przez Polaków

  • Czym jest BLIK powtarzalny

  • Jak kształtuje się rozwój płatności cyklicznych w Polsce

BLIK królem Blue Media

Coraz częściej w płatnościach obsługiwanych przez Blue Media króluje BLIK. Blue Media specjalizuje się w obsłudze gospodarki abonamentowej, która bardzo często wiąże się ze zmianą modelu działania firmy.

- Szacujemy, że jako Blue Media obsługujemy już 50 proc. rynku płatności cyklicznych BLIK w Polsce. Jesteśmy zdecydowanym liderem we wprowadzaniu płatności automatycznych za faktury oraz na rynku ubezpieczeniowym - tłumaczy Krystian Wesołowski, Head of Sales, Blue Media.

Płatności cykliczne polegają na otrzymaniu od usługodawcy możliwości podłączenia jednego ze stałych źródeł pieniędzy. Poza BLIK-iem mogą być to także karty płatnicze oraz przelewy online.

Klienci PKO BP, BLIK znają jako możliwość płatności za transakcje lub szansę wypłaty pieniędzy z bankomatu w danej chwili. Od 2019 r. BLIK działa w ING oraz Banku Pekao S.A jako płatność cykliczna. Dzięki takiemu rozwiązaniu klienci nie muszą pamiętać o karcie płatniczej i podawaniu rachunku bankowego. Blue Media informuje, że płatnością cykliczną BLIK mogą zarządzać z poziomu aplikacji mobilnej.

BLIK płatnością cykliczną

- Model subskrypcyjny to nie jest tylko zmiana sposobu płatności, ale zmiana sposobu myślenia całej organizacji o tym, jak pobierać opłaty od swoich klientów. Masowi wystawcy faktur czy ubezpieczyciele wydają się naturalnie dopasowani do takiej transformacji i nawet jeśli nie obejmie ona z różnych względów wszystkich usług, to długofalowo może stanowić realny wyróżnik oferty na rynku - wyjaśnia Wesołowski.

Ekspert Blue Media wskazuje, że w planach wprowadzenie płatności cyklicznych BLIK mają także inne banki. Dzięki temu usługa ta zostanie spopularyzowana, a więcej klientów będzie mogło z niej skorzystać.

- Płatności powtarzalne BLIK mogą już niedługo zrewolucjonizować rynek subskrypcji oraz przekonać nowych klientów do korzystania z tego typu usług. Do tej pory barierą była często obawa przed podawaniem wrażliwych danych płatniczych lub zdefiniowaniem zlecenia stałego, które wielu ludziom kojarzyło się z brakiem kontroli nad wydatkami i brakiem elastyczności. Możliwość zarządzania płatnościami cyklicznymi BLIK poprzez aplikację bankowości mobilnej zupełnie niweluje te obawy. Nie tylko umożliwia zatrzymanie cyklu płatności w dowolnym momencie, ale także - poprzez powiadomienia aplikacji pozwala na bieżąco śledzić kto i jaką kwotę pobiera z konta - mówi Magdalena Kubisa, dyrektor rozwoju biznesu w Polskim Standardzie Płatności.

Obecnie tylko 44 proc. Polaków deklaruje, że nie posiada żadnego zlecenia subskrypcyjnego. Eksperci mają nadzieję, że wygoda w zakresie płacenia cyklicznego spowoduje, że większa część społeczeństwa przekona się do tego modelu.

Kamila JeziorskaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Finanse

ING, Pekao i wiele innych banków już zapowiedziało utrudnienia. Lepiej przygotować gotówkę

Czytaj więcej >

Finanse

Bank Pekao pochwalił się niewiarygodnym pomysłem. Powstanie największa inwestycja swego typu w Polsce

Czytaj więcej >
Banknoty 200 zł

Finanse

Rząd wyjawił swoje plany wobec kredytobiorców. Zmiany czekają nas już za chwilę

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. n/z Wplacanie pieniedzy w okienku.

Finanse

Dzisiaj ostatni dzień na złożenie wniosku o 500 plus. Konieczny dla zachowania ciągłości wypłat

Czytaj więcej >
Pieniądze w portfelu

Finanse

Płaca minimalna szykowana do potężnego wzrostu. Rząd zapowiada dwa terminy waloryzacji

Czytaj więcej >
dotacja

Finanse

Jest zgoda na 3,9 miliarda złotych. Z Unii Europejskiej płyną pieniądze dla polskich rolników

Czytaj więcej >