Bank może chwilowo zawiesić obowiązywanie zasady zasłaniania twarzy
Flickr/The National Guard
Autor Maria Glinka - 17 Kwietnia 2020

Czasem będziesz proszony o chwilowe ściągnięcie maseczki. Kontrowersyjne przepisy są jednak konieczne

Bank to miejsce, w którym możesz zostać poproszony o chwilowe odsłonięcie twarzy. Dlaczego? W celu weryfikacji tożsamości.

Bank z nowymi regułami

Bank może chwilowo wyłączyć obowiązywanie zasady zakrywania nosa i ust, do której od wczoraj muszą stosować się wszyscy obywatele.

Samo wkroczenie do oddziału jest możliwe tylko z zasłoniętą twarzą. Jednak w celu identyfikacji klienta może on zostać poproszony o chwilowe ściągnięcie okrycia – podaje bankier.pl.

Komunikat o takiej procedurze zamieścił na swojej stronie internetowej ING Bank Śląski. Ma to związek z całym szeregiem spraw, których zrealizowanie wymaga potwierdzenia tożsamości klienta. Bank zastrzega, że osoby, które odmówią weryfikacji, nie zostaną obsłużone.

Z powodu pandemii zmienia się całkowicie metoda zwolnień. Możesz dostać wypowiedzenie inaczej niż myśliszZ powodu pandemii zmienia się całkowicie metoda zwolnień. Możesz dostać wypowiedzenie inaczej niż myśliszCzytaj dalej

Środki ostrożności w bankach

ING Bank Śląski podkreśla, że wszyscy pracownicy będą wyposażeni w materiały zakrywające nos i usta. Niekiedy mogą dysponować także ochronnymi przyłbicami.

Podobne mechanizmy są wdrażane także w innych bankach na terenie całego kraju.

Instytucje finansowe apelują do klientów o respektowanie nakazu minimalizowania kontaktów międzyludzkich i w razie możliwości załatwianie spraw bankowych w sposób zdalny. Za pomocą bankowości internetowej lub aplikacji mobilnej można np. zapłacić rachunki, zlecić przelewy czy sprawić historię i saldo konta. Banki zwracają uwagę, że również w wypłatę lub wpłatę gotówki nie trzeba angażować pracowników banków – można to uczynić w bankomatach i wpłatomatach.

Francuska prasa: Granice w UE mogą wrócić na stałe. Nie tylko koronawirus przyczynąFrancuska prasa: Granice w UE mogą wrócić na stałe. Nie tylko koronawirus przyczynąCzytaj dalej

Szczegóły regulacji w sprawie zakrywania twarzy

Wczoraj (16 kwietnia) weszła w życie zasada zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej. Obywatele nie muszą zaopatrywać się w specjalne przygotowane maseczki. Minister zdrowia Łukasz Szumowski podkreśla, że może to być zwykły materiał ochronny w postaci m.in. szalika czy chustki.

Jakie sytuacje wyłączają obowiązek zasłaniania nosa i ust? Zasady tej nie stosuje się w przypadku pojazdu (samochodu, busa), którym porusza się rodzina (osoby wspólnie mieszkające lub gospodarujące) albo 1 osoba. Również kierujący środkiem transportu zbiorowego lub komercyjnego nie musi zakrywać twarzy pod warunkiem, że jest oddzielony od pasażerów w sposób trwały.

Z noszenia maseczek zwolnione są również dzieci poniżej 4 roku życia oraz osoby, które nie mogą zakrywać nosa lub ust z powodu stanu zdrowia lub niepełnosprawności. Zakrywanie twarzy nie obowiązuje także duchownego sprawującego kult religijny oraz żołnierza Sił Zbrojnych RP i wojsk sojuszniczych – podaje Ministerstwo Zdrowia.

Resort podkreśla jednocześnie, że należy bezwzględnie przestrzegać zasady zakrywania ust i nosa w szczególności w takich miejscach jak: środki transportu zbiorowego, na drogach i placach, w zakładach pracy (w przypadku osób obsługujących klientów), w obiektach handlowych i usługowych, na targowiskach, na terenie budynków użyteczności publicznej oraz nieruchomości wspólnych.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kto nie musi zasłaniać ust? Jest najnowszy rządowy dokument, wszystko wyjaśnia
  2. Czy pandemii wirusa można było uniknąć? Dyplomaci informowali o niebezpieczeństwie już dwa lata temu
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Wojciech Cejrowski podał swój dokładny plan na pokonanie koronawirusa. Ostre słowa wobec rządu
Biedronka zachęca do nocnych zakupów. Sieć kusi promocjami po 22:00Biedronka zachęca do nocnych zakupów. Sieć kusi promocjami po 22:00Czytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News