Sprawa Amber Gold w toku
Wikipedia/Zorro2212
Autor Maria Glinka - 20 Czerwca 2020

Sprawa Amber Gold nadal niejasna. Sąd potrzebuje kolejnego biegłego

Trwający od 2017 r. proces cywilny w sprawie Amber Gold pozostaje bez rozstrzygnięcia. Warszawski sąd okręgowy postanowił podjąć nowe działania i zamierza powołać kolejnego biegłego ekonomistę. Na jego rzetelną opinię liczy ponad 200 klientów Amber Gold, którzy złożyli pozew grupowy przeciwko Skarbowi Państwa za zaniechania prokuratury w sprawie nieprawidłowego działania spółki.

Sprawa Amber Gold nadal nierozwiązana

W 2017 r. ponad 200 klientów złożyła pozew grupowy, na mocy którego wszczęto postępowanie przeciwko Amber Gold. Jak dotąd przed sądem wystąpił były szef przedsiębiorstwa Marcin P. oraz biegła psycholog. Po wysłuchaniu opinii sąd postanowił zasięgnąć opinii biegłego ekonomisty, który przedstawił wnioski dotyczące dokumentacji spółki na temat ryzyka wynikającego z ewentualnej utraty płynności finansowej. W piątek odbyło się jego przesłuchanie.

W ocenie biegłego nie istniały wystarczające przesłanki do przyjęcia założenia utraty płynności finansowej przez Amber Gold nawet, gdyby doszło do zaprzestania zawierania nowych umów inwestycyjnych. "Klienci na własne ryzyko inwestowali środki w instytucji finansowej tego typu" – wyznał biegły. Zwrócił przy tym uwagę, że jeżeli w Amber Gold przewidywana "stopa zwrotu była pięciokrotnie wyższa niż w bankach, to ryzyko ponosi inwestor” – podaje Puls Biznesu.

Wnioski biegłego zostały przygotowane w oparciu dostępną dokumentację z lat 2010-2012, która pochodziła od zarządu Amber Gold. Biegły zwrócił uwagę, że w celu uzyskania pełnego obrazu sytuacji potrzebna byłaby analiza zysków i strat tej spółki.

Stanisław Żółtek - najbarwniejszy kandydat na prezydenta? Sprzeciwia się pomysłom PiS-u, a jakie sam ma postulaty?Stanisław Żółtek - najbarwniejszy kandydat na prezydenta? Sprzeciwia się pomysłom PiS-u, a jakie sam ma postulaty?Czytaj dalej

Czy opinia kolejnego biegłego rzuci nowe światło na sprawę Amber Gold?

Zdaniem mec. Tomasza Krawczyka, pełnomocnika powodów, wnioski biegłego są niekompletne. Ekonomista „opierał się na niepewnych danych i z całą pewnością jego opinia wymaga uzupełnienia, a właściwie napisania od nowa" – wyznał mecenas, który bezzwłocznie zawnioskował do sądu o powołanie kolejnego biegłego ekonomisty, który dokładniej przyjrzy się sprawie i wyda nową opinię.

Na stronniczość w stanowisku powodów wskazała mec. Małgorzata Sieńko z Prokuratorii Generalnej, która reprezentuje pozwanych. "Powodowie tak naprawdę kwestionują wnioski biegłego, które nie są zgodne z ich stanowiskiem i kwestionują rzetelność dokumentacji, ale w oparciu o jakie dokumenty - w takim razie - sporządzać należy opinie" – oceniła.

Ostatecznie jednak sędzia Tomasz Gal przychylił się do wniosku pełnomocnika powodów i zamierza powołać kolejnego biegłego z zakresu ekonomii, którego opinia ma uzupełnić dotychczas przygotowane sprawozdania. Proces cywilny został odroczony bez wskazania konkretnego terminu.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Nowy mandat ukarze, ale nie za prędkość lub pasy. Policja zwróci uwagę na jeden szczegół, do zapłaty 150 zł
2. Ksiądz bez żadnych ogródek „Wykorzystywaliśmy ślepego chłopca, było nas dziesięciu! Bóg mi wybaczy”. Najbardziej zatrważająca historia w Kościele

Klienci Amber Gold domagają się zwrotu pieniędzy

Poszkodowani w dalszym ciągu domagają się zwrotu środków finansowych z tytułu nieprawidłowych aktywności spółki Amber Gold, która działała jak piramida finansowa, gdzie „wypłaty z zyskiem dla jednych klientów były finansowane z wpłat kolejnych klientów. Źródłem finansowania działalności spółki były zatem wyłącznie wpłaty tytułem zawieranych lokat” – wynika z ustnego uzasadnienia wyroku.

Na ten moment plan podziału funduszy dla wierzycieli nie został jeszcze przygotowany. Z informacji od syndyka Amber Gold wynika, że zaspokojenie roszczeń wyniesie ok. 10 proc. uznanej wierzytelności.

W dalszym ciągu nie są rozwiązane także kwestie odpowiedzialności poszczególnych osób zaangażowanych w działalność spółki. Prezes Amber Gold Marcin P. usłyszał 17 zarzutów, a jego żona 12. Wśród nich znalazły się m.in. oskarżenia o poświadczenia nieprawdy, nieskładanie sprawozdań finansowych spółki, działalność bankową bez zezwolenia czy kantorową bez wpisania do rejestru. W ubiegłym roku gdański sąd okręgowy wymierzył karę 15 lat więzienia Marcinowi P., a 12,5 – jego żonie. Wyrok okazuje się być nieprawomocny.

Ułatwienie, na które kierowcy czekali już od lat, wreszcie jest. Wielu Polaków odetchnie z ulgąUłatwienie, na które kierowcy czekali już od lat, wreszcie jest. Wielu Polaków odetchnie z ulgąCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. IMGW wydało pilne ostrzeżenie niemalże dla całego kraju. Polacy muszą uważać na niszczycielski żywioł
  2. Husky zaczepił dziecko łapą po twarzy. Ojciec próbował uspokoić synka, jest nagranie
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Prawdziwy biały kruk - Fiat 125p kamper odnalazł się w Wielkiej Brytanii
219 tys. Polaków wciąż czeka na odszkodowanie. Jeśli jesteś w tej grupie, nie mamy dla ciebie dobrej wieści219 tys. Polaków wciąż czeka na odszkodowanie. Jeśli jesteś w tej grupie, nie mamy dla ciebie dobrej wieściCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News