Wyszukaj w serwisie
BiznesINFO.pl > Handel > Biedronka pilnie ostrzega klientów. W znanym produkcie wykryto groźną bakterię
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 21.06.2023 10:38

Biedronka pilnie ostrzega klientów. W znanym produkcie wykryto groźną bakterię

biedronka sklep
Marek BAZAK/East News

Kilka dni temu Biedronka opublikowała komunikat dotyczący wycofania ze sprzedaży kolejnej partii hamburgerów marki własnej Dania Express. Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega, że w produkcie tym wykryto groźną bakterię Listeria monocytogenes. Klienci, którzy nabyli skażone mięso, mają teraz dwa wyjścia.

Kolejna partia skażonych hamburgerów

Przypomnijmy, że 7 czerwca pojawił się pierwszy komunikat Biedronki na temat wycofania ze sklepów sieci i centrów dystrybucyjnych partii produktu pn. Hamburger drobiowo-wieprzowy marki Dania Express. Powodem tej decyzji było skażenie mięsa groźną bakterią Listeria monocytogenes. Natomiast 16 czerwca pojawiła się kolejna wiadomość dotycząca tego samego produktu, ale innej partii. Poniżej podajemy szczegóły:

  • nazwa: HAMBURGER DANIA EXPRESS,
  • waga: 250 g,
  • termin trwałości – 21.06.2023,
  • numer partii: 227/V,
  • producent: Konspol Holding Sp. z o.o., Nowy Sącz 33-300, ul. Grottgera 40.

hamburger biedronka.jpeg

Mięsa nie należy spożywać

Klienci, którzy zakupili tę konkretną partię produktu, są proszeni o jego wyrzucenie lub zwrot. Wszystkim konsumentom, którzy zwrócą produkt wraz z opakowaniem (konieczne do identyfikacji daty przydatności produktu) zostanie zwrócony koszt nabycia produktu – informuje Konspol Holding w komunikacie opublikowanym na stronie Biedronki. Czytamy w nim również, że decyzja o wycofaniu skażonej partii mięsa z obrotu jest podyktowana dbałością o najwyższe standardy bezpieczeństwa produktów i ma na celu wyeliminowanie ryzyka spożycia niezgodnego produktu przez konsumentów.

Olbrzymia kara dla właściciela Biedronki. UOKiK: spółka wprowadzała konsumentów w błąd.

Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega przed listeriozą

Spożycie skażonej partii hamburgerów, zwłaszcza bez odpowiedniej obróbki cieplnej, może prowadzić do choroby zwanej listeriozą. Choć u dorosłych najczęściej nie występują żadne objawy zakażenia, to stanowi ona poważne zagrożenie dla seniorów i osób z obniżoną odpornością. W ich przypadku może dojść do zapalenia opon mózgowych, mózgu i sepsy. GIS ostrzega, że ryzyko obejmuje też kobiety w ciąży. Po pewnym czasie u chorej pojawiają się objawy grypopodobne lub wynikające z zapalenia dróg moczowych. Zakażenie może doprowadzić nawet do obumarcia płodu i poronień lub wrodzonej listeriozy u noworodka. W razie wystąpienia objawów choroby po spożyciu skażonego produktu należy skontaktować się z lekarzem. W leczeniu listeriozy stosuje się antybiotykoterapię.