BiznesINFO.pl
Banknot Lech Kaczyński fot: Arkadiusz Ziolek/ East News

fot: Arkadiusz Ziolek/ East News

Banknot nie tylko z Lechem Kaczyńskim. Na kolejnym znaleźć ma się kobieta

12 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Wiktoria Pękalak

Udostępnij:

Banknot z Lechem Kaczyńskim zostanie wyemitowany w listopadzie bieżącego roku z okazji Święta Niepodległości. 10 kwietnia w rocznicę tragicznej śmierci Adam Glapiński podpisał banknot kolekcjonerski, poświęcony zmarłemu tragicznie prezydentowi Teraz pojawił się pomysł, by wyemitować banknot… z kobietą. I to bardzo nietypową.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jaka kobieta może znaleźć się na banknocie 1000 zł

  • Dlaczego prezes NBP chce wprowadzić banknot o tak wysokim nominale

  • Kiedy nowy banknot mógłby zostać wprowadzony

Banknot z kobietą

Banknot o zawrotnym nominale 1000 zł po raz kolejny stał się tematem dyskusji w Narodowym Banku Polskim. Prezes NBP wrócił do pomysłu wyemitowania banknotu z tak wysokim nominałem, ponieważ Polacy masowo wypłacają pieniądze z bankomatów.

Nowy banknot o nominale 1000 zł różniłby się jednak znacznie od wszystkich, które znamy. Adam Glapiński chce bowiem, by znalazła się na nim królowa Jadwiga.

- Na banknocie powinna być kobieta, królowa - podkreślił cytowany przez PAP prof. Adam Glapiński, który już od dłuższego czasu mówi o wprowadzeniu banknotu o tak wysokim nominale.

Jadwiga Andegaweńska na banknocie 1000 zł

Nie wiadomo jednak, czy pomysł ozdobienia banknotu podobizną królowej Jadwigi Andegaweńskiej dojdzie do skutku. Glapiński zastrzegł, że mimo że królowa jest "w szczególny sposób zasłużona dla Polski", to ostateczna decyzja i tak zostanie podjęta dopiero po bardziej szczegółowych konsultacjach.

Według Glapińskiego banknot o nominale 1000 zł byłby bardzo wygodny dla Polaków, którzy coraz częściej, zamiast trzymać pieniądze na nieopłacalnych lokatach w banku, przechowują je w domach lub skrytkach bankowych.

Glapiński nawiązał też do masowego wypłacania środków przez Polaków na początku pandemii.

- Ludzie gromadzili oszczędności w domu, zakładając, że to jakaś wygodniejsza, bardziej elastyczna forma oszczędności - mówił Glapiński.

Królowa a król

Miejsce Jadwigi Andegaweńskiej wśród zaszczytnego grona królów polskich (i księcia) mieszkających w portfelach Polaków, jest jak najbardziej zasłużone. Królowa Jadwiga, mimo że była kobietą, została koronowana na króla Polski w 1384 r.

Pomysł umieszczenia królowej Jadwigi na polskim banknocie padł już dwukrotnie. Po raz pierwszy taka propozycja padła przy okazji wprowadzania obowiązującego do dziś wzoru banknotów. 

Po raz kolejny umieszczenie Jadwigi na banknocie rozważano w 2017 roku, kiedy wprowadzano banknot o nominale 500 zł. Powstał nawet już projekt banknotu, jednak miejsce Jadwigi zajął finalnie Jan III Sobieski.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Tagi:

pieniądzeNBPfinanse

Wiktoria PękalakAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, student filozofii. Wcześniej w miesięczniku "Teatr". Niestrudzenie projektuje zasadę ekwiwalencji z osi odbioru na oś kombinacji.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Koszty pozaodsetkowe kredytów

Finanse

Polacy masowo biorą pożyczki. Takiego wyniku nie było od 5 lat

Czytaj więcej >
US President Donald Trump departs the White House in Washington, DC, on December 12, 2020. - Trump travels to West Point, New York, to attend the Army-Navy football game. (Photo by US President Donald Trump departs the White House in Washington, DC, on December 12, 2020. - Trump travels to West Point, New York, to attend the Army-Navy football game. (Photo by ANDREW CABALLERO-REYNOLDS / AFP) / AFP)

Finanse

Donald Trump oraz jego dzieci oskarżeni o masowe oszustwa. Grozi im gigantyczna kara

Czytaj więcej >
Od Nowego Roku na terenie UE zakaz wprowadzania m.in. plastikowych sztućców

Finanse

5 mld euro dla Ukrainy. Ministrowie UE wyrazili zgodę

Czytaj więcej >

Finanse

Soboń: Samorządy powinny jak najszybciej wypłacać dodatek węglowy

Czytaj więcej >

Finanse

Tarcza 1000 plus. Rząd szykuje nowy dodatek dla odbiorców ciepła

Czytaj więcej >

Finanse

Marszałek Sejmu: Rząd nie jest odpowiedzialny za wysokie ceny prądu oraz wysoką inflację

Czytaj więcej >