Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Bezgotówkowa rewolucja już się dzieje. Jak do niej dołączyć?
Materiał Partnera
Materiał Partnera 08.08.2023 13:52

Bezgotówkowa rewolucja już się dzieje. Jak do niej dołączyć?

Kobieta przykładająca kartę do terminala płatniczego trzymanego przez sprzedawczynię
Shutterstock

Statystyki nie pozostawiają wątpliwości – obrót bezgotówkowy wyprzedził w naszym kraju transakcje z użyciem gotówki* i wiele wskazuje na to, że w kolejnych latach trend ten będzie się utrzymywał. Z punktu widzenia przedsiębiorców ważne jest to, żeby nie przeoczyć momentu „bezgotówkowej rewolucji” i w porę do niej dołączyć.

Płatności bezgotówkowe zyskują na popularności

Jak wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Fundacji Polska Bezgotówkowa przez zespół pod kierownictwem dr. hab. Michała Polasika*, od momentu wybuchu pandemii COVID-19 obrót bezgotówkowy zaczął wyprzedzać w naszym kraju transakcje z użyciem gotówki. W 2020 r. płatności kartą, telefonem czy zegarkiem stanowiły 54% wszystkich transakcji wykonywanych w sklepach i punktach usługowych, w 2021 r. było to już 57%. Eksperci są zgodni, że w kolejnych latach trend ten jeszcze się nasili, zwłaszcza ze względu na preferencje płatnicze młodszych grup konsumentów.
Są to ważne informacje m.in. dla właścicieli firm. Oznaczają bowiem, że jeśli chcą oni wychodzić naprzeciw oczekiwaniom klientów, utrzymywać tych dotychczasowych i pozyskiwać nowych, powinni umożliwić im opłacanie zakupów bezgotówkowo.

Program Polska Bezgotówkowa – szansa na dołączenie do płatniczej rewolucji

Od kilku lat w naszym kraju realizowany jest Program Polska Bezgotówkowa – wspólna inicjatywa agentów rozliczeniowych i wydawców kart płatniczych we współpracy z Sektorem Banków Polskich oraz sektorem publicznym. Jego głównym celem jest popularyzacja obrotu bezgotówkowego w Polsce oraz edukowanie przedsiębiorców i klientów w zakresie korzyści, które wynikają z płatności bez użycia gotówki.

Przedsiębiorcy mogący dołączyć do Programu – czyli małe i średnie firmy, które w ciągu ostatnich minionych 12 miesięcy nie obsługiwały transakcji bezgotówkowych – mogą otrzymać dopasowany do potrzeb terminal płatniczy za 0 zł i korzystać z niego bez żadnych dodatkowych opłat przez rok lub do momentu osiągnięcia 100 tys. zł obrotu. W zależności od specyfiki biznesu może to być terminal stacjonarny, mobilny, PINpad kasowy albo aplikacja mobilna typu softpos, pozwalająca korzystać ze smartfona jako terminala.

Co ważne, darmowe terminale płatnicze w ramach Programu mogą trafić zarówno do firm z dłuższym stażem na rynku, jak i nowych przedsiębiorstw, które dopiero rozwijają swoją działalność. Jedna firma może otrzymać jedno urządzenie – wyjątkiem są przedsiębiorstwa z branży transportowej (poza taksówkami), które są uprawnione do otrzymania do 20 terminali.

Jak dołączyć do Programu Polska Bezgotówkowa?

Aby dołączyć do Programu Polska Bezgotówkowa, należy:

  • wejść na stronę internetową PolCard.pl,
  • zadzwonić pod wskazany numer telefonu lub wypełnić formularz kontaktowy,
  • porozmawiać z ekspertem PolCard form Fiserv, który wyjaśni warunki uczestnictwa w Programie i pomoże wybrać model terminala,
  • dopełnić wskazanych przez eksperta formalności i poczekać na instalację urządzenia – trafia ono do firmy w ciągu dwóch dni roboczych od momentu podpisania umowy.

Warto także mieć na uwadze, że terminal to nie tylko urządzenie do obsługi transakcji bezgotówkowych. Z jego pomocą można m.in. świadczyć usługi cashback (wypłaty gotówki), doładowań telefonu oraz obsługiwać transakcje walutowe. Firma może więc dodatkowo zarabiać na prowizjach od tego typu usług – a to kolejna niezaprzeczalna korzyść!

* Boom na płatności bezgotówkowe nie słabnie. Źródło: https://polskabezgotowkowa.pl/aktualnosci/boom-na-platnosci-bezgotowkowe-nie-slabnie. Dostęp: 28.07.2023.