Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > 7635 zł dla niektórych seniorów w 2024 roku? Jest inny plan na wypłatę tego świadczenia
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 27.12.2023 12:51

7635 zł dla niektórych seniorów w 2024 roku? Jest inny plan na wypłatę tego świadczenia

Seniorka
Pixabay/congerdesign

Renta wdowia to świadczenie, które było jednym ze sztandarowych postulatów wyborczych Lewicy. Miało zostać wprowadzone już w przyszłym roku, ale niedawno wyszło na jaw, że w projekcie budżetu nie znalazły się środki na ten cel. Teraz okazuje się, że rząd ma jednak pewien plan na to świadczenie.

Czym jest renta wdowia?

Aktualnie wdowa lub wdowiec mają możliwość zachować całą swoją emeryturę lub pobierać 85 proc. świadczenia zmarłego małżonka w postaci renty rodzinnej. Natomiast renta wdowia zakłada, że wdowiec lub wdowa mogliby otrzymywać całość swojego świadczenia emerytalnego i jednocześnie połowę emerytury męża lub żony. Mieliby także jeszcze inną opcję - zachować całą emeryturę zmarłego małżonka i połowę swojej. 

Zobacz także: Składki ZUS w 2024 roku. Od stycznia trzeba będzie płacić o około 200 zł więcej. Podwyżka dotknie 2 mln Polaków

Nowa opłata w sklepach już od 1 stycznia. Zapłacą wszyscy bez wyjątku

Renta wdowia nie znalazła się w projekcie budżetu na przyszły rok

Jakiś czas temu wyszło na jaw, że w projekcie ustawy budżetowej na nadchodzący rok nie znalazły się środki na renty wdowie. Niedawno jeden z posłów Lewicy w rozmowie z serwisem money.pl oszacował, że renty wdowie kosztowałyby budżet państwa ponad 10 mld rocznie, równocześnie podkreślając, że świadczenie ma zostać wprowadzone w przyszłym roku. - Jest determinacja całej koalicji, żeby wprowadzić rentę wdowią. Nie ma zagrożenia, żeby to świadczenie nie weszło w życie w przyszłym roku - przekazał. 

Co z rentą wdowią? Rząd ma pewien plan

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej w programie “Polityczne graffiti” na Polsat News zapewniła, że wprowadzenie rent wdowich dalej jest planowane. - Renta wdowia jest w planach mojego resortu - podkreśliła.

W programie padły także pytania dotyczące środków w budżecie na renty wdowie. Okazuje się, że świadczenia nie byłyby wypłacane od razu w całości. - Od strony budżetowej będzie możliwe rozpoczęcie wprowadzania renty wdowiej w modelu kroczącym, żeby z roku na rok to świadczenie się zwiększało - przekazała nowa minister rodziny, pracy i polityki społecznej. 

Przypomnijmy, że renta wdowia miałaby być nie wyższa od trzykrotności przeciętnej emerytury, która obecnie wynosi 2545 zł, co daje maksymalną wysokość renty wdowiej 7635 zł. Po waloryzacji w marcu 2024 r., ta kwota wzrośnie do ok. 8 500 zł.