BiznesINFO.pl

https://pixabay.com/mario0107

Czy 500 plus na wakacje pomoże wszystkim? Rosną obawy dotyczące bonu turystycznego

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Bon turystyczny nie dla każdego, czyli 500 plus dla wybranych

Wakacyjne 500 plus to jednorazowy bon turystyczny, z którego mogą skorzystać rodzice wszystkich dzieci. Bon turystyczny w wysokości 500 zł będzie przysługiwał na każde dziecko do 18. roku życia oraz 1000 zł na dziecko niepełnosprawne. 500 plus na wakacje może posłużyć jako zapłata za nocleg w hotelu czy opłacenie kolonii dla dziecka. Lista dostępnych obiektów znajduje się na stronie Polskiej Organizacji Turystycznej. Bonem turystycznym nie można zapłacić za takie przyjemności jak gofry, lody czy zapiekanki. 

Według założeń pomysłodawców, 500 plus na wakacje wesprze tylko tanią bazę hotelową. Zdaniem Węgłowskiego, prezesa Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego, bon turystyczny nie poprawi jednak sytuacji obiektów noclegowych w wielkich miastach. Jak zauważa, wakacyjne 500 plus nie pomoże hotelom miejskim, a także tym średniej i wyższej kategorii, gdzie frekwencja, mimo poluzowania obostrzeń, nadal jest bardzo niska, a sytuacja zła - jak podaje "Rzeczpospolita".

Bon turystyczny haczykiem w ustawie - 500 plus nie uratuje branży

Podobnego zdania w kwestii bonu turystycznego jest Grzegorz Żurawski, wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Najmu Krótkoterminowego. Jego zdaniem wakacyjne 500 plus nie pomoże właścicielom hoteli i apartamentów z dużych miast. W tym roku nie będą one przyjmować turystów zza granicy, dlatego bon turystyczny stanowiłby dla wielkomiejskich hoteli ogromną pomoc. Żurawski w rozmowie z "Rz" zaznacza także, że nikt nie wybierze się na wakacje w inne miejsca niż morze czy góry. - Gdyby bon miał naprawdę pomóc turystyce, to jego wydawanie byłoby ograniczone do tych obszarów, gdzie turystyka teraz tego naprawdę potrzebuje - podsumował.

Bon turystyczny obejmuje dopłatę do usługi usługi hotelowej. Zdaniem Marleny Kosiury, analityka portalu InwestycjewKurortach.pl, wiele apartamentów funkcjonuje jako zwykłe mieszkania, a to znaczenie ogranicza zastosowanie wakacyjnego 500 plus. Ponadto wskazuje, że właściciele apartamentów nie tylko musieliby przekształcić swoje mieszkania w usługi hotelowe, ale także wpisać się na listę publicznego portalu z ofertami. Bon turystyczny nie rozwiąże problemów całej branży, a cały sektor czeka na inne rozwiązania, o których mówiła wicepreimier, Jadwiga Emilewicz - pisze "Rzeczpospolita".

Tagi:

DopłataDziecko500 plus

Podobne artykuły

Turystyka

Tunezja przestała uznawać paszporty covidowe
Czytaj więcej >

Turystyka

POT: 3,5 mln dzieci skorzystało z bonów turystycznych
Czytaj więcej >

Turystyka

Kontrole weszły do restauracji w całym kraju. Aż 57 proc. sprawdzanych z nieprawidłowościami
Czytaj więcej >

Turystyka

Uwaga na oszustów. Próbują naciągać na bon turystyczny
Czytaj więcej >

Turystyka

1800 zł za brak maseczki. Zastanów się czy warto
Czytaj więcej >

Turystyka

Wakacje jak nieprzyjemna niespodzianka. W łatwy sposób stracisz odszkodowanie
Czytaj więcej >
Kamila Jeziorska

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]