Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > abp Sławoj Leszek Głódź został sołtysem. Już wiemy, ile będzie zarabiał
Przemysław Terlecki
Przemysław Terlecki 22.03.2022 09:23

abp Sławoj Leszek Głódź został sołtysem. Już wiemy, ile będzie zarabiał

Sławoj Leszek Głódź
PHOTO MARCIN GADOMSKI SE / EAST NEWS

abp Sławoj Leszek Głódź rozszerza swoją działalność. Znany i wzbudzający kontrowersje hierarcha po godnościach kapłańskich zabiera się za te świeckie. Duchowny został bowiem sołtysem na Podlasiu. Dotarliśmy do zarobków sołtysa i nie sposób nie przyznać, że te wzbudzają niemałe zaskoczenie.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Dlaczego abp Sławoj Leszek Głódź został sołtysem

  • Gdzie kontrowersyjny duchowny objął sołectwo

  • Na jakie zarobki może liczyć sołtys w Polsce

abp Sławoj Leszek Głódź ze sceny nie schodzi

abp Sławoj Leszek Głódź bez wątpienia jest postacią wzbudzającą niemałe kontrowersje. Od wielu lat w kuluarach krążą historie o niebywałym zamiłowaniu kapłana do przepychu i imprez. Postać abpa Sławoja Leszka Głódzia po raz kolejny znalazła się na ustach całej Polski pod koniec marca, gdy Watykan skazał go za zaniedbania w sprawie nadużyć seksualnych wobec dzieci wśród podległych mu księży.

abp Sławoj Leszek Głódź został ukarany zakazem uczestnictwa w celebracjach religijnych, nakazem wyprowadzenia się poza terytorium archidiecezji gdańskiej, oraz nakazem wpłaty odpowiedniej kwoty na konto Fundacji św. Józefa. Choć mogłoby się wydawać, że to koniec głośnej kariery arcybiskupa i jego odejście w cień, ostatnie doniesienia z Podlasia udowadniają, że tak nie jest.

Stanowisko sołtysa dla abpa Sławoja Leszka Głódzia

Jak donoszą media, w połowie czerwca abp Sławoj Leszek Głódź został jednogłośnie wybrany na funkcję sołtysa we wsi Piaski na Podlasiu. Spośród 36 mieszkańców sołectwa głosowało 9 osób. Wszyscy jednogłośnie jako swój wybór wskazali abpa Sławoja Leszka Głódzia. Co ciekawe, kapłan nie miał żadnego kontrkandydata.

Mieszkający w podlaskiej Bobrówce duchowny zastąpi tym samym Edwarda Klisza na miejscu sołtysa wsi Piaski. Mimo nowego zadania, jakim jest kierowanie sołectwem, abp Sławoj Leszek Głódź nie przeprowadzi się jednak do oddanych mu pod opiekę sołtysa Piasków. Zgodnie z doniesieniami pozostanie w Bobrówce w gminie Jaświły, gdyż właśnie jej częścią są wspomniane Piaski.

Swoją radość w związku z wyborem abp Sławoja Leszka Głódzia na sołtysa podkreślał zastępca wójta gminy Jaświły, Marek Jarosz. Jak dumny mówił, gmina będzie miała pierwszego w Polsce arcybiskupa sołtysa i zarazem sołtysa arcybiskupa.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Kontrowersje nie tylko wokół abpa Sławoja Leszka Głódzia, ale i stanowiska

Co ciekawe jednak, mimo poklasku lokalnych władz, sprawa legalności posiadania przez kapłanów godności świeckich wcale tak mile dla arcybiskupa nie wygląda. Gazeta Wyborcza podaje, że nie brakuje ekspertów od prawa kanonicznego, zgodnie z których głosem abp Sławoj Leszek Głódź piastować funkcji sołtysa po prostu nie powinien.

Wynikać ma to wprost z treści jednego z artykułów kodeksu prawa kanonicznego. Czytamy bowiem, że artykuł 285 par. 3 kodeksu prawa kanonicznego określa: „Duchownym zabrania się przyjmowania publicznych urzędów, z którymi łączy się udział w wykonywaniu władzy świeckiej". W sprawie milczy wciąż jednak rzecznik archidiecezji Gdańskiej, której podlega abp Sławoj Leszek Głódź, a Episkopat Polski nie odniósł się do zadanych przez dziennikarzy Wyborczej pytań.

Ile zarabia sołtys? abp Sławoj Leszek Głódź zainkasuje zaskakujące pieniądze

Mimo prawnych wątpliwości abp Sławoj Leszek Głódź oficjalnie sołtysem już jest, a póki nim pozostaje ma prawo do wypłaty przynależnej sołtysowi. Czy można mówić w tym wypadku o dużych pieniądzach? Dużych pewnie nie, ale bez wątpliwości kwoty potrafią zrobić wrażenie. I to nie ze względu na ich przesadną wielkość.

Przede wszystkim musimy zaznaczyć, że comiesięczna wypłata sołtysa składa się z dwóch składowych. Jedną jest kwota diety, drugą prowizja od odprowadzonego przez mieszkańców sołectwa podatku. Kwota diety ustalana jest przez Radę Gminy i zwykle zależy od wielkości sołectwa.

Co ciekawe, nie każdy sołtys może liczyć na dietę. Zgodnie z informacjami na portalu zadluzenia.com, 9 na 10 sołtysów dostaje pieniądze. Dieta, jeśli już jest wypłacana, zazwyczaj oscyluje w granicach 200-300 zł miesięcznie. Jedynie garstka sołectw w Polsce oferuje dietę na poziomie 500 zł lub wyższym.

Druga składowa to prowizja od podatku. Jej wysokość ustala również Rada Gminy i praktyka wskazuje, że w większości przypadków to 2 proc. - 3 proc. od zebranych przez sołtysa podatków. Z tej prowizji abp Sławoj Leszek Głódź też będzie musiał się rozliczyć z fiskusem, o ile oczywiście wcześniej do zbierania podatków zobowiąże go gmina.

Jak więc widać zarobki sołtysów w Polsce to przede wszystkim pieniądze symboliczne. W przeważającej części są z pewnością traktowane jako niewielkie uzupełnienie miesięcznego dochodu generowanego z innego źródła.

Sam abp Sławoj Leszek Głódź ze względu na liczebność mieszkańców sołectwa Piaski nie będzie mógł liczyć na sporą wypłatę jako sołtys. Jednak ostatnie słowo będzie należało do Rady Gminy, a ta może zechcieć specjalnie uhonorować kontrowersyjnego hierarchę cieszącego się sporym poważaniem wśród lokalnej społeczności.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]