Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Prawdziwe zarobki w dyskoncie. Ujawnili, ile płaci Biedronka i Lidl
Przemysław Terlecki
Przemysław Terlecki 12.08.2019 02:00

Prawdziwe zarobki w dyskoncie. Ujawnili, ile płaci Biedronka i Lidl

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

Biedronka i Lidl zatrudniają masę ludzi w Polsce. Według danych z czerwca 2018 roku, ta pierwsza firma zatrudniała 67 tys. osób, a w 2019 roku zwiększyła liczbę zatrudnionych o 2 tys. osób. Z kolei Lidl w swoich sklepach ma ponad 17 tys. pracowników.

Co przyciąga ludzi do pracy w sieciówkach? Jak wskazuje badanie "Kasjer na rynku pracy. Zarobki, rozwój i oczekiwania" przeprowadzone przez Pracuj.pl, warunki zatrudnienia w sieciach handlowych są coraz lepsze. Sprawę skomentował Rafał Nachyna, dyrektor zarządzający Pracuj.pl, któru oświadczył, że płace kasjerów wciąż rosną.

Biedronka i Lidl - jakie warunki mają kasjerzy?

Choć znajdują się na najniższych szczeblach hierarchii, to właśnie oni budują nasze wrażenia w relacji z marką. Praca kasjera jest wymagająca, często ciężka fizycznie. Rynkowe doniesienia pokazują jednak, że płace kasjerów regularnie rosną, a pracodawcy wprowadzają programy rozwoju karier - mówi Nachyna.

Dobrze, ale jakie warunki mają kasjerzy w Biedronce i Lidlu? Z badania serwisu Pracuj.pl wynika, że firmy chętnie zatrudniają na umowę o pracę. W sumie nawet 85% zatrudnioncyh w sektorze to pracujący na etacie. Zaś 36% deklaruje, że co miesiąc otrzymuje premie za osiągane w pracy wyniki. Inną ciekawostką jest jednak fakt, że kadry sklepów są mocno sfeminizowane. 8 na 10 kasjerów to kobiety, ale zgodnie z wynikami badania, kobiety przeważają także jako szefowe sklepów (61%) oraz ich zastępcy (66%).

Wynagrodzenie, na które mogą liczyć pracownicy dyskontów jest wyższe od minimalnej krajowej. Mowa o przeciętnym wynagrodzeniu na poziomie 2000 zł netto. Najlepsi spośród pracowników, specjaliści, mogą jednak liczyć nawet na 2900 zł netto. Wyższymi od przeciętnych zarobkami mogą pochwalić się ci pracownicy, którzy zatrudnieni są w dyskontach zlokalizownaych w dużych miastach i najlepiej rozwiniętych w Polsce regionach.

Zarówno Biedronka, jak i Lidl, stawiają na pracowników, których staż w danym miejscu pracy wynosi 2-3 lata. Z kolei najczęściej pracownicy prócz pieniędzy otrzymują także bony towarowe (38%), rzadziej, ale w przypadku ponad 1 na 4 (28%) firmy decydują się na świadczenia socjalne, 25% wskazuje na ubezpieczenia na życie, a 18% prywatną opiekę medyczną.