BiznesINFO.pl
Opłaty na autostradach po nowemu

Wikimedia Commons/Ralf Lotys (Sicherlich)/CC4.0

Skarbówka wchodzi na autostrady. Idą zmiany w płatnościach

1 Września 2020

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Opłaty na autostradach po nowemu i pod kontrolą Krajowej Administracji Skarbowej. Jest wiele nowości, większość spodoba się kierowcom. Jakie zmiany zajdą w opłatach za autostrady?

Opłaty za przejazdy autostradami będą pod kontrolą Krajowej Administracji Skarbowej. Szykowany jest nowy system poboru opłat, jego premiery spodziewać się można w lipcu 2021 r. Na czym będzie polegał? Wielu kierowców odetchnie z ulgą, okazuje się że zmiany są korzystne. 

Autostrady z opłatą do fiskusa

Od 1 lipca tego roku systemem poboru opłat na polskich autostradach zarządza KAS. Przejęła ona to zadanie od Generalnego Inspektora Transportu Drogowego. Administracja staje się także stroną w umowach podpisanych z podwykonawcami systemu ViaToll. O sprawie donosi Puls Biznesu. Do tej pory kierowcy uiszczali opłaty za przejazdy za pomocą urządzeń OBU. Te, działające w technologii radiowej "skrzyneczki" łączyły się z bramownicami nad autostradami i naliczały odpowiednie stawki, w zależności od ilości przejechanych kilometrów. Teraz KAS chce, by system opłat był bardziej dostępny i nie wymagał zakupu zewnętrznego urządzenia.

Opłaty na autostradach mają być naliczane za pomocą smartfonów. Każdy z nas będzie mógł pobrać na swój telefon opracowywaną właśnie specjalną aplikację, która na podstawie systemu geolokalizacji naliczy opłatę. To jednak niejedyna zmiana. KAS bierze pod uwagę możliwość rozliczania opłat od razu, ale także da możliwość uiszczenia ich nawet 3 dni po wykonanym przejeździe. Jest to wyciągnięcie ręki w kierunku wszystkich, którym w trakcie jazdy wyczerpią się pieniądze na doładowanym koncie. Kierowcy nie będą "z automatu" karani.

Cyfryzacja w finansach idzie na całego. Aplikacja do poboru opłat za przejazd autostradami oraz cały zbudowany wokół niej system mają być kompatybilne z systemami rejestrującymi przejazdy wrażliwe (np.leki lub chemikalia), systemem CEPiK oraz Krajową Ewidencją Podatników. System po gruntownych testach wejdzie w życie, nie wcześniej jednak niż w przyszłym roku. Początkowo będą nim objęte samochody o masie powyżej 3,5 tony.

<

Tagi:

Drogi i autostradypolskie drogiFiskus

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: kasper.staruzyk@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Jacek Sasin

Polska i Świat

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki o dystrybucji węgla przez samorządy. Wyraz kapitulacji rządu

Czytaj więcej >
Pawel Wodzynski/East News

Polska i Świat

Polska kupuje gigantyczną ilość uzbrojenia z Korei Południowej. Kaczyński tłumaczy dlaczego

Czytaj więcej >
Twitter/President of Russia

Polska i Świat

Rosyjska Duma Państwowa poparła aneksję terytoriów Ukrainy. Jednomyślne poparcie

Czytaj więcej >
przychodnia

Polska i Świat

NFZ przejmie część zadań Ministerstwa Zdrowia. Nie otrzyma dodatkowych pieniędzy

Czytaj więcej >
Mateusz Morawiecki: W Polsce są tylko dwie partie, a Niemcy niech sami zbierają szparagi

Polska i Świat

Morawiecki: Atak terrorystyczny na gazociągi Nord Stream jest najprawdopodobniej dziełem służb rosyjskich

Czytaj więcej >
fot. HANDOUT/AFP/East News

Polska i Świat

Prezydent Zełenski odwołał planowany jesienny pobór do armii

Czytaj więcej >