Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Banki zwrócą opłaty za okres oczekiwania na wpis do księgi wieczystej. Jest zgoda sejmu
Magdalena Madoń
Magdalena Madoń 06.08.2022 10:29

Banki zwrócą opłaty za okres oczekiwania na wpis do księgi wieczystej. Jest zgoda sejmu

Od 1 lipca wzrosną pensje, wiemy, o ile więcej pieniędzy trafi do kieszeni Polaków
East News

Sejm podjął decyzję w sprawie poprawek do ustawy o kredycie hipotecznym. Ustawa nakazuje zwrot wygórowanych opłat pobieranych przez banki podczas oczekiwania na wpis do księgi wieczystej.

Oczekiwanie na wpis hipoteki do księgi wieczystej

Dotyczas w czasie oczekiwania na wpis hipoteki do księgi wieczystej banki pobierały opłaty tytułem nadzwyczajnego ubezpieczenia ryzyka kredytowego. "Tymczasem w praktyce niemal w każdym przypadku wpis hipoteki jest dokonywany zgodnie z wnioskiem. A więc zakładanego przez banki ryzyka praktycznie nie ma. Skoro zatem ryzyko uzasadniające dodatkowe koszty nie istnieje, nadzwyczajna opłata powinna być swoistą kaucją"-przekonywało Ministerstwo Sprawiedliwości.

Problem był o tyle uciążliwy dla kredytobiorców, gdyż w ostatnich latach czas oczekiwania wydłużył się nawet do kilkunastu miesięcy, co narażało kredytobiorców na duże koszty. Im dłuższe oczekiwanie na wpis, tym wyższe łączne koszty uzyskania kredytu. Przyczyną długiego oczekiwania były zatory w sądach wieczystoksięgowych.

Zwrot opłat bankowych

Na początku lipca do sejmu wpłynął projekt ustawy opracowanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości  zakładający zwrot opłat bankowych po uzyskaniu wpisów. 

O przegłosowaniu ustawy przez sejm poinformował na Twitterze Marcin Warchoł, wiceminister sprawiedliwości. We wpisie zaznaczył, że banki będą zwracać wszystkie opłaty pobrane w okresie oczekiwania na wpis hipoteki do księgi wieczystej po dokonaniu tego wpisu (podobne do kaucji). 

Ostateczna zaakceptowana wersja obejmie także osoby, które już mają podpisaną umowę z bankiem, ale oczekują na wpis do księgi wieczystej. Po uzyskaniu wpisu bank będzie miał 60 dni na zwrot. 

W osobnej ustawie ma zostać rozwiązany problem zatorów w sądach wieczystoksięgowych. Ministerstwo Sprawiedliwości zaproponowało nadanie uprawnień notariuszom do dokonywania wpisów ( na pewnych warunkach).