BiznesINFO.pl
Aplikacja BLIK

PxHere/CC0

Aplikacja BLIK podsumowuje półrocze. Rekordowe wyniki polskiego systemu płatności. Zachód może się uczyć

21 Sierpnia 2020

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

BLIK podsumował I półrocze 2020 roku. Aplikacja mobilna należąca do Polskiego Standardu Płatności robi furorę na rynku. Świetne rezultaty mimo kornakryzysu. Liczby robią wrażenie, Zachód może brać z Polski przykład w zakresie standardów e-płatności.

BLIK święci triumfy. Aplikacja zdobywa kolejnych użytkowników, a ci zakochują się w niej od pierwszego wejrzenia. Podsumowanie pierwszego półrocza 2020 jest powodem by otwierać szampana. Przyglądamy się wynikom jakie osiągnął BLIK i co to oznacza dla przyszłości płatności w Polsce.

BLIK w aplikacji większości banków

BLIK to ogólnopolski standard płatności, został on wprowadzony przez spółkę Polski Standard Płatności, której udziałowcami są banki i instytucje finansowe. Korzystanie z BLIK-a jest dziecinnie proste. Co więcej nie wymagane jest instalowanie żadnych dodatkowych programów w telefonie. Banki, które współpracują z BLIK-iem standardowo dorzucają tę funkcjonalność do swoich appek. Obecnie usługa jest dostępna w lwiej części największych banków w Polsce, między innymi w: PKO BP, Pekao SA, Aliorze, Banku Millennium, Santanderze, ING, mBanku, Getinie, czy BNP. A lista jest o wiele dłuższa.

Jak BLIK zamknął pierwsze półrocze 2020 roku? Użytkownicy aplikacji oszaleli... na jej punkcie! W okresie od stycznia do czerwca 2020 wykonano za jej pomocą aż 175 mln operacji finansowych. Ta statystyka wskazuje, że pierwsze pół roku 2020 pobiło wynik osiągnięty przez cały 2018 rok. Skąd to wynika? Właściciele BLIK-a dopatrują się sukcesu w pandemii koronawirusa: - Pandemia przeniosła handel do sieci, a tam Blik jest metodą płatności pierwszego wyboru z uwagi na szybkość, wygodę i bezpieczeństwo płatności. Odnotowaliśmy także ogromny wzrost liczby przelewów na numer telefonu. Polacy coraz chętniej rozliczają się bezgotówkowo, co jest bardzo ważne w czasie zagrożenia koronawirusem – mówi Dariusz Mazurkiewicz, prezes Polskiego Standardu Płatności cytowany przez Wirtualne Media.

Aplikacja BLIK była aktywnie wykorzystywana przez 5,42 mln osób, co oznacza, że chociaż raz skorzystała z niej prawie połowa wszystkich osób mających mobilne aplikacje bankowe w telefonach. Czy sukces BLIK-a jest zwiastunem kresu gotówki w naszej gospodarce? Wiele na to wskazuje. Jak donoszą Wirtualne Media, w II kwartale 2020 liczba wypłat gotówki z bankomatów spadła o 8 proc, a użyć BLIK-a wzrosła o 28 proc. (porównując kwartał do kwartału). Polski Standard Płatności BLIK jest absolutnie innowacyjną usługą, która ma szanse zrewolucjonizować europejski rynek. Ostatnio zainteresowanie rozwojem tej formy płatności na innych rynkach wyraził AliExpress.

<

Tagi:

Opłatapieniądzeinwestycjecyberbezpieczeństwo

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: kasper.staruzyk@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

pixabay, IADE-Michoko

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów

Czytaj więcej >
pixabay, geralt

Twój portfel

Podwyżki cen prądu nieuniknione. W ciągu kilku lat dołożymy po 700 zł

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Czekasz na paczkę? To się nie doczekasz, prędzej znikną Ci pieniądze z konta

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Abonament RTV. Są stawki na przyszły rok

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 10.04.2019. n/z Klawiatura z dlonia w rekawicy.

Twój portfel

Oszustwo na "Netflix" i na "PayPal". KNF ostrzega przed fałszywymi mailami

Czytaj więcej >
Oszczędzić na wywozie śmieci nie zawsze się da

Twój portfel

Mieszkańcy bloków bez liczników zapłacą krocie. Niezależnie od segregacji i oszczędzania wody

Czytaj więcej >