Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Bezpieczeństwo danych w systemach ERP — wyzwania i rozwiązania
Artykuł Sponsorowany
Artykuł Sponsorowany 10.04.2024 16:26

Bezpieczeństwo danych w systemach ERP — wyzwania i rozwiązania

laptop
Fot. Adobe Stock

Narzędzi informatycznych używa się właściwie w każdej firmie. Korzystanie z nich czyni pracę wydajniejszą i wygodniejszą. Jednocześnie do programów wprowadzanych jest mnóstwo danych, a to stwarza nowe zagrożenia na przykład ze strony hakerów. Do często wykorzystywanych programów zaliczyć możemy systemy ERP. Jak w ich przypadku wygląda kwestia bezpieczeństwa?

Pod pojęciem systemu ERP kryje się zaawansowane oprogramowanie, którego działanie opiera się na integracji baz danych z całej firmy w jedną wspólną bazę. To pozwala sprawować kontrolę nad wszystkim, co dzieje się w organizacji. Szybsza jest wymiana informacji, łatwiej przeprowadzić zaawansowane analizy i wiele czynności zautomatyzować. Nie powinno więc dziwić, że na system ERP decydują się przedsiębiorstwa z różnych branż. Ponieważ wśród wprowadzanych informacji jest mnóstwo danych wrażliwych na temat klientów, czy pracowników, bezpieczeństwo jest bardzo ważne.

Największe wyzwania dotyczące bezpieczeństwa danych przy systemach ERP

Zacznijmy od przeanalizowania, z jakimi zagrożeniami musimy się liczyć, decydując się na system ERP, a następnie przejdziemy do tego, w jaki sposób im zapobiegać i jak sobie radzić.

  1. Ataki cybernetyczne. Wspomnieliśmy o atakach hakerów. To niestety jedno z największych zagrożeń współczesnego świata. Hakerzy znają się na swojej dziedzinie i wiedzą, jak skłonić do wejścia w linki prowadzące do złośliwego oprogramowania lub jak inaczej wprowadzić je do firmy. Takie określenia jak ataki typu ransomeware albo phishing nie są już obce. Niestety w ich wyniku firma może stracić mnóstwo danych.
  2. Błędy użytkowników. Innym zagrożeniem są błędy popełniane przez samych użytkowników. Często zupełnie tego nieświadomi mogą sami udostępnić dane wrażliwe lub przekazać dane do logowania systemu.

Co można zrobić?

Nie da się obecnie całkowicie wyeliminować powyższych zagrożeń, ale z możemy znacząco zmniejszyć ich ryzyko. Oto, na czym powinniśmy się skupić.

  1. Szkolenia pracowników. Zanim będziemy wymagać od pracowników znajomości zasad bezpieczeństwa, musimy ich z tego zakresu przeszkolić. Muszą wiedzieć, z jakimi zagrożeniami mają do czynienia i w jaki sposób postępować z danymi firmy, by nie doszło do naruszeń.
  2. Inwestycja w narzędzia bezpieczeństwa. Zaliczymy tutaj m.in. firewalle, program antywirusowy, systemy zapobiegania intruzom.
  3. Zarządzanie dostępem do systemu. Profesjonalne systemy ERP jak enova365 pozwalają na ustawienie innego rodzaju uprawnień dla poszczególnych pracowników. Dostęp do danych chronią mechanizmy szyfrowania, a poufność przetwarzanych danych potwierdza fakt, że oprogramowanie uzyskało certyfikat bezpieczeństwa.
  4. Plan na wypadek incydentów. Chociaż się dobrze zabezpieczymy przed atakami i wyciekiem danych, warto, byśmy mieli plan awaryjny na wypadek, gdyby jednak do tego doszło. Musimy mieć procedury, jak postępować.

Podsumowanie

System ERP jest rozwiązaniem, które znacząco ułatwi naszą codzienną pracę. Koncentrując się na programach sprawdzonych i renomowanych producentów, mamy większą gwarancję bezpieczeństwa. Nigdy jednak nie możemy tracić czujności.

Artykuł sponsorowany.

Tagi: Finanse