BiznesINFO.pl
Biedronka kara inspektoratu

wikimedia.org/Henryk Borawski

Na Biedronkę nałożono karę. Wszystko przez hasło "zawsze niskie ceny"

3 Listopada 2020

Autor tekstu:

Konrad Karpiuk

Udostępnij:

Biedronka trafiła pod lupę Inspektora Farmaceutycznego. Kontrola dopatrzyła się złamania przepisów przez hasło "zawsze niskie ceny". W efekcie teraz sklep będzie musiał zapłacić karę.

Biedronka zapłaci karę, wszystko przez hasło sieci

Biedronka otrzymała karę od Podkarpackiego Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego na podstawie art. 94a ustawy o prawie farmaceutycznym. Jak pisze money.pl, po sierpniowej kontroli dopatrzono się nieprawidłowości na półce z lekami.

Problem polegał na haśle sieci "zawsze niskie ceny", który niefortunnie znalazł się przy produktach leczniczych. Zgodnie z prawem zabroniona jest reklama placówek obrotu pozaaptecznego i ich działalności odnosząca się do produktów leczniczych lub wyrobów medycznych.

- Starszy inspektor farmaceutyczny ujawnił, że produkty lecznicze posiadają ceny detaliczne uwidocznione na listwie cenowej na tzw. podkładzie cenowym, opatrzonym hasłem "Zawsze niskie ceny". Zgodnie z oświadczeniem kierownika sklepu, umieszczenie informacji na podkładach cenowych "Zawsze niskie ceny" jest hasłem standardowym sklepów i dotyczy całego asortymentu sklepu. Wygląd etykiet cenowych jest narzucony przez centralę i personel nie ma możliwości usunięcia napisu" - można przeczytać w oświadczeniu Inspektoratu Farmaceutycznego.

Jak wskazuje money.pl, kierownik sklepu tłumaczył się także "Podręcznym poradnikiem kasjera", w którym dokładnie opisane są wszystkie procedury obowiązujące w sieciach sklepów Biedronka. Wśród nich był także format i opis etykiet z cenami, które niefortunnie dotyczyły też leków.

1. Waloryzacja emerytur 2021. Wiadomo już konkretnie na co mogą liczyć polscy emeryci. Będą zadowoleni?2. Dziewczyny górą. Podstawiły Przyłębskich pod ścianą, Ci nagle zniknęli z rezydencji w Berlinie3. Kolejny głos w sprawie zakazu handlu w niedzielę. Gowin mówił już o ew. zmianach dotyczących niedziel handlowych

Jest już decyzja inspektoratu, Biedronka zapłaci karę

Inspektorat Farmaceutyczny wszczął postępowanie administracyjne w sprawie niedozwolonej reklamy. Instytucja poinformowała sklep, jak i firmę, jedna nie odniesiono się do sprawy. Uznano winę sklepu oraz nałożone nań karę finansową.

W uzasadnieniu stwierdzono, że hasło "zawsze niskie ceny" zachęca do zakupu w niskiej cenie, co narusza wcześniej wspomniany punkt 94a ust. 1a prawa farmaceutycznego. W związku z tym nałożono na Biedronkę karę wysokości 1000 zł.

Jak wskazuje portal Wiadomości Handlowe, to nie pierwsza sytuacja, w której inspektorat farmaceutyczny nakłada karę na placówkę niebędącą apteką. Jeszcze w 2018 roku na Śląsku ukarano sklep, który do etykiet z cenami obok leków dołączał napisy "Zawsze tanio" czy "zoobacz". Kara wyniosła 1500 zł.

Podobne artykuły

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Handel

Warzywa tak drogie chyba jeszcze nie były. Przez zimną wiosnę płacimy krocie

Czytaj więcej >
Zinu

Handel

Ofensywa Zinu. Otwarto drugi bezobsługowy sklep firmy, ma mieć koncesję na alkohol

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News

Handel

HalfPrice robi absolutną furorę. Sieć ledwo się otworzyła, już podbija zagranicę

Czytaj więcej >
Biedronka zaszczepi pracowników

Handel

Biedronka zabiera się za szczepienie swoich pracowników. Inne wielkie sieci też mają dołączyć

Czytaj więcej >
fot. pixabay/pascalkoenig

Handel

HalfPrice ma być wielkim sukcesem. CCC rzuca wyzwanie TK Maxx

Czytaj więcej >
Marek Bazak/EAST NEWS

Handel

Regionalne pieczywo w Lidlu. Sieć nawiązała współpracę z miejscowymi dostawcami

Czytaj więcej >