BiznesINFO.pl
Od 1 lipca wzrosną pensje, wiemy, o ile więcej pieniędzy trafi do kieszeni Polaków

East News

Banki zwrócą opłaty za okres oczekiwania na wpis do księgi wieczystej. Jest zgoda sejmu

6 Sierpnia 2022

Autor tekstu:

Magdalena Madoń

Udostępnij:

Sejm podjął decyzję w sprawie poprawek do ustawy o kredycie hipotecznym. Ustawa nakazuje zwrot wygórowanych opłat pobieranych przez banki podczas oczekiwania na wpis do księgi wieczystej.

Oczekiwanie na wpis hipoteki do księgi wieczystej

Dotyczas w czasie oczekiwania na wpis hipoteki do księgi wieczystej banki pobierały opłaty tytułem nadzwyczajnego ubezpieczenia ryzyka kredytowego. "Tymczasem w praktyce niemal w każdym przypadku wpis hipoteki jest dokonywany zgodnie z wnioskiem. A więc zakładanego przez banki ryzyka praktycznie nie ma. Skoro zatem ryzyko uzasadniające dodatkowe koszty nie istnieje, nadzwyczajna opłata powinna być swoistą kaucją"-przekonywało Ministerstwo Sprawiedliwości.

Problem był o tyle uciążliwy dla kredytobiorców, gdyż w ostatnich latach czas oczekiwania wydłużył się nawet do kilkunastu miesięcy, co narażało kredytobiorców na duże koszty. Im dłuższe oczekiwanie na wpis, tym wyższe łączne koszty uzyskania kredytu.
Przyczyną długiego oczekiwania były zatory w sądach wieczystoksięgowych.

Zwrot opłat bankowych

Na początku lipca do sejmu wpłynął projekt ustawy opracowanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości  zakładający zwrot opłat bankowych po uzyskaniu wpisów. 

O przegłosowaniu ustawy przez sejm poinformował na Twitterze Marcin Warchoł, wiceminister sprawiedliwości. We wpisie zaznaczył, że banki będą zwracać wszystkie opłaty pobrane w okresie oczekiwania na wpis hipoteki do księgi wieczystej po dokonaniu tego wpisu (podobne do kaucji). 

Ostateczna zaakceptowana wersja obejmie także osoby, które już mają podpisaną umowę z bankiem, ale oczekują na wpis do księgi wieczystej. Po uzyskaniu wpisu bank będzie miał 60 dni na zwrot. 

W osobnej ustawie ma zostać rozwiązany problem zatorów w sądach wieczystoksięgowych. Ministerstwo Sprawiedliwości zaproponowało nadanie uprawnień notariuszom do dokonywania wpisów ( na pewnych warunkach).

Tagi:

kredyt hipotecznykredytustawa

Magdalena MadońAutor

Redaktor Biznesinfo. Wcześniej copywriter oraz młodsza księgowa. Absolwentka rachunkowości i controllingu na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. W wolnym czasie bierze czarodziejski flet i gra w orkiestrach dętych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.madon@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Eksperci przestrzegają przed możliwymi przerwami w dostawie prądu zimą.

Finanse

Zamrożenie cen prądu. Rząd przyjął projekt ustawy. Wiemy kto skorzysta

Czytaj więcej >
Podatek od zysków nadmiarowych. Rzeczpospolita donosi, że Rząd po cichu pracuje nad nowym podatkiem

Finanse

Rząd wprowadzi nowy podatek od nadzwyczajnych zysków dużych firm

Czytaj więcej >
Koszty pozaodsetkowe kredytów

Finanse

Polacy masowo biorą pożyczki. Takiego wyniku nie było od 5 lat

Czytaj więcej >
US President Donald Trump departs the White House in Washington, DC, on December 12, 2020. - Trump travels to West Point, New York, to attend the Army-Navy football game. (Photo by US President Donald Trump departs the White House in Washington, DC, on December 12, 2020. - Trump travels to West Point, New York, to attend the Army-Navy football game. (Photo by ANDREW CABALLERO-REYNOLDS / AFP) / AFP)

Finanse

Donald Trump oraz jego dzieci oskarżeni o masowe oszustwa. Grozi im gigantyczna kara

Czytaj więcej >
Od Nowego Roku na terenie UE zakaz wprowadzania m.in. plastikowych sztućców

Finanse

5 mld euro dla Ukrainy. Ministrowie UE wyrazili zgodę

Czytaj więcej >

Finanse

Soboń: Samorządy powinny jak najszybciej wypłacać dodatek węglowy

Czytaj więcej >