BiznesINFO.pl > Twój portfel > Aplikacja BLIK podsumowuje półrocze. Rekordowe wyniki polskiego systemu płatności. Zachód może się uczyć
Kasper Starużyk
Kasper Starużyk 22.03.2022 08:51

Aplikacja BLIK podsumowuje półrocze. Rekordowe wyniki polskiego systemu płatności. Zachód może się uczyć

Aplikacja BLIK
PxHere/CC0

BLIK święci triumfy. Aplikacja zdobywa kolejnych użytkowników, a ci zakochują się w niej od pierwszego wejrzenia. Podsumowanie pierwszego półrocza 2020 jest powodem by otwierać szampana. Przyglądamy się wynikom jakie osiągnął BLIK i co to oznacza dla przyszłości płatności w Polsce.

BLIK w aplikacji większości banków

BLIK to ogólnopolski standard płatności, został on wprowadzony przez spółkę Polski Standard Płatności, której udziałowcami są banki i instytucje finansowe. Korzystanie z BLIK-a jest dziecinnie proste. Co więcej nie wymagane jest instalowanie żadnych dodatkowych programów w telefonie. Banki, które współpracują z BLIK-iem standardowo dorzucają tę funkcjonalność do swoich appek. Obecnie usługa jest dostępna w lwiej części największych banków w Polsce, między innymi w: PKO BP, Pekao SA, Aliorze, Banku Millennium, Santanderze, ING, mBanku, Getinie, czy BNP. A lista jest o wiele dłuższa.

Jak BLIK zamknął pierwsze półrocze 2020 roku? Użytkownicy aplikacji oszaleli... na jej punkcie! W okresie od stycznia do czerwca 2020 wykonano za jej pomocą aż 175 mln operacji finansowych. Ta statystyka wskazuje, że pierwsze pół roku 2020 pobiło wynik osiągnięty przez cały 2018 rok. Skąd to wynika? Właściciele BLIK-a dopatrują się sukcesu w pandemii koronawirusa: - Pandemia przeniosła handel do sieci, a tam Blik jest metodą płatności pierwszego wyboru z uwagi na szybkość, wygodę i bezpieczeństwo płatności. Odnotowaliśmy także ogromny wzrost liczby przelewów na numer telefonu. Polacy coraz chętniej rozliczają się bezgotówkowo, co jest bardzo ważne w czasie zagrożenia koronawirusem – mówi Dariusz Mazurkiewicz, prezes Polskiego Standardu Płatności cytowany przez Wirtualne Media.

Aplikacja BLIK była aktywnie wykorzystywana przez 5,42 mln osób, co oznacza, że chociaż raz skorzystała z niej prawie połowa wszystkich osób mających mobilne aplikacje bankowe w telefonach. Czy sukces BLIK-a jest zwiastunem kresu gotówki w naszej gospodarce? Wiele na to wskazuje. Jak donoszą Wirtualne Media, w II kwartale 2020 liczba wypłat gotówki z bankomatów spadła o 8 proc, a użyć BLIK-a wzrosła o 28 proc. (porównując kwartał do kwartału). Polski Standard Płatności BLIK jest absolutnie innowacyjną usługą, która ma szanse zrewolucjonizować europejski rynek. Ostatnio zainteresowanie rozwojem tej formy płatności na innych rynkach wyraził AliExpress.

<