BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Alimenty w 14 dni po złożeniu wniosku. Resort ujawnił plany
Radosław Święcki
Radosław Święcki 22.03.2022 09:18

Alimenty w 14 dni po złożeniu wniosku. Resort ujawnił plany

Alimenty w dwa tygodnie?
Biznes Info

Alimenty przyznawane 14 dni po złożeniu wniosku? To możliwe. Tzw. alimenty natychmiastowe to jeden z elementów projektu reformy prawa rodzinnego, którego założenia zaprezentowało w tym tygodniu Ministerstwo Sprawiedliwości. 

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czym są alimenty natychmiastowe

  • Po jakim czasie byłyby przyznawane

  • Jaka będzie ich wysokość

Rząd chce wprowadzić alimenty natychmiastowe

W tym tygodniu minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zaprezentował podczas konferencji prasowej założenia projektu reformy prawa rodzinnego przygotowanego przez resort. 

Minister podkreślał na konferencji, że “dobro dziecka jest najważniejsze” i by skutecznie o nie zadbać planowane jest wprowadzenie przepisów o tzw. alimentach natychmiastowych. 

- Ta formuła nie wyklucza ubiegania się o alimenty według dotychczasowych reguł. Chodzi o przełom w sytuacji dziecka, które nie może ponosić konsekwencji tego, że rodzice się rozstają - mówił szef resortu sprawiedliwości, dodając, że dzięki alimentom natychmiastowym nie będzie trwającej niekiedy miesiącami “dziury czasowej”, w trakcie której nie udaje się ściągać pieniędzy na utrzymanie dziecka.

Przyznanie alimentów natychmiastowych na rzecz dziecka od rodziców ma się odbywać w ciągu kilkunastu dni w nakazowym postępowaniu alimentacyjnym. Ilu konkretnie? Z informacji podanych przez portal Gazeta.pl wynika, że będzie to 14 dni po złożeniu wniosku, podczas gdy obecnie sprawy dotyczące zasądzenia świadczenia trwają miesiącami. 

Uzyskanie alimentów natychmiastowych, jak podaje w komunikacie resort sprawiedliwości, ma być możliwe dzięki maksymalnemu uproszczeniu formalności. Pozew w tej sprawie będzie można złożyć na gotowym formularzu dostępnym w sieci.

Sam formularz ma być prosty do wypełnienia, tak by osoby ubiegające się o alimenty uniknęły wydatków na pomoc ze strony pełnomocników. Do pozwu poza odpisem aktu urodzenia nie trzeba będzie dołączać dowodów.

Jaka wysokość alimentów?

Sama wysokość alimentów natychmiastowych będzie zależna od minimalnego wynagrodzenia za pracę i liczby dzieci w rodzinie. Przy jednym dziecku byłoby to 21 proc. płacy minimalnej (na dziś 588 zł netto), przy dwojgu - 19 proc. (532 zł na każde dziecko), przy trojgu - 17 proc. (476 zł na każde dziecko), a przy czworgu - 15 proc. (420 zł na każde dziecko). 

Z kolei przy pięciorgu i większej liczbie dzieci byłoby to 13 proc., czyli na dziś 364 zł netto na każde dziecko. 

Resort sprawiedliwości zwraca uwagę, że uzyskanie alimentów natychmiastowych nie zamyka drogi ku temu, by w przyszłości walczyć o wyższe kwoty alimentów na podstawie dotychczas obowiązujących przepisów. 

Ministerstwo podkreśla również, że intencją wprowadzenia tychże alimentów jest to, by samotni rodzice w szybki i łatwy sposób mogli uzyskać środki na dziecko. Zachowana ma zostać możliwość odwołania się od alimentacyjnego nakazu zapłaty.

Alimenty będą przyznawane dziecku do 25. roku życia (jeśli będzie w trakcie nauki). W przypadku dzieci z niepełnosprawnościami okres przyznawania świadczenia będzie mógł zostać przedłużony.

Szef resortu sprawiedliwości przypomniał podczas konferencji, że sukces przyniosły przygotowane przez resort zmiany w egzekwowaniu obowiązku alimentacyjnego, które weszły w życie w 2017 roku i jak wskazywał Zbigniew Ziobro “skończyły z bezkarnością alimenciarzy niepłacących należnych świadczeń”.  

Ministerstwo przywołuje dane z których wynika, że ściągalność alimentów do państwowego Funduszu Alimentacyjnego wzrosła w ostatnich latach  o ponad 230 proc. - w 2015 roku wynosiła 13 proc., zaś w zeszłym roku 43,2 proc.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]