BiznesINFO.pl
Biedronka kara inspektoratu

wikimedia.org/Henryk Borawski

Na Biedronkę nałożono karę. Wszystko przez hasło "zawsze niskie ceny"

3 Listopada 2020

Autor tekstu:

Konrad Karpiuk

Biedronka trafiła pod lupę Inspektora Farmaceutycznego. Kontrola dopatrzyła się złamania przepisów przez hasło "zawsze niskie ceny". W efekcie teraz sklep będzie musiał zapłacić karę.

Biedronka zapłaci karę, wszystko przez hasło sieci

Biedronka otrzymała karę od Podkarpackiego Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego na podstawie art. 94a ustawy o prawie farmaceutycznym. Jak pisze money.pl, po sierpniowej kontroli dopatrzono się nieprawidłowości na półce z lekami.

Problem polegał na haśle sieci "zawsze niskie ceny", który niefortunnie znalazł się przy produktach leczniczych. Zgodnie z prawem zabroniona jest reklama placówek obrotu pozaaptecznego i ich działalności odnosząca się do produktów leczniczych lub wyrobów medycznych.

- Starszy inspektor farmaceutyczny ujawnił, że produkty lecznicze posiadają ceny detaliczne uwidocznione na listwie cenowej na tzw. podkładzie cenowym, opatrzonym hasłem "Zawsze niskie ceny". Zgodnie z oświadczeniem kierownika sklepu, umieszczenie informacji na podkładach cenowych "Zawsze niskie ceny" jest hasłem standardowym sklepów i dotyczy całego asortymentu sklepu. Wygląd etykiet cenowych jest narzucony przez centralę i personel nie ma możliwości usunięcia napisu" - można przeczytać w oświadczeniu Inspektoratu Farmaceutycznego.

Jak wskazuje money.pl, kierownik sklepu tłumaczył się także "Podręcznym poradnikiem kasjera", w którym dokładnie opisane są wszystkie procedury obowiązujące w sieciach sklepów Biedronka. Wśród nich był także format i opis etykiet z cenami, które niefortunnie dotyczyły też leków.

1. Waloryzacja emerytur 2021. Wiadomo już konkretnie na co mogą liczyć polscy emeryci. Będą zadowoleni?2. Dziewczyny górą. Podstawiły Przyłębskich pod ścianą, Ci nagle zniknęli z rezydencji w Berlinie3. Kolejny głos w sprawie zakazu handlu w niedzielę. Gowin mówił już o ew. zmianach dotyczących niedziel handlowych

Jest już decyzja inspektoratu, Biedronka zapłaci karę

Inspektorat Farmaceutyczny wszczął postępowanie administracyjne w sprawie niedozwolonej reklamy. Instytucja poinformowała sklep, jak i firmę, jedna nie odniesiono się do sprawy. Uznano winę sklepu oraz nałożone nań karę finansową.

W uzasadnieniu stwierdzono, że hasło "zawsze niskie ceny" zachęca do zakupu w niskiej cenie, co narusza wcześniej wspomniany punkt 94a ust. 1a prawa farmaceutycznego. W związku z tym nałożono na Biedronkę karę wysokości 1000 zł.

Jak wskazuje portal Wiadomości Handlowe, to nie pierwsza sytuacja, w której inspektorat farmaceutyczny nakłada karę na placówkę niebędącą apteką. Jeszcze w 2018 roku na Śląsku ukarano sklep, który do etykiet z cenami obok leków dołączał napisy "Zawsze tanio" czy "zoobacz". Kara wyniosła 1500 zł.

Tagi:

Konrad KarpiukAutor

Redaktor Biznesinfo. Najchętniej pisze na tematy polityczne, społeczne i związane z kierowcami. Były redaktor portalu "Świat na Kołach". Absolwent Socjologii na Uniwersytecie Warszawskim. Hobbystycznie zajmuję się muzyką i starymi samochodami, głównie krajowej produkcji.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Zakupy

Handel

Nowelizacja ustawy o prawach konsumenta. Konieczność podawania ceny przed obniżką

Czytaj więcej >
pixabay, jarmoluk

Handel

H&M zwolni 1500 pracowników. Firma zaoszczędzi w ten sposób 190 mln dolarów

Czytaj więcej >
Zakaz sprzedaży alkoholu w Polsce. Biskupi naciskają.

Handel

Producenci alkoholi zwiększają produkcję. Szykują się na podwyżkę akcyzy

Czytaj więcej >
Biedronka

Handel

Mandat za wzięcie żywności ze śmietnika Biedronki. Jest wyrok sądu

Czytaj więcej >

Handel

Polska będzie handlować z Katarem nie tylko LNG

Czytaj więcej >
Marek BAZAK/East News

Handel

Nadchodzące święta będą drogie. Prezenty jednak muszą być

Czytaj więcej >