BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Czasem będziesz proszony o chwilowe ściągnięcie maseczki. Kontrowersyjne przepisy są jednak konieczne

17 Kwietnia 2020

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Bank to miejsce, w którym możesz zostać poproszony o chwilowe odsłonięcie twarzy. Dlaczego? W celu weryfikacji tożsamości.

Bank z nowymi regułami

Bank może chwilowo wyłączyć obowiązywanie zasady zakrywania nosa i ust, do której od wczoraj muszą stosować się wszyscy obywatele.

Samo wkroczenie do oddziału jest możliwe tylko z zasłoniętą twarzą. Jednak w celu identyfikacji klienta może on zostać poproszony o chwilowe ściągnięcie okrycia – podaje bankier.pl.

Komunikat o takiej procedurze zamieścił na swojej stronie internetowej ING Bank Śląski. Ma to związek z całym szeregiem spraw, których zrealizowanie wymaga potwierdzenia tożsamości klienta. Bank zastrzega, że osoby, które odmówią weryfikacji, nie zostaną obsłużone.

Środki ostrożności w bankach

ING Bank Śląski podkreśla, że wszyscy pracownicy będą wyposażeni w materiały zakrywające nos i usta. Niekiedy mogą dysponować także ochronnymi przyłbicami.

Podobne mechanizmy są wdrażane także w innych bankach na terenie całego kraju.

Instytucje finansowe apelują do klientów o respektowanie nakazu minimalizowania kontaktów międzyludzkich i w razie możliwości załatwianie spraw bankowych w sposób zdalny. Za pomocą bankowości internetowej lub aplikacji mobilnej można np. zapłacić rachunki, zlecić przelewy czy sprawić historię i saldo konta. Banki zwracają uwagę, że również w wypłatę lub wpłatę gotówki nie trzeba angażować pracowników banków – można to uczynić w bankomatach i wpłatomatach.

Szczegóły regulacji w sprawie zakrywania twarzy

Wczoraj (16 kwietnia) weszła w życie zasada zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej. Obywatele nie muszą zaopatrywać się w specjalne przygotowane maseczki. Minister zdrowia Łukasz Szumowski podkreśla, że może to być zwykły materiał ochronny w postaci m.in. szalika czy chustki.

Jakie sytuacje wyłączają obowiązek zasłaniania nosa i ust? Zasady tej nie stosuje się w przypadku pojazdu (samochodu, busa), którym porusza się rodzina (osoby wspólnie mieszkające lub gospodarujące) albo 1 osoba. Również kierujący środkiem transportu zbiorowego lub komercyjnego nie musi zakrywać twarzy pod warunkiem, że jest oddzielony od pasażerów w sposób trwały.

Z noszenia maseczek zwolnione są również dzieci poniżej 4 roku życia oraz osoby, które nie mogą zakrywać nosa lub ust z powodu stanu zdrowia lub niepełnosprawności. Zakrywanie twarzy nie obowiązuje także duchownego sprawującego kult religijny oraz żołnierza Sił Zbrojnych RP i wojsk sojuszniczych – podaje Ministerstwo Zdrowia.

Resort podkreśla jednocześnie, że należy bezwzględnie przestrzegać zasady zakrywania ust i nosa w szczególności w takich miejscach jak: środki transportu zbiorowego, na drogach i placach, w zakładach pracy (w przypadku osób obsługujących klientów), w obiektach handlowych i usługowych, na targowiskach, na terenie budynków użyteczności publicznej oraz nieruchomości wspólnych.

Maria GlinkaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

pilne

Polska i Świat

Masz czas jeszcze tylko dziś i jutro. Później świadczenie z ZUS przepadnie

Czytaj więcej >
Pukanie do drzwi

Polska i Świat

Kontrole już zapowiedziane. Do wielu z nas zapukają urzędnicy

Czytaj więcej >
niemcy

Polska i Świat

Niemcy stracili cierpliwość, wzięli Polskę w obronę przed Unią. Zarzucają Brukseli hipokryzję

Czytaj więcej >
pilne

Polska i Świat

Omikron zaczyna się rozprzestrzeniać. Coraz więcej państwa wprowadza nowe restrykcje

Czytaj więcej >
JOHN MACDOUGALL/AFP/East News

Polska i Świat

Premier Morawiecki krytykuje kanclerz Merkel za jej rozmowy z Łukaszenką

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Rachunki za gaz nie przestają rosnąć. Idą za tym wyższe zaliczki w spólnotach mieszkaniowych

Czytaj więcej >